ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Ak najazdíte ročne menej ako 15 000 km, tak sa vám neoplatí mať vlastné auto

Technológie
4

Najnovšia štúdia s názvom „Globálny vplyv zdieľanej mobility“ mapuje súčasný stav odvetvia a modeluje jeho potenciál do roku 2030. Vyplýva z nej, že  majitelia áut, ktorí ročne najazdia menej ako 15 000 km, by mohli ušetriť značnú sumu vzdaním sa svojho auta v prospech iných druhov dopravy. Štúdia bola realizovaná poradenskou spoločnosťou Oliver Wyman a využila údaje, ktoré po prvýkrát sprístupnil najväčší európsky prevádzkovateľ zdieľaných dopravných prostriedkov, platforma Bolt.

SAMSUNG 07M Advertisement

Zdieľaná mobilita zohráva v mestských dopravných systémoch kľúčovú úlohu a predpokladá sa, že do roku 2030 bude tvoriť 7 % jázd v mestách oproti dnešným 3 %. Posledných sto rokov v mestách síce dominovali autá, ale postupne vstupujeme do novej éry, v ktorej ľudia svoje súkromné autá využívajú čoraz menej. Štúdia uvádza, že za poslednú dekádu sa vzdialenosť najazdená osobnými autami znížila o 1 700 km ročne, no počet vozidiel registrovaných na domácnosť zostal rovnaký. Odborníci vypočítali, že pre tých majiteľov áut, ktorí ročne najazdia menej ako 15 000 km, môžu byť iné spôsoby dopravy, ako napríklad digitálna taxislužba, zdieľanie kolobežiek a e-bicyklov či car-sharing, cenovo dostupnejšie ako vlastnenie auta.

Štúdia porovnala celkové náklady na vlastníctvo v cene na kilometer u prémiových, SUV a malých vozidiel, ktoré sa postupne znižujú, čím viac sa s vozidlom jazdí. Na opačnú misku váh položila ceny rôznych druhov služieb zdieľanej mobility, ktoré naopak okrem počiatočnej ceny neprinášajú používateľovi žiadne dodatočné náklady. Výsledky sú viac než zaujímavé. Ako mimoriadne cenovo výhodný spôsob dopravy, ktorý je lacnejší ako všetky tri typy automobilov pri ročnom nájazde do 15 000 km, vyšiel car-sharing. Tiež aj zdieľané kolobežky a e-bicykle boli lacnejšie ako malé autá pri ročnom najazdení 5 000 km, zatiaľ čo dokonca aj najdrahšia služba zdieľanej mobility, digitálna taxislužba, vyšla lacnejšie ako prémiové auto pri ročnom najazdení do 12 000 km. Analýza sa uskutočnila v Nemecku, ale situácia je veľmi podobná na všetkých hlavných európskych trhoch.

Až tretina opýtaných majiteľov áut si vie predstaviť, že v budúcnosti už auto vlastniť nebude, v prípade vekovej kategórie 18-34 rokov je to až 40 %. Nespornou výhodou zdieľanej mobility je aj jej pozitívny vplyv na životné prostredie. Každý desiaty prenájom zdieľanej kolobežky priamo nahrádza jazdu autom, čo má významný vplyv aj po zohľadnení iných spôsobov dopravy s nulovými emisiami, ako je chôdza a bicyklovanie.

Photo by pony on Unsplash

4 komentáre

Iný spôsob dopravy? reakcia na: Ak najazdíte ročne menej ako 15 000 km, tak sa vám neoplatí mať vlastné auto

20.11.2023 22:11
To akože z obce vzdialenej 15 km od BA dochádzať hromadnou dopravou keď máte dieťa, nebodaj dve? To jedine masochista môže napísať.
Reagovať

RE: Iný spôsob dopravy? reakcia na: Iný spôsob dopravy?

14.12.2023 13:12
Musite sa pozriet aj na ludi v inej zivotnej situacii. Pre Vas auto zmysel ocividne davat bude, kvoli komfortu a situacii s MHD. Ale taky student na vysokej, co setri kazdu korunu, by mal iny pohlad. Auto ma velke pasivne naklady, len prezutie pneumatik a ich uskladnenie (pre ludi bez garaze a pivnice) stoji rocne 2x 75 eur. STK kazdy druhy rok 70-100. A to ani neratam pravidelny servis, vymeny oleja, poruchy atd. Mozno ani Vam by nevadila ta MHD, keby ste mali zastavku hned pred domom a pred skolou / pracou. Studia sa pozera na priemer, ale kazdy si musi zvazit jeho situaciu a plusy a minusy zvlast.
Reagovať

Pekná štúdia reakcia na: Ak najazdíte ročne menej ako 15 000 km, tak sa vám neoplatí mať vlastné auto

19.11.2023 21:11
Naozaj krásna štúdia. Len by som si pozrel výsledky rešeršera danej práce (oponenti takúto blbinu schválili bez čítania) ktorý zistí kto by bol ochotný do práce jazdiť na (e)bicykli do práce celý rok. V daždi, v zime, v mraze, ...
Reagovať

:) reakcia na: Ak najazdíte ročne menej ako 15 000 km, tak sa vám neoplatí mať vlastné auto

17.11.2023 10:11
:) :) :) velmi vtipna studia
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať