SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

ASUS TUF Gaming F15 – výkonný a cenovo dostupný herný notebook

2

Testoval som model s označením FX506HM-HN019T s  procesorom Intel Core i7 11-tej generácie a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3060. Aj napriek pomerne tenkému telu má notebook účinné chladenie, ktoré umožňuje využiť výkon inštalovaných čipov.

Zdroj: Asus

Dizajnéri vsadili na elegantný a na prvý pohľad nenápadný dizajn, bez blikajúcich farebných prvkov. Na kryte displeja je veľké logo TUF s elegantným tenkým fontom . Po otvorení notebooku však zistíte že sa jedná o plnohodnotný herný stroj, hlavne vďaka povrchovej úpravy s rôzne orientovaným ryhovaním plastovej plochy okolo klávesnice, priesvitným „herným“ klávesom WASD a atraktívne tvarovanému medzerníku. Tlačidlo na zapnutie/vypnutie má zaujímavý nepravidelný hexagonálny tvar.

Zdroj: Asus

Samozrejme nechýba RGB podsvietenie kláves. Už spomínané WASD klávesy sú podsvietené na celej ploche takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom „brlohu“ Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a samozrejme aj symboly. Podsvietenie je farebné, avšak jednozónové, takže všetky klávesy budú podsvietené rovnakou farbou.

Aj spodná stena má zaujímavý nový dizajn s hexagonálnym reliéfnym vzorom, ktorý je nielen atraktívny, ale je navrhnutý tak, aby jej otvory umožňovali kontrolovaný prívod vzduchu do chladiacich ventilátorov. Možno vás prekvapí, že je tu pomerne málo nasávacích otvorov. Podľa objemu vzduchu vyfukovaného dvomi mriežkami dozadu a jednou na pravej strane sa dá usúdiť, že ventilátory nasávajú vzduch aj zhora cez klávesnicu.

Výduchy vzadu

Rozmery notebooku sú dané 15,6 palcovým displejom, takže zostal priestor aj na numerickú klávesnicu, aj keď jej klávesy sú trochu užšie. Zdvih klávesov je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a samozrejme aj písanie je presné. Výrobca garantuje miminálne 20 miliónov stlačení. Pružný odpor kláves by vzhľadom na to, že sa jedná o herný notebook mohol byť ešte o niečo silnejší. Potešili by aj väčšie kurzorové klávesy. Touchpad má hladký povrch, takže gestá na ňom sú presné. Pod dotykovou plochou sú dve hardvérové tlačidlá, na ktoré veľa používateľov a nielen hráčov nedá dopustiť.

Notebook sa dá pomerne ľahko rozobrať a poskytuje pomerne dobré možnosti rozšírenia. Pre RAM moduly sú k dispozícii dva SODIMM sloty, takže operačnú pamäť môžete rozšíriť až na 64 GB. To uvítajú nielen hráči, ale aj ľudia technických profesií, prípadne vývojári, či testeri softvéru ktorí si budú môcť vytvoriť a spustiť viac virtuálnych počítačov. Dobré správy ohľadne upgrade pokračujú.  K dispozícii sú dva sloty M.2 NVMe, takže môžete rozšíriť aj kapacitu polovodičových diskov. Chladiaci systém s dvomi ventilátormi a tepelnými trubicami je dostatočne dimenzovaný. Väčší ventilátor aj väčšia plocha tenkých lamiel na prestup tepla do prúdu chladiaceho zvuku je na pravej strane. Ľahko si domyslíte, že je tam grafický čip.

Displej s uhlopriečkou 15,6 palca a rozlíšením 1920 x 1080 pixelov je dobrou voľbou pre použitý grafický čip. NVIDIA RTX 3060 by síce „utiahol“ aj 2K rozlíšenie, avšak s menšou snímkovou frekvenciou v graficky náročných scénach. Pri ergonomickej vzdialenosti 50 – 60 cm už pixelovú štruktúru nebudete vnímať. Matný povrch zobrazovacieho panelu účinne eliminuje odlesky. V strede obrazovky som nameral 280 nitov v rohoch 252 nitov, čo ľudské oko nemá šancu rozlíšiť, takže obraz sa javí rovnomerne podsvietený.  Kolorimetrickou sondou som nameral 76% pokrytie farebného priestoru RGB, takže grafici a editori fotiek, či videí, pre ktorých sa tento notebook výpočtovým a hlavne grafickým výkonom hodí by museli použiť externý monitor. Z pohľadu hráčov je kľúčovým parametrom obnovovacia frekvencia 144 Hz. Na reguláciu jasu podsvietenia nie je použitá PWM, takže nepostrehnete žiadne blikanie.

Osemjadrový procesor Intel Core i7-1180011-tej generácie Tiger Lake vyrábaný 10 nm SuperFin technológiou, pri bežnej záťaži  je taktovaný na 2,4 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od  1,9 až do 4,6 GHz. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, avšak parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 45 W svedčí o vysokom výkone, samozrejme iba vtedy ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť.

Testovaný model mal k dispozícii 16 GB RAM. Pri hrách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu. K dispozícii je 6 GB grafickej pamäti GDDR6.  TDP grafického čipu RTX 3060 sa pohybuje od 80 W do 115 W pri aplikovaní Dynamic Boost. Výhody grafickej karty GeForce RTX 3060 samozrejme využijú aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.

Reproduktory sú nasmerované nadol a zvuk je aj vďaka pomerne vysokým nožičkám na bežné účely pomerne kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá, či externé reproduktory. Po pripojení slúchadiel máte vďaka technológii DTS:X Ultra k dispozícii virtuálny 7.1 kanálový priestorový zvuk a 8 prednastavených režimov pre hudbu, filmy a rôzne herné žánre.

Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej straneje len jeden USB-A port, čo je praktické napríklad na pripojenie myši, či herného ovládača. Na ľavej strane je napájací konektor, konektor RJ-45 (Ethernet), konektor HDMI 2.0b na pripojenie monitora, dva porty USB-A, Gen 3.2,  port USB-C 3.2 a audio konektor. Samozrejmosťou je podpora najnovšieho štandardu WiFi 6 a Bluetooth 5.2

Vyskúšal som niekoľko hier rôznych žánrov vrátane môjho obľúbeného a na výkon náročného MS Flight Simulátora 2020 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Softvér Armoury Crate umožňuje doladiť výkonový profil a ďalšie parametre.

TDP grafického čipu RTX 3070 sa pohybuje od 80 W do 125 W pri aplikovaní Dynamic Boost. V benchmarkovom teste PC Mark 10 som dosiahol skóre 6750 bodov. V benchmarku 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 7620 a vo Fire Strike som dosiahol skóre 19 860 bodov. Pre zaujímavosť iný model herného notebooku ASUS, taktiež z procesorom i7- i7-11370H a grafikou NVIDIA RTX 3070 dosiahol v rovnakom teste 20 680 bodov. Nakoľko notebook som testoval v období keď teplota prekračovala 30 stupňov, benchmarky som robil nadránom, keď teplota v miestnosti dosiahla 21 stupňov.

Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 7 hodín, pri hraní samozrejme adekvátne klesne. V balení je 180 W napájací zdroj

Verdikt: Elegantný herný notebook s optimálne zladeným výkonom, ktorý poteší nielen hráčov, ale aj študentov, inžinierov a kreatívcov.

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7-11800H, osemjadrový, 10 nm technológia taktovacia frekvencia 2,3 GHz – 4,6 GHz; 16 GB DDR4; disk 512 GB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel Iris Xe +  NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, displej 15,6", rozlíšenie FullHD 1920 x 1080 px; konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 1 x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 3× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; rozmery  360 x 256 x 24,7 mm, hmotnosť 2,3 kg Cena:  1469 eur

+ účinné chladenie, výkon, atraktívny a praktický dizajn, rozšíriteľnosť diskovej a pamäťovej kapacity

- kurzorové klávesy mohli byť väčšie

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS TUF F15 FX506HM

2 komentáre

tisíc päťsto evri nie je lacný stroj, stačí aj za štyri stovky, nevyreklamuješ dražobu reakcia na: ASUS TUF Gaming F15 – výkonný a cenovo dostupný herný notebook

23.7.2021 20:07
tisíc päťsto evri nie je lacný stroj, stačí aj za štyri stovky, nevyreklamuješ dražobu pokazenú
Reagovať

tisíc päťsto evri nie je lacný stroj, stačí aj za štyri stovky, nevyreklamuješ dražobu reakcia na: ASUS TUF Gaming F15 – výkonný a cenovo dostupný herný notebook

23.7.2021 20:07
tisíc päťsto evri nie je lacný stroj, stačí aj za štyri stovky, nevyreklamuješ dražobu pokazenú
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať