S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

ASUS ZenBook Flip S13 - konvertibilné zariadenie s luxusným dizajnom

5

Kompaktnosť, nízka hmotnosť a predovšetkým malá hrúbka nenasvedčujú, že ide o konvertibilné zariadenie s možnosťou preklopenia displeja o 360°. Postupným roztváraním teda získate klasický notebook, stojan, stan a napokon tablet. A práve pre tablet, respektíve jeho pohodlné používanie napríklad v kresle na kolenách je nízka hmotnosť, v tomto prípade 1,2 kg, kľúčová. Na porovnanie, etalón v triede 13-palcových tabletov iPad Pro s klávesnicou má hmotnosť 1,3 kg.

Zariadenie má prémiový dizajn a luxusné materiály – kombináciu brúseného hliníka v tmavej povrchovej úprave. Brúsené hrany majú lesklý povrch s medenou povrchovou úpravou. Takú má aj logo ASUS na veku displeja. Práve v tomto logu sú stredy jemne vybrúsených sústredných kružníc, ktoré vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Konštruktéri mali na pamäti, že najčastejšie sa zariadenie bude využívať ako notebook, preto v tejto polohe odklopený displej na kĺbe ErgoLift trochu nadvihne spodnú stenu od podložky. Tým je zaistený lepší prístup vzduchu k mriežkam, kadiaľ je nasávaný. Zároveň sa na takejto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení zreteľnejšie vidieť symboly na klávesoch. Keď už spomínam podsvietenie klávesnice, môžete si nastaviť tri úrovne intenzity. Chod klávesov je tichý a presný. Potešil ma pravý stĺpec s klávesmi užitočnými hlavne pri editovaní textov a tabuliek. Je to silno návykové, pristihol som sa, že som tieto klávesy potom intuitívne hľadal na svojom notebooku. Pre ľudí pracujúcich s tabuľkami či dokumentmi obsahujúcimi veľa čísel bude dôležitou pridanou hodnotou tohto zariadenia možnosť prepnutia touchpadu do režimu numerickej klávesnice. Keď ťuknete na ikonu v pravom hornom rohu, na touchpade sa zobrazí podsvietená numerická klávesnica. Aj v tomto režime fungujú zároveň gestá na pohyb kurzora. Povrch touchpadu je hladný a prsty sa po ňom dobre kĺžu.

Funkčná dominanta zariadenia je 13,3-palcový dotykový displej OLED s rozlíšením UHD a podporou stylusu. Výrobca udáva jas podsvietenia 500 nitov a 100 % pokrytie farebného gamutu DCI-P3 s certifikáciou od Pantone. Disponuje aj certifikáciou VESA DisplayHDR 500 True Black, čo je záruka verného podania čiernej farby. Zariadenie podporuje stylus ASUS Pen so 4096 úrovňami tlaku. Práve tu sa naplno prejavia výhody koncepcie s možnosťou preklopenia displeja do polohy tablet. V polohe na výšku sa veľmi dobre píše a kreslí tak na stole, ako aj na kolenách.  

Kolorimetrickou sondou som nameral 93 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, takže konvertibilné zariadenie sa hodí aj na príležitostné grafické práce. Jas podsvietenia v strede bol 530 nitov. Nad displejom je nielen klasická, ale aj IR kamera, takže na autentifikáciu používateľa môžete využiť sken tváre v rámci technológie Windows Hello. Je to rýchle, bezpečné a hlavne praktické, takže tvárová biometria plne nahradí snímač odtlačkov prstov, ktorý tento prístroj nemá.

Najnovší procesor Intel Core i7 11. generácie s integrovanou grafickou kartou Intel Iris Xe, 16 GB pamäte RAM a diskom SSD PCIe je zárukou vysokého výkonu, samozrejme, v intenciách formátu zariadenia. Zahrať si môžete aj menej náročné hry. Pri dlhšej intenzívnej záťaži dosahuje teplota plochy nad klávesnicou 42 °C a teplota spodnej časti je ešte o 4 stupne vyššia. Treba si však uvedomiť, že ide o konvertibilný ultrabook s hrúbkou necelých 14 mm, takže chladiaci systém sa pri vysokej záťaži musí činiť. Pomocou aplikácie MyASUS môžete nastaviť tichý režim, teda obmedzenie otáčok chladiaceho ventilátora, ale na úkor výkonu.

Samozrejmosť je podpora nového štandardu Wi-Fi 6. Kvalitu pripojenia zlepšuje technológia ASUS WiFi Master Premium, ktorá filtruje bezdrôtové rušenie a zabezpečuje, že ZenBook Flip S13 sa automaticky pripojí k najlepšiemu bodu Wi-Fi.

Kvalita zvuku je vzhľadom na rozmery zariadenia mierne nadpriemerná. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia, čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu, interné reproduktory úplne postačia. Výrobca ušetril miesto na konektor jack, ale v balení je redukcia z USB na 3,5 mm jack, takže môžete slúchadlá či externé reproduktory pripojiť aj káblom.

Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C s technológiou Thunderbolt, konektor HDMI a port USB typu A.

Porty na ľavej strane

Porty na pravej strane

Cez konektor USB-C sa zariadenie aj napája a nabíja. V balení je 65 W nabíjačka. Batéria má kapacitu 67 Wh. Pri bežnej práci a rozumnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 11 hodín. Pri stiahnutom jase a aplikácii nenáročnej na výkon by sa možno dala dosiahnuť aj výrobcom deklarovaná výdrž 15 hodín. A naopak, pri komfortne nastavenom jase vydrží batéria približne 8 - 9 hodín.

Verdikt: Ľahké, tenké a pomerne výkonné konvertibilné zariadenie s dlhou výdržou batérie.

Technické údaje:

Procesor: Intel Core i7-1165G7 (11. generácia Tiger Lake), 10 nm, taktovacia frekvencia 1,2 – 4,7 GHz, 16 GB RAM, 512 GB disk SSD M.2 PCIe, grafika Intel Iris Xe Graphics; displej: 13,3-palcový lesklý dotykový UHD, 3840 × 2160 px; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB 3.2 gen. 2 (typ C), 1× USB 3.2 (typ A), HDMI, batéria 67 Wh, rozmery: 305 × 211 × 14 mm, hmotnosť 1,2 kg  

Cena: 1799 EUR

+ Variabilita, procesor 11. generácie, touchpad s numerickými klávesmi

- Nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook Flip S13

5 komentárov

ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú reakcia na: ASUS ZenBook Flip S13 - konvertibilné zariadenie s luxusným dizajnom

13.2.2021 14:02
chceme, aby na tom bežal Linux, inak je to nepredajné
Reagovať

RE: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú reakcia na: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú

13.2.2021 17:02
Linux nie je taký bezpečný, ako by sa ti zdalo: Dokázal mi odstaviť písanie v TOR browseri na tejto stránke. Po týždni používania tor browser s pc revue stránkou sa mi zrazu nezobrazuje captcha tu na stránke komentárov. Často chytíš zneužitú nódu alebo tak niečo. Musela som reinštalovať celý Linux aj Tor browser a skúsim ešte Tails linux z virtual boxu. Skrátka potrebujeme aj Windows10, inak to nejde. Najlepší je dual boot linux/windows10. Keď sa jeden pokazí, druhý možno pokračuje v činnosti ďalej ;-) Ale je super, ak na noťase beží aj Linux, keď to má také dobré komponenty, že nahodíš Linux a fičí :-)
Reagovať

RE: RE: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú reakcia na: RE: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú

13.2.2021 19:02
veď to je jasné, kto toto spravil: odstavia Linux TOR browser re-captcha na stránke pc revue, aby si si zapol tor browser v microsoft windows10 a tam funguje parádne, lebo nie si krytý torom, všetko vidí ms, každé tvoje ťuknutie do klávesnice ide do telemetrie a systém PRISM je všadeprítomný. Preto Snowden ušiel do Ruska. Potom ti na Linuxe zostáva použiť už len Opera VPN, ale tá je slabá, vidí ju traker fb aj g. Tak už v cý aj ej vedia, kto to sem píše tor om, lebo v Linuxe mi nefunguje na stránke pc revue tor browser ani tails linux, skrátka neukáže captcha a bez nej nenapíšeš komentár :-) Anonymita na internete neexistuje!
Reagovať

RE: RE: RE: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú reakcia na: RE: RE: ak na tom nebeží Linux, nech to ani nepredávajú

13.2.2021 21:02
veď tak a skúsila si spustiť tor browser vo wine v linuxe? keď vravíš, že ten windowsácky ti fičí skvele? možno tam tá captcha naskočí a pobežíš s torom aj v Linuxe na stránke pcrevue?

stačí noťas za dve stovky do školy, toto je premrštená cena dve tisícky reakcia na: ASUS ZenBook Flip S13 - konvertibilné zariadenie s luxusným dizajnom

12.2.2021 16:02
kam sa hrabeme my školáci s našími noťasmi za dve stovky ako asus br1100, to je mašinka do školičky na Linuxík
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať