SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

ASUS Zenbook 14X OLED - výkonný ultrabook s brilantným displejom

1

Napriek tomu, že recenzovaný ultrabook s typovým označením UX5400 je mimoriadne tenký, v najhrubšom mieste má len 16,9 mm a taktiež veľmi ľahký, konštruktérom sa do neho podarilo umiestniť špičkový hardvér vrátane dedikovaného grafického čipu a aj veľmi dobrú konektorovú výbavu. Prístroj spĺňa vojenské štandardy MIL-STD-810H, takže je odolný pri prenášaní a používaní aj vo firemnom prostredí, či na školách. Na pohodlnú a pritom bezpečnú biometrickú autentifikáciu s využitím technológie Windows Hello môžete použiť snímač odtlačkov prstov integrovaný v tlačidle na zapnutie / uspatie. 

Zadná strana displeja má jemný plastický motív sústredných kruhov okolo loga ASUS, označovaný ako „zen“ dizajn. Konštrukcia je dostatočne pevná vrátane primeranej tuhosti kĺbov medzi telom notebooku a displejom. Pánt ErgoLift pri odklopení panelu displeja zdvihne zadnú časť spodnej steny, čo umožní lepší prístup chladného vzduchu k mriežkam, ktorými je nasávaný dovnútra. Zároveň sa na takto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení lepšie vidíte symboly na klávesoch. Ohriaty vzduch je vyfukovaný  v zadnej časti pravej bočnej steny a tiež mriežkami v kĺbe displeja. Displej sa dá odklopiť až o 180°, takže môžete pohodlnejšie prezentovať pre ľudí pri jednom stole.

Po prvom spustení vás asi najviac zaujme ScreenPad s farebným displejom a brilantný obraz 14-palcového dotykového OLED displeja s rozlíšením WQXGA+ 2 880 x 1 800 pixelov, ktoré ASUS marketingovo označil ako 2,8 K. Displej má pomer strán 16 : 10, čo v porovnaní so zaužívaným pomerom 16:9 umožní zobraziť až o 18 % viac obsahu na výšku. „Vyššía“ obrazovka umožňuje okrem iného vidieť väčšiu časť webovej stránky alebo dokumentu bez nutnosti rolovania, takže je ideálna na čítanie, písanie a programovanie.

Displej vďaka použitej technológii má verné podanie farieb vrátane hlbokej čiernej o čom svedčí aj certifikácia PANTONE Validated . Výrobca udáva 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3 a kontrast 1 000 000 : 1. Kolorimetrickou sondou som nameral 96 % farebného priestoru AdobeRGB a 100 % sRGB, takže Zenbook 14X OLED je vynikajúcim pracovným nástrojom aj pre grafikov, alebo editorov fotografií. Jas podsvietenia umožnil implementovať technológiu HDR. Certifikácia TÜV zaručuje nízku úroveň vyžarovania modrého svetla. Tento typ displeja dokáže vypínať a aktivovať každý pixel individuálne, čím sa dosahuje extrémne vysoký kontrast a  maximálnu svietivosť až 400 nitov. OLED displej prináša aj benefity, čo sa týka potlačenia modrej zložky farebného spektra, respektíve posun modrej zložky, ktorá má u bežných displejov vlnovú dĺžku 415 - 450 nm na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu sietnicu oka pri dlhšom používaní a taktiež na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním. ASUS garantuje životnosť displeja minimálne 7000 hodín a má implementovanú technológiu, ktorá deteguje slabšie pixely a zvyšuje prúd cez ne prechádzajúci aby sa dosiahlo rovnomerné zobrazenie. Implicitne je nastavený tamvý režim Windows a k vysokej životnosti prispieva aj inteligentný šetriča funkcia posunu pixelov, ktorá občas posunie statický obraz na obrazovke

Okraje sú veľmi tenké, zobrazovací panel zaberá až 92 % tela. Nakoľko displej je dotykový, má lesklú povrchovú úpravu. Nežiadúce odlesky potláča antireflexná úprava krycieho skla. Do veľmi tenkého rámiku nad displejom sa podarilo umiestniť aj pomerne kvalitnú web kameru a dvojicu mikrofónov, takže pri súčasnom online štýle komunikácie vám, teda presnejšie vašim komunikačným partnerom zaistí dobrý obraz aj zvuk.

Srdcom ultrabooku je procesor Intel Core i5 11-tej generácie, ktorý pri vysokých požiadavkách na výpočtový výkon dokáže bežať na frekvencii až 2,4 GHz, kedy má stratový výkon 28 W. Technológia ASUS Intelligent Performance Technology (AIPT) umožňuje tento výkon naplno využiť. Využíva sofistikované algoritmy v kombinácii s inteligentnými senzormi a aerodynamicky účinným dizajnom ventilátora.

Ohriaty vzduch je vyfukovaný na ľavej strane a tiež mriežkami v kĺbe displeja

 

Výrobca deklaruje, že táto technológia môže zvýšiť výkon až o 40 %. V praxi to znamená, že procesor vďaka účinnému chladeniu dokáže dlhšie bežať na plný výkon.  Pri bežnej záťaži vie byť tento procesor naopak veľmi úsporný, môže znížiť pracovnú frekvenciu na 900 MHz. Dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce MX450 umožňuje plynulý chod aj aplikáciám vyžadujúcim vysoký grafický výkon a taktiež aj príležitostné hranie. Počas testovania som zeditoval niekoľko videí v aplikácii DaVinci Resolve a s výkonom tak pri kreatívnej práci, ako aj pri rendrovaní som bol veľmi spokojný. Pomer strán 16:10 mi umožnil zobraziť viac stôp.

Samozrejme MX450 v ultrabooku nemôže konkurovať grafickým čipom herných notebookov. Veľkým prínosom dedikovanej grafiky v porovnaní s integrovanou je aj to, že grafické výpočtu sa realizujú na samostatnom čipe, ktorý má vlastný chladiaci systém. K účinnému chladeniu samozrejme prispieva aj hliníkové telo. K dispozícii je 16 GB pamäti RAM a rýchly 512 GB PCIe 3.0 x4 M.2 SSD disk.

Klávsnica je mierne zapustená, takže pri zatvorenom prístroji sa nedotýkajú displeja. Zdvih kláves je príjemný a chod presný. Kurzorové klávesy majú polovičnú výšku, ale ruku na srdce, kto z nás ich používa.

Pomerne veľký ASUS ScreenPad kombinuje touchpad s príjemným hladkým povrchom s veľmi praktickým sekundárnym dotykovým displejom s rozlíšením 1000 x 504 pixelov. Môžete si na nej jechať zobrazovať správy, alebo využívať aplikáciu ScreenXpert, ktorá umožňuje organizáciu práce na viacerých obrazovkách, jednoduchú správu úloh a bezproblémovú interakciu medzi displejom, ScreenPadom a ďalšími pripojenými monitormi. Mimochodom ScreenPad je vysoko návyková záležitosť.

Aj napriek malej hrúbke ponúka ultrabook kompletnú portovú výbavu – USB-A port, dva porty USB-C s technológiou Thunderbolt 4, štandardný HDMI port, čítačku microSD kariet a 3,5 mm Jack audio konektor. Samozrejmosťou je podpora najmodernejšieho štandardu WiFi 6 doplnené o technológiu ASUS WiFi Master Premium s funkciami ASUS WiFi Stabilizer pre zníženie rušenia a ASUS WiFi SmartConnect pre optimálne pripojenie.

Konektor USB-A a otvory na vyfukovanie ohriateho vzduchu na ľavej strane. Na obrázku vidno, že otvory sú aj na spodnej strane

Konektory a slot na microDS kartu na pravej strane

Kvalita zvuku je vzhľadom k rozmerom zariadenia mierne nadpriemerná a ani pri maximálnej hlasitosti nie je počuť ani náznak skreslenia. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia.

Spodná strana, vpredu sú miežky reprodukorov nasmerované šikmo nadol. 

V balení nájdete  100-wattový napájací zdroj, ktorý sa pripája cez USB-C konektor. Podľa toho s akými aplikáciami pracujete, alebo relaxujete sa môžete prepínať medzi tromi režimami. Režim Performance zvyšuje výkon na maximum a nastavuje chladenie s ohľadom na náročné pracovné zaťaženie, režim Balanced inteligentne optimalizuje výkon, chladenie a spotrebu energie na každodenné používanie a režim Whisper zabezpečuje chladnú a tichú prevádzku s úsporou energie.

Batéria má kapacitu 63 Wh. Pri bežnej práci a striedmej, no ešte komfortnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 7 - 9 hodín, čiže celý pracovný, alebo školský deň.

Verdikt: Dizajnový a výkonný ultrabook poteší každého, či už sa jedná o manažérov, kreatívcov, alebo náročných konzumentov multimédií.

Technické údaje: Procesor: Intel Core i5-1135G7 Tiger Lake, 10 nm SuperFin technológia, taktovacia frekvencia 2,4 – 4,2 GHz; 16 GB RAM 4266 MHz LPDDR4x; 512 GB M.2 PCIe 3.0 x4 SSD disk, grafika NVIDIA GeForce MX450/ Intel Iris Xe; displej: 14" 2,8K OLED 2 880 x 1 800 px 16 : 10; konektivita: 802.11ax (WiFi6), Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 home; konektory: 2x Thunderbolt 4 USB-C s funkciou ASUS USB-C Easy Charge, 1 x USB 3.2 (Typ-A), HDMI 2.0, čítačka microSD kariet, audio Jack, batéria 63 Wh, rozmery  311 x 221 x 16,9 mm, hmotnosť 1,4 kg . Cena 1 349 eur

+ vynikajúci OLED displej, výkon, touchpad s farebným dotykovým displejom, slot na microSD kartu,   

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS Zenbook 14X OLED

1 komentár

Ľupko, problém je, že za túto cenovku mám ryzen9 :) reakcia na: ASUS Zenbook 14X OLED - výkonný ultrabook s brilantným displejom

22.2.2022 16:02
Ľupko, ta ja mám ryzen9 za tisíc tristo, nie kór í päť ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať