Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

AVACOM / Univerzálny napájací zdroj s príkonom 90 W

0

Pri poruche alebo strate napájacieho zdroja k notebooku nie je jednoduché zohnať nový originálny zdroj. V prípade starších notebookov je to takmer nemožné. Riešením je univerzálny napájací zdroj s výmennými konektormi. V súčasnej situácii, keď väčšina ľudí pracuje z domu a žiaci a študenti sa učia na diaľku, by dokonca bolo rozumné mať takýto zdroj doma ako záložné riešenie. Zdroje AVACOM sa vyrábajú s rôznym výkonom, ja som testoval 90-wattový zdroj, ktorý dokáže pri napätí 19,5 V dodať prúd 4,62 A a v balení je 13 rôznych vymeniteľných konektorov, takže tento zdroj sa hodí k notebookom všetkých značiek vrátane starších modelov. Majiteľov notebookov Lenovo poteší informácia, že medzi konektormi je aj plochý obdĺžnikový, ktorý majú novšie notebooky tejto značky. Jediná výnimka sú ultrabooky, ktoré sa napájajú a nabíjajú cez konektor USB-C. Tam je potrebné, aby sa nabíjačka a prístroj cez komunikačné rozhranie „dohodli“ na parametroch nabíjania.

Čo sa týka predstavy o možnostiach 90 W zdroja, na porovnanie uvádzame, že adaptéry k ultrabookom typicky dodávajú 65 W. Na druhej strane výkonovej škály sú adaptéry k herným notebookom a pracovným staniciam, schopné dodať 200 W a viac. To však neznamená, že by ste 90 W adaptér nemohli použiť k hernému notebooku. Prípadný chýbajúci výkon pri hraní totiž vykryje batéria. Pri bežnej práci má takýto notebook odber okolo 30 W, takže 90 W zdroj bude stíhať dobíjať aj batériu. Možno trochu pomalšie ako originálny 200 W zdroj, ale bude. Zdroj som testoval s herným notebookom ASUS. Počas hrania stredne náročnej hry odoberal notebook zo zdroja 75 W. Pri hraní hry MS Flight Simulátor, ktorá je náročná na grafický výkon, a takisto pri renderovaní videa v aplikácii Resolve Da Vinci zdroj dodával plný výkon 90 W. To síce pri takejto záťaži nestačilo, takže batéria notebooku sa vybíjala, ale s pripojeným 90 W adaptérom vydržal herný notebook trojnásobok času, než keby bol napájaný len z batérie. Pri editovaní videa alebo úprave fotografií v aplikácii Zoner Photo Studio notebooku stačilo 55 W.

Ak to zosumarizujem, 90 W univerzálny napájací zdroj dokáže trvalo napájať a nabíjať bežné pracovné notebooky a aj herné notebooky a mobilné pracovné stanice pri bežnej záťaži. Na takéto účely univerzálny zdroj plnohodnotne nahradí originálny zdroj. Pri vysokej záťaži, napríklad pri hraní náročných hier, je takýto zdroj provizórne riešenie, ktoré podstatne predĺži výdrž na batériu. Po ukončení hrania sa batéria herného notebooku z univerzálneho zdroja bez problémov nabije na plnú kapacitu. K dispozícii je nielen 90 W, ale aj menšia 65 W verzia, obidve s 13-timi konektormi a v ponuke bude onedlho aj 45 W verzia s 9-timi konektormi

PARAMETRE:

• Výkon: 90 W (19,5 V/4,62 A), rozmery: 135 × 60 × 32 mm

• Cena: 30 EUR

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať