Ak chcete nabíjať smartfón alebo notebook aj na verejnosti použite USB kondóm

Bezpečnosť
0

Pri používaní verejnej siete Wi-Fi sa treba uistiť, že používate VPN, a vždy, keď používate cudziu nabíjačku, sa odporúča použiť USB blokátor dát, nazývaný aj USB kondóm. USB kondóm je malý dongle, ktorý pridáva vrstvu ochrany medzi vaše zariadenie a nabíjací bod, ku ktorému ho pripájate. Pamätajte si, že USB nie je len nabíjací protokol, ale umožňuje aj prenos dát, a hoci je tento tok dát väčšinou bezpečný, možno vytvoriť škodlivý nabíjací port, ktorý môže robiť zlé veci, napríklad nasadiť do vášho zariadenia malvér alebo ukradnúť vaše údaje.

Pritom nejde len o nabíjačky. Dajú sa vytvoriť káble, ktoré môžu vykonávať všetky druhy škodlivých aktivít. A nemyslite si, že sa na tieto káble stačí pozrieť a rozpoznáte, že sú určené na hackerské kúsky. Dajú sa ľahko zameniť s inými káblami. No vráťme sa k USB blokátorom dát. Predáva ich spoločnosť napr. PortaPow, stoja okolo 7 dolárov a predstavujú veľmi jednoduché a lacné riešenie potenciálneho problému s používaním nedôveryhodných nabíjacích zariadení USB.

Stačí ich zapojiť do portu a akýkoľvek potenciálny prenos dát medzi nabíjačkou a zariadením sa preruší, čím sa medzi portom USB a smartfónom, notebookom alebo iným zariadením, ktoré nabíjate, vytvorí vzduchová medzera. Existujú blokátory dát pre USB-A-USB-A, USB-A-USB-C a USB-C-USB-C. Pre superparanoikov sú k dispozícii aj transparentné blokátory dát, ktorých zmyslom je zistiť, či sa s nimi nejakým spôsobom manipulovalo.

Úloha USB kondómu je jednoduchá – zablokovaním všetkých dátových liniek zmeniť akýkoľvek port USB na port určený len na nabíjanie. Ak musíte používať nabíjačku, kábel alebo nabíjací port, ktorý nemáte pod kontrolou, je rozumné použiť USB kondóm. Ak chcete získať vyššiu úroveň ochrany, vezmite si so sebou vlastnú nabíjačku alebo powerbank a používajte vlastné káble.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať