SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Acer SWIFT X 14 (SFX14-71G-791U) / Výkonný spoločník na cesty

0

Nový Acer Swift X 14 je výkonný notebook s kompaktnými rozmermi, ktorý dobre poslúži na cestách aj s výpočtovo náročnými úlohami. Testovaná najvýkonnejšia verzia je vybavená 14-jadrovým procesorom Intel Core i7-13700H, ktorý je vo všeobecnosti rýchlejší ako Core i7-1360P bežne používaný v notebookoch podobnej veľkosti. K tomu pridáva dedikovanú grafiku NVIDIA RTX 4050, ktorá sľubuje slušný výkon pre 3D grafiku a hranie hier. Notebook som dostal v klasickej sivej farbe Steel Gray, v iných farbách tentoraz dostupný nie je.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Konštrukcia Swift X 14 vrátane šasi je z hliníka.  Spodná časť je pevná a displej má pri otváraní minimálnu flexibilitu. Konštrukcia pôsobí vcelku robustne a pevne, ale s kompaktnými rozmermi na jednoduché prenášanie. Klávesnica je krátkeho typu, má konvenčné rozloženie s dostatočne veľkými klávesmi na väčšine klávesnice, aj keď ľavé klávesy Ctrl a Alt sú trochu menšie. Klávesnica je zarovnaná na stred a dobre umiestnená, čo poskytuje dostatok miesta na opretie dlaní. Dobre sa používa a pri písaní je pohodlná. Na moje potešenie nemá strieborné, ale čierne klávesy, na ­ktorých lepšie vyniknú bielou podsvietené nápisy. Tlačidlo zapnutia je vpravo hore, je súčasťou klávesnice a má vstavaný snímač odtlačkov prstov. Ten pracuje veľmi precízne a prst naň stačí zľahka priložiť. Priestranný touchpad v strede pod klávesnicou poskytuje dostatok miesta na viacdotykové gestá v systéme Windows. Má luxusný a výborne reagujúci sklenený povrch Ocean Glass, ktorý je príjemný na používanie.

Testovaná verzia Acer Swift X 14 s grafikou NVIDIA RTX 4050 má 14,5-palcový displej OLED s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov a maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Displej je vynikajúci a už tradične má vysoký kontrast. Poskytuje vynikajúce detaily v tmavých scénach a výborný pocit hĺbky v jasnejších, dynamických scénach. To ho robí skvelým na filmy, streamovanie aj hry. Displej pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3 a 95 % ­AdobeRGB. Tieto výsledky sú pre panel OLED v modernom notebooku očakávané, ale stále sú vynikajúce a všeobecne lepšie než najlepšie LCD IPS displeje v notebookoch. Farebný obsah vyzerá živo a farebná presnosť displeja je vhodná na úpravu fotiek a videí. Svietivosť je slabšie miesto, s maximálnou hodnotou 365 nitov a lesklým povrchom je jeho výkon blízko okna za slnečného dňa slabší, hlavne pre odlesky. Pri sledovaní obsahu HDR sa svietivosť v špičkách vyšplhá na 522 nitov, čo už také zlé nie je a pri sledovaní filmov či hier v HDR je zážitok výborný. Maximálna obnovovacia frekvencia displeja 120 Hz a nízka latencia zabezpečujú vynikajúcu jasnosť pohybu v hrách. Rýchlo sa pohybujúce objekty ukazujú dobrý detail a rýchle pohyby kamery sa nepremenia na mazanicu.

Žiaľ, reproduktory nedosahujú kvalitu displeja. Poskytujú dostatočnú hlasitosť pri maximálnom nastavení a sú umiestnené nad klávesnicou, čo znamená, že nebudú zvuk tlmiť, keď máte notebook na nohách. Vcelku však kvalita zvuku nevybočuje z priemeru v tejto triede. Je, samozrejme, limitovaná priestorom na reproduktory.

To, že je SWIFT X 14 určený aj profe­sionálom, dokazuje aj výborná konektivita. Dvojica portov USB-C s podporou USB 4.0/Thunderbolt 4 podporuje režim DisplayPort Alternate a USB Power Delivery na nabíjanie notebooku výkonom až 100 W. Nájdete tu takisto dvojicu USB-A, jeden HDMI aj kombinovaný 3,5 mm audio jack na slúchadlá/mikrofón. Je tu aj čítačka kariet microSD. Samozrejmosť je Wi-Fi 6 a bluetooth 5.1. Ako úložisko slúži 1 TB NVME SSD a 32 GB DDR5 RAM prispájkovaných na doske. Profesionálne zameranie potvrdzuje aj dodávaný OS Windows 11 Professional 64 bit a možnosť využívania ovládačov NVidia Studio, ktoré sú optimalizované na profesionálne aplikácie, majú lepšiu stabilitu a umožňujú akceleráciu AI v niektorých kreatívnych aplikáciách. 

  

Podľa syntetických benchmarkov aj v aplikáciách ponúka notebook vynikajúci výkon a hodí sa tak aj na výpočtovo náročné úlohy a hry. Výdrž batérie je pri kancelárskom použití a nastavení jasu 50 % asi 8 hodín. Pri náročnejších úlohách s použitím dedikovanej grafiky však strmo klesá a môže sa dostať až na polovičnú hodnotu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita displeja, prenášateľnosť, konektivita, spracovanie, rýchle nabíjanie, dostatočná výdrž
- Pri vyššom výkone slabšia výdrž

PARAMETRE:

CPU: Intel Core i7-13700H, pamäť: 32 GB LPDDR5, grafika/GPU: NVIDIA RTX 4050, displej: 14,5-palcový, 2880 × 1800, OLED, bez dotyku, úložisko: 1 TB SSD PCIe Gen4, webová kamera: 1080p, pripojenie: 2× Thunderbolt 4/USB 4 s podporou Power Delivery, režim DisplayPort Alternate, 2× USB-A, HDMI 2.0, slot na kartu microSD, 3,5 mm audio kombinovaný konektor, pripojenie k sieti: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.1, biometria: snímač odtlačkov v tlačidle vypnutia, kapacita batérie: 76 watthodín, rozmery: 12,7 × 9 × 0,7 palca, hmotnosť: 1,55 kg

 Cena: 1891 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať