CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE Edition / Dizajnový notebook s veľmi kvalitným displejom OLED

0

Notebook je nielen nástrojom na prácu či multimediálnu zábavu, ale môže byť aj štýlovým doplnkom. Atraktívny dizajn limitovanej edície BAPE vznikol v spolupráci s módnou značkou A Bathing Ape. Motív Baby Milo, ktorý určite upúta pozornosť, zdobí nielen notebook, ale aj pribalenú myš s dvoma vymeniteľnými krytmi a tašku. V balení nájdete aj figúrku a súbor nálepiek. Testoval som model K5504.

Produktová rodina Vivobook je smerovaná na amatérskych tvorcov, ktorí potrebujú primeraný výpočtový výkon, konzumentov multimédií, prípadne náročnejších študentov, na ktorých je zacielená aj táto dizajnová edícia.

Na kryte zobrazovacieho panea s kovovou povrchovou úpravou je okrem už spomínaného motívu logo na lesklom pozadí. Dizajnéri nenechali bez povšimnutia ani klávesnicu, takže kláves Esc je oranžový a na klávese Enter je šikmý štráfovaný industriálny vzor.

Po zapnutí vás upúta brilantný displej OLED s uhlopriečkou 15,6", rozlíšením 2880 × 1620 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Pomer strán je štandardný – 16:9. Výrobca udáva 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3. Priemerná hodnota delta-E < 2 v praxi znamená vysokú vernosť farieb. Na svoje si teda prídu nielen milovníci filmov a videí, ale aj grafici či editori fotografií, samozrejme, v intenciách uhlopriečky obrazovky a výkonu ultrabooku. Vďaka maximálnemu jasu 600 nitov sa s notebookom bude dať pracovať aj počas jasného slnečného dňa, samozrejme, v tieni. Povrch displeja je mierne lesklý, ale má pomerne účinnú antireflexnú úpravu.

Technológia OLED umožňuje zobraziť žiarivejšie, živšie farby a aj „hlbokú“ čiernu. Tento typ displeja dokáže vypínať a aktivovať každý pixel individuálne, čím sa dosahuje vysoký kontrast. Displej OLED prináša aj benefity, čo sa týka potlačenia modrej zložky farebného spektra, respektíve posunu modrej zložky, ktorá má pri bežných displejoch vlnovú dĺžku 415 – 450 nm, na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu na sietnicu oka pri dlhšom používaní a takisto na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním. ASUS uvádza, že sa mu podarilo dosiahnuť redukciu škodlivej modrej zložky svetla až o 70 %. Navyše posunutie spektra na 460 nm na rozdiel od softvérových filtrov nespôsobuje skreslenie farieb. Prekvapilo ma, že vernosť a dynamika farieb zostali zachované aj pri nižších hodnotách jasu, keď farebné podanie klasických LCD displejov je viditeľne horšie.

Klávesnica je miene zapustená pod úroveň roviny okolitého panela. Má príjemný a dostatočne dlhý zdvih klávesov. Dajú sa nastaviť tri úrovne podsvietenia. Blok numerickej klávesnice je trochu stiesnený a redukovaný na tri stĺpce, ale svoju úlohu plní. Zmenšené sú aj kurzorové klávesy, ale ruku na srdce, kto ich používa? Tlačidlo na zapnutie s integrovaným snímačom odtlačkov prstov je vpravo hore, teda približne tam, kde na klávesnici bez numerického bloku zvykneme intuitívne hľadať kláves Delete. Našťastie tlačidlo na zapnutie má tuhší chod, takže ho omylom nestlačíte. V ľavom hornom rohu je oranžové tlačidlo ESC. Výrobca pamätal aj na súkromie používateľov a webovú kameru nad displejom s rozlíšením 1080 p vybavil mechanickou krytkou.

Výkon zabezpečuje procesor Intel Core i5 13. generácie Raptor Lake, ktorý má aj relatívne výkonnú integrovanú grafiku Intel Iris Xe. Procesor má 12 jadier, pričom 4 z nich sú určené na úlohy náročné na výkon a 8 jadier umožňuje energeticky efektívny beh menej náročných úloh. Chladenie ASUS IceCool Pro umožňuje využiť úplný potenciál výkonného procesora. Základná hodnota TDP je 45 W v turbo režime môže krátkodobo stúpnuť až na 95 W. Pri bežnej práci sa TDP ustáli na približne 35 W.

Ľavej strane dominujú otvory na vyfukovanie ohriateho vzduchu, takže tu zostalo miesto na jeden konektor USB-A. Vpravo je konektor HDMI 2.0 na pripojenie monitora alebo projektora, port USB-C s podporou Thunderbolt 4, DP a Power Delivery, ďalší port USB-A, 3,5 mm audiokonektor a konektor na pripojenie napájacieho zdroja. Pozornejší pohľad odhalí dve malé LED indikujúce napájanie a činnosť disku.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej OLED, výkonný procesor, podpora Thunderbolt 4
- Trochu netradičné rozloženie klávesnice

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i5 13500H Raptor Lake, taktovacia frekvencia 2,6 – 4,7 GHz; 16 GB RAM LPDDR5; 512 GB disk SSD M.2 PCIe, grafika Intel Iris Xe; displej: 15,6-palcový OLED, 2880 × 1620 px, 550 nitov, 120 Hz, 100 % DCI-P3; konektivita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2 × USB-C 3.2 s podporou Thunderbolt 4, 1 × USB 3.2 (Typ-A), 1 × USB 2.0 (Typ-A), HDMI, batéria 75 Wh, rozmery 359 × 229 × 17,9 mm, hmotnosť 1,6 kg  

Cena: 4651 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať