PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

ASUS TUF Dash FA506QR / Herný notebook s grafikou GeForce novej generácie

0

ASUS TUF Dash FA506QR je horúca novinka v úspešnej produktovej rodine TUF Gaming A15, využívajúca najnovší hardvér dostupný na začiatku roku 2021. Je to prvý notebook s procesorom AMD Ryzen 5000 H a grafikou NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU, ktorý som mal možnosť testovať. Vďaka inováciám a nasadeniu umelej inteligencie tento grafický čip značne posúva zážitok z plynulosti hrania na notebookoch. Samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, či možno inštalovaný výkon procesora a GPU aj naplno a dlhodobo využiť. Dlhodobú stabilitu systému a vysoký výkon zabezpečuje samočistiaci chladiaci modul, ktorý zabraňuje usadeniu prachu na dôležitých komponentoch.

{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}

Pri hernom notebooku je okrem výkonu dôležitý aj dizajn. Už pohľad na zatvorený prístroj naznačuje takzvaný industriálny štýl, hlavne pre štyri skrutky, resp. ich imitácie, v rohu kovového krytu displeja. Po otvorení notebooku sa tento dojem vďaka povrchovej úprave s rôzne orientovaným ryhovaním plastovej plochy okolo klávesnice ešte viac umocní. Na týchto pruhoch sa však dosť zachytávajú odtlačky a mastnota z prstov, takže ich budete musieť častejšie čistiť. Typické rozpoznávacie znaky tejto produktovej rodiny sú priesvitné „herné“ klávesy WASD a atraktívne tvarovaný medzerník. Samozrejme, nechýba RGB podsvietenie klávesov. Klávesy WASD sú podsvietené na celej ploche, takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom „brlohu“. Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a, samozrejme, aj symboly. Spodná stena má nový dizajn, ktorý je atraktívny, a je navrhnutá tak, aby jej otvory umožňovali lepší prívod vzduchu do chladiacich ventilátorov.

Notebook má plnohodnotný herný displej s frekvenciou 240 Hz, latenciou 3 ms, podporou technológie Adaptive Sync a verným podaním farieb, o čom svedčí 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Kolorimetrickou sondou som nameral 72 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. Jas v strede obrazovky bol 324 cd/m2. Klávesnica má klávesy s abecedou a kurzormi štandardných rozmerov, klávesy v numerickej časti sú trochu užšie. Zdvih je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a aj písanie sú presné. Pružný odpor klávesov by vzhľadom na to, že ide o herný notebook, mohol byť ešte o niečo silnejší. Reproduktory sú nasmerované šikmo nadol, zvuk je na bežné účely pomerne kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá či externé reproduktory.

Osemjadrový procesor AMD Ryzen 7 5800H sa vyrába 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži je taktovaný na 3,2 GHz, rozsah pracovnej frekvencie je od 2,9 až do 4, 2 GHz. Na čipe je integrovaná grafika AMD Radeon Graphics so siedmimi jadrami, pričom GPU je taktované na 1600 MHz. Testovaný model mal k dispozícii 32 GB RAM. Pri hrách sa bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon, hlavne čo sa týka ray tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Pri notebooku napriek prívlastku herný je popri výkone dôležitá aj energetická efektívnosť, preto je nová generácia GPU pre notebooky navrhnutá na optimálny výkon i spotrebu. Grafika RTX 3070 je určená na hranie v rozlíšení 1440p pri 90 snímkach za sekundu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou 2070 prináša o polovicu viac výkonu.

Samozrejme, iba v prípade, ak sa konštruktérom herného notebooku podarí výkonný čip aj adekvátne chladiť. Hry aj kreatívne aplikácie sú dynamické a požiadavky na systém sa pri jednotlivých snímkach menia. Funkcia Dynamic Boost 2.0 sa na báze AI snaží o vybalansovanie spo­treby CPU, GPU a v novej verzii aj grafickej pamäte. Tieto „komodity“ sú rozdeľované podľa aktuálnej potreby tak, aby bol vždy zaistený maximálny výkon. K dispozícii je aj technológia WhisperMode 2.0 na čo najtichší chod ventilátorov pri bežnom chladení. Na základe vybraného akustického profilu sa pomocou AI algoritmov optimalizuje rýchlosť ventilátorov a teploty CPU, GPU a ostatných komponentov pri zachovaní čo najvyššieho výkonu. Technológia rozhrania PCI Express umožňuje CPU pristupovať naraz k celej grafickej pamäti, čo v mnohých hrách prináša výrazný nárast výkonu. V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy získal tento herný notebook 9163 bodov. O vyváženosti hardvérovej výbavy svedčí aj čiastkové skóre 9205 bodov pre GPU a skóre 8938 pre procesor. Na porovnanie som urobil tento test aj po prepnutí na integrovanú grafiku a skóre kleslo na 1513 bodov čiže viac než šesťnásobne. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 5441, vo Fire Strike Extreme 11 207 a vo Fire Strike 21 328. Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, teda Deep Learning Super Sampling s podporou AI. Bežne musí GPU na zobrazenie jedinej snímky spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto ­benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 25,42 fps, po aktivovaní DLSS sa zvýšila na 62,33 fps.

Výhody grafickej karty GeForce RTX 3070, samozrejme, využijú aj tvorcovia obsahu v grafických či inžinierskych aplikáciách, prípadne aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU. V teste PC Mark 10 zameranom na bežné scenáre používania počítača dosiahol testovaný notebook skóre 6953 bodov. Vyskúšal som všetky tri výkonové profily – Silent, Performance aj Turbo. Tichý režim je vynikajúci na pozeranie filmov a režim Turbo, v ktorom sa využíva maximálna taktovacia frekvencia procesora aj grafiky, zas pri náročných hrách a aj výkonovo náročných aplikáciách, ako je napríklad editovanie a renderovanie videa. Samozrejme, vyskúšal som aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane Battlefield V, Cyberpunk 2077 či Zaklínača 3 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Teplota na povrchu nad klávesnicou neprekročila v najteplejšom mieste 55 stupňov.

Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej strane je len jeden port USB-A, do ktorého si určite pripojíte hernú myš. Port USB-C je určený len na prenos údajov alebo na pripojenie monitora s využitím štandardu DisplayPort 1.4. Herný notebook sa cez tento port napájať nedá, potrebuje vyšší príkon – v balení je 200 W napájací zdroj. Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 8 hodín, pri hraní klesne na približne hodinu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Atraktívny dizajn, výkonný procesor a grafika, kvalitný displej s obnovovacou frekvenciou 240 Hz, dobrá výdrž na batériu
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: AMD Ryzen-7 5800 H (Cezane), taktovacia frekvencia 2,9 GHz – 4,2 GHz; 32 GB DDR4 3200 MHz; disk 2× 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon Vega + NVIDIA GeForce RTX 3070, displej 15,6", rozlíšenie FHD 1920 × 1080 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax 2×2, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C gen. 2 s podporou DP 1.4, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; rozmery 360 × 256 × 24,9 mm, hmotnosť 2,23 kg

Cena: od 1699 EUR (podľa konfigurácie)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať