TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Ako vybrať tlačiareň na domáce použitie

2
Napriek postupnému odklonu od papierových dokumentov, ku ktorému dochádza z praktických aj ekologických dôvodov, sa v mnohých domácnostiach bez tlačiarne nezaobídete. Hlavne ak máte doma žiakov či študentov, prípadne prevádzkujete živnosť. Žiaci často potrebujú odovzdávať rôzne práce či školské projekty v papierovej podobe. Napriek tomu, že práve mladá generácia je priekopníkom vo využívaní IT, veľa študentov stále uprednostňuje učenie z papierových materiálov, kde môžu používať farebné značkovače. Študijné materiály v papierovej podobe sú výhodné aj z hľadiska ochrany zraku, hlavne pri večernom samoštúdiu. Pre zrak je príjemnejšie a menej namáhavé čítanie, ak sa od dokumentu odráža svetlo z okolia, než keď je sám podsvietený.

Najskôr sa musíte rozhodnúť, či vám bude stačiť samotná tlačiareň, alebo budete potrebovať multifunkčné zariadenie s integrovaným skenerom, ktoré zastane aj funkciu kopírky. Rozdiel v cene nie je veľký, takže ak nie ste si istí, zvoľte radšej multifunkčné zariadenie. Určite uprednostnite tlačiareň podporujúcu bezdrôtové pripojenie, pretože hlavne mladší členovia rodiny budú chcieť tlačiť aj zo smartfónov či tabletov. Na tlač sa v prípade zariadení s iOS (iPhone, iPad) využíva technológia Apple AirPrint. Pre Android sú k dispozícii špecializované aplikácie od výrobcu tlačiarne. Inicializáciu bezdrôtovej komunikácie medzi mobilným zariadením a tlačiarňou vám uľahčí podpora technológie NFC. Na domáce použitie vám okrem niektorých výnimiek bude stačiť tlač na formát A4.

Ďalšou dilemou bude rozhodovanie sa medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou či multifunkčným zariadením a hlavne v prípade laserových tlačiarní bude dôležitým kritériom výberu, či vám stačí monochromatické zariadenie, alebo potrebujete farebnú tlač. Atramentové tlačiarne na domáce použitie sú takmer všetky farebné, ale aj v tomto prípade sa treba rozhodnúť, či vám stačí bežná tlačiareň, ktorá má čiernu a tri farebné náplne (cyan, magenta, yellow), alebo budete často tlačiť fotografie. V takom prípade potrebujete fototlačiareň, ktorá na dosiahnutie verných farieb využíva viac farebných atramentov.

Ceny monochromatických laserových tlačiarní pre tento segment sa začínajú na hranici 100 eur, ceny laserových monochromatických multifunkčných zariadení od 160 eur. Ceny farebných laserových tlačiarní sa začínajú od 280 eur. Farebné atramentové tlačiarne sa dajú kúpiť už od 40 eur a farebné multifunkčné zariadenia od 55 eur. Treba si však uvedomiť, že cena tlačiarne je až sekundárne kritérium, pretože sa spravidla dodávajú s takzvanými štartovacími náplňami s malou kapacitou a pri kúpe plnohodnotných náplní často zistíte, že ich cena prevyšuje cenu tlačiarne. V prípade študentov či živnosti, kde sa predpokladá väčší objem tlače, odporúčame zamerať sa predovšetkým na ekonomiku prevádzky, teda na to, koľko stoja náplne do príslušnej tlačiarne a koľko strán dokáže tlačiareň vytlačiť s jednou náplňou. Mýtus o ekonomickejšej prevádzke laserových tlačiarní postupne búrajú modely umožňujúce dopĺňanie atramentu do zásobníkov. Pri nich sú náklady na vytlačenie strany 0,002 až 0,003 eura a ani ceny takýchto tlačiarní v porovnaní s klasickými modelmi s vymeniteľnými kazetami nie sú oveľa vyššie. Začínajú sa na hranici 160 eur. Vyšší investičný náklad sa vám v prípade týchto tlačiarní pri väčšom objeme tlače mnohonásobne vráti. Pri tlačiarňach s dopĺňaním atramentov navyše nebude na vás uplatnený trik s malými štartovacími náplňami. Tlačiarne sú zabalené s prázdnymi zásobníkmi a atramentmi vo veľkých fľaškách. Naplnenie zásobníkov zvládne skutočne každý a pokojne tak môže urobiť aj v bielej košeli bez rizika ušpinenia rúk čo i len kvapôčkou atramentu. Dopĺňanie je natoľko jednoduché, že ho zvládnu aj deti, ktoré o farebnú tlač v domácnosti určite prejavia záujem, najmä ak vďaka podpore Wi-Fi môžu tlačiť aj zo svojich smartfónov a tabletov. Samozrejme, treba dať pozor, aby bola do každého zásobníka naliata správna farba atramentu. Dopĺňajú sa len farebné tlačiarne, ktoré majú štyri zásobníky na azúrový, purpurový, žltý a čierny atrament, teda tlačiarne využívajúce farebný model CMYK. Špeciálne fototlačiarne, ktoré využívajú viac atramentov, majú klasické vymeniteľné kazety, pretože dolievanie atramentu do viacerých zásobníkov by už bolo zložité a neprehľadné.

Výhodou atramentových tlačiarní je okrem priaznivej ceny aj úspora energie. Na rozdiel od laserových tlačiarní, kde je súčasťou procesu tlače aj zapekanie tonera, atramentová tlač je studený proces, takže úspora energie je typicky 70 %. Určitou nevýhodou atramentovej tlače je atrament spotrebovávaný na čistenie dýz. Toto čistenie sa v prípade, ak ste dlhšie netlačili, vykonáva automaticky v predpísaných časových intervaloch. Čím menej sa tlačiareň používa, tým je nárast spotreby atramentu na čistenie vyšší.

Úvodné foto: freepik - www.freepik.com

Papierovanie pred dovolenkou zverte tlačiarňam Epson

Nevyhnutné papierovanie pred odchodom na dovolenku už nemusí byť starosť navyše. S tlačou leteniek, zdravotného poistenia, cestov­ného itinerára či skenovaním dokladov vám hravo pomôže ­multifunkčná tlačiareň Epson EcoTank. Rad tlačiarní EcoTank vás ­prekvapí nielen mimoriadne nízkymi nákladmi na tlač. S jednou súpravou atramentových fľaštičiek, ktoré sú súčasťou balenia, zvládnete vytlačiť až 14 000 strán. Ak vám zásoba predsa len nebude stačiť, atrament ľahko doplníte vďaka špeciálne navrhnutým fľaštičkám. Jedna súprava navyše zodpovedá až 66 atramentovým kazetám, šetríte tak nielen peniaze, ale aj prírodu. Ku všetkému pripočítajte kompaktné rozmery či flexibilné funkcie pripojenia a akýkoľvek model z radu ­EcoTank sa stane vaším nenahraditeľným pomocníkom. Využite teraz aj akciu predĺženej trojročnej záruky na vybrané modely.

Viac informácií: www.epson.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

Joj, Ľubko, dobre ste poradili s tým EcoTank, oplatí sa, mám Epson L4160 EcoTank a výhodne tlačím: reakcia na: Ako vybrať tlačiareň na domáce použitie

4.8.2022 16:08
Ľubko výborne. EcoTank sa oplatí. Tlačiareň ma síce vyšla 265€, ale tie atramenty, tie fľaštičky som nakúpil po 6€, takže 24€ na 14000 strán. To sme tu veru potrebovali, lacnú a kvalitnú atramentovú tlač. Dobre ste im poradili Ľubko. EcoTank môžem len odporúčať z vlastnej skúsenosti, lebo pred tým som mal hp psc multifunkčné tlačiarne a náplne sa veľmi rýchlo míňali a nové tonery vyšli aj 100€ čierna a tri farebné na 800 strán. Preto je EcoTank dobrá voľba, hlavne pre rodinu, ktorá potrebuje tlačiť mnoho farebných dokumentov a má doma aj školákov. Ďakujeme Ľubo - jednoznačne EcoTank ;-)
Reagovať

RE: A prečo ste kupovali až rad Epson EcoTank L4160? Nie ten lacnejší? reakcia na: Joj, Ľubko, dobre ste poradili s tým EcoTank, oplatí sa, mám Epson L4160 EcoTank a výhodne tlačím:

5.8.2022 20:08
To ste kupovali vyšší rad 4160 kvôli tomu vstavanému displeju? Jáj, takže vy môžete kopírovanie a skeny nastavovať displejom na tlačiarni a tlačítkami, hej? To je fajn nápad, priplatiť si za kvalitnejší model.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať