NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

Bezpečnosť
1

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výskumníkov z Univerzity Bena Guriona teraz paranoju ešte stupňuje – vyvinula totiž malvér, ktorý môže slúchadlá premeniť na provizórny mikrofón, schopný nahrávať vaše rozhovory. Dosiahli to softvérovým prekonfigurovaním slúchadlového jacku.

Je známe, že reproduktor má elektromagnet, ktorý mení elektrický signál na vibrácie membrány. V mikrofóne to celé funguje v opačnom smere, takže obrátením procesu možno reproduktor premeniť na (menej kvalitný) mikrofón.

Tím využil málo známu črtu čipov Realtek, ktoré dovoľujú režim jacku prepnúť (tzv. jack retasking). A práve to urobil demonštračný malvér – prepol jack, v ktorom boli slúchadlá zapojené, z výstupu na mikrofónový vstup. Zvukovka potom môže nahrávať zvuky z okolia počítača, akoby bol pripojený mikrofón.

Výskumníci hovoria, že čipy Realtek sú také bežné, že útok funguje prakticky na akomkoľvek počítači, či už na ňom beží Windows, alebo Mac OS, rovnako aj na väčšine notebookov.

Vedci teraz zisťujú, či takouto zraniteľnosťou trpia aj ďalšie zvukové čipy a či sú útokmi tohto typu ohrozené napr. aj smartfóny.

Zdroj: wired.com

Redakcia

Všetky autorove články
sluchadla

1 komentár

linux reakcia na: Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

8.12.2016 09:12
a co linuxove pc? tie su v suchu?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať