HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Ako na to: Čo je root v smartfónoch s OS Android, ako s nim pracovať a na čo si dať pozor

2

Android sa považuje za pomerne otvorenú platformu, ktorá so súhlasom používateľa umožňuje inštalovať aj aplikácie z iných zdrojov než iba z aplikačného obchodu. Niektoré nízkoúrovňové funkcie sú však v záujme zachovania bezpečnosti bežným aplikáciám nedostupné, vyžadujú špeciálne práva „root“.

Aplikácie využívajúce tieto funkcie môžu pristupovať k niektorým hardvérovým komponentom a nízkoúrovňovým funkciám nižších vrstiev architektúry Androidu priamo. Teoreticky síce môžu pracovať efektívnejšie, no často za cenu kompatibility iba s určitými zariadeniami a verziami operačného systému.

Čo sú vlastne práva root?
Mohli by sme ich prirovnať k najvyšším administrátorským právam v telefóne. Určite poznáte predinštalované aplikácie v telefóne, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte, nedajú sa odstrániť a zbytočne zaberajú pamäť. Áno, dajú sa zmazať, po nadobudnutí týchto práv však okamžite strácate záruku na zariadenie. Máte totiž možnosť zmeniť dokonca aj nastavenia, ktoré pri nesprávnej konfigurácii môžu poškodiť vaše zariadenie. S týmito právami môžete zrýchliť telefón, uvoľniť pamäť či dokonca aktualizovať Android na novšiu verziu, než oficiálne vyšla pre váš telefón, čo je vhodné pre staršie zariadenia.

Ako sa uskutočňuje rootovanie?
Zmena systému nie je až taká veľká, je to len prepísanie niekoľkých údajov v telefóne na miestach, kam nás systém za bežných okolností nepustí. Proces rootovania je často ťažší, keďže výrobca si nepraje, aby sme tieto práva mali. Je to zrejmé – výrobca chráni našu bezpečnosť, aby neznalý používateľ jednoducho niečo nepokazil. Samozrejme, prekáža mu aj vedomie, že si môže ktokoľvek meniť jeho telefón, ako sa mu zachce. Preto pre takmer každé zariadenie je iný návod. Niektoré zariadenia majú podporu v programoch typu OneClickRoot, ktorých práca vyplýva už z názvu, no stále je dosť takých smartfónov, kde treba postupovať krok po kroku a najčastejšie využiť nejaký exploit, chybu v zabezpečení. Týmito vecami sa zaoberajú na stránke https://www.xda-developers.com. Niekedy však treba návod k danému telefónu jednoducho „vygoogliť“. Na udeľovanie práv je potrebná aplikácia, ktorá ich povoľuje a zakazuje individuálne. Sú to aplikácie typu SuperUser. Dajú sa stiahnuť z obchodu Play, no niekedy vystupujú aj pod inými názvami.

Po rootovaní  
Ak sa vám podarilo urobiť zmeny vo vašom zariadení, môžete začať objavovať nové možnosti. Napríklad na zálohu telefónu je dobrá aplikácia Titanium Backup, pretože s povoleniami root dokáže zálohovať čokoľvek od aplikácie až po absolútne celý telefón. Takisto dokáže odinštalovať iné aplikácie a mnoho ďalšieho. Aplikácia ROM ToolBox disponuje viacerými možnosťami: funkciou App2SD, s ktorou presuniete na kartu SD aj to, čo systém nedovoľuje, taktovanie procesora na zrýchlenie telefónu, RootBrowser na upravovanie aj na systémovej pamäťovej partícii či dokonca zmenu úvodnej spúšťacej animácie zariadenia. Na šetrenie batérie je vynikajúca aplikácia Greenify, zastavujúca procesy na pozadí, o ktorých často ani nevieme, no rapídne míňajú batériu. Bežné šetriče batérie bez práv root fungujú tak, že vám len dookola vypínajú procesy, ktoré sa aj tak po chvíľke spustia znova. Systém tým síce na pár minút zrýchlia, ale následne ho zaťažia. Greenify vybraným aplikáciám nezmaže ich proces, no zakáže pracovať na pozadí. Root umožňuje oveľa viac možností, dokonca aj nelegálnych, k tým sa však už musíte dopracovať sami.

Na čo si dávať pozor?
Pri spoznávaní nových možností musíte byť veľmi opatrní, aby ste si nepomýlili verziu niektorých programov alebo kompatibilitu so svojím zariadením, pretože nie všetko so všetkým pracuje správne. Po takomto omyle potom nastáva takzvaný soft-brick alebo hard-brick zariadenia. Zariadenie sa stáva úplne nepoužiteľným, pretože v systéme nastala závažná chyba. Väčšinou sa hard-brick už nedá napraviť. Ak ide o soft-brick, väčšinou je to problém zabraňujúci úspešnému nabehnutiu systému. Typický príklad je bootloop. Deje sa vtedy, ak sa zariadenie dookola reštartuje pri bootovacej animácii.

Ako sa tomu jednoducho vyhnúť alebo problém jednoducho vyriešiť? Stačí mať zálohu celého systému, ktorú treba vytvoriť v Custom Recovery vášho zariadenia. Recovery je softvérová časť v telefóne, kde najčastejšie robíte factory reset (úplný reset na továrenské nastavenia). Zavádza sa odtiaľ aj operačný systém, funguje to podobne ako BIOS v počítači.

Toto recovery sa dá nahradiť Custom Recovery, poskytujúcim viac možností. Najčastejšie používané sú CWM (Colck Work Mod) a TWRP (Team Win Recovery Project). Ponúkajú aj možnosť zálohy systému. Keďže zálohu robíme vtedy, keď systém ešte nie je nabootovaný, dokážeme zálohovať úplne všetko, počnúc internou pamäťou aplikácií či používateľa cez systémovú partíciu, kde sú všetky systémové aplikácie a rôzne ďalšie aplikácie, dôležité na chod systému, až po kompletne celý Android a kernel (jadro OS, od ktorého sa odvíjajú aj niektoré funkcie).

Ako nainštalovať Custom Recovery?
V prvom rade si treba nájsť na internete konkrétnu verziu, vhodnú pre váš model zariadenia. Ktorákoľvek iná ho dokáže „softbrickovať“! Na stránke si stiahnete súbor zip, ktorý treba umiestniť na pamäťovú kartu. Nainštalujte (flashujte) zo svojho aktuálneho recovery zvolením položky s názvom (väčšinou) Apply udates from SDcard alebo Apply Updates. Následne by malo v konzole vypísať, či bola inštalácia úspešná. Ak nie, niekde sa stala chyba. Najčastejšie chyby: zlá verzia Custom Recovery, prípadne nekompatibilná verzia. Ak všetko prebehlo úspešne, môžeme systém reštartovať a spustiť Custom Recovery, v ktorom treba vybrať položku BackUp. Pri otázke, čo chceme zálohovať, je najlepšie nechať všetko tak. Ak sa nič nepýta, automaticky sa zálohuje všetko. Skúsenejší používatelia totiž niekedy vedia, s čím konkrétne majú problém, a tak si ušetria pamäť aj čas. Pri obnovení systému zo zálohy, napríklad pri probléme bootloop, stačí spustiť Custom Recovery, vybrať restore alebo niečo toho typu, vybrať zálohu a začať obnovovať. Po obnove by sme sa mali dostať do stavu, aký sme mali pri vytváraní zálohy.

A ešte upozornenie na záver: Začiatočníkom rozhodne neodporúčame robiť vo svojom zariadení zmeny takéhoto druhu. Ak chcete preniknúť do tajov Androidu, získajte najprv v tejto oblasti skúsenosti na starom telefóne. Keby sa vám pri skúmaní aj čosi nepodarilo, aspoň nevznikne žiadna veľká škoda.

 

 

Tomáš Demovič

Všetky autorove články
root Android

2 komentáre

Root reakcia na: Ako na to: Čo je root v smartfónoch s OS Android, ako s nim pracovať a na čo si dať pozor

5.5.2017 06:05
Na začiatok mal autor spomenúť, že android má základ v Linuxe, kde root neznamená len koreňový súborový systém, ale aj správcu systému s najvyššími právami.
Reagovať

root reakcia na: Ako na to: Čo je root v smartfónoch s OS Android, ako s nim pracovať a na čo si dať pozor

5.5.2017 06:05
Veru tak, aj starý Samsung Galaxy S3 i9300 funguje krásne na novom Nougate 7.1.2 ( distribúcia Lineage 14.1), po výmene batérie za novú vydrží telefón aj 3 dni, akurát všade odporúčajú nepoužívať na zálohovanie Titanium Backup (pri inštalácií OpenGaps, alebo pri prechode z nižšej verzie Cyanogenmode). Telefón reaguje veľmi svižne, vďaka Greenify šetrí batériu "plytká hibernácia" a "agresívny Doze režim" oba sú účinné od Android 6+. Ja používam OpenGapps (Google apps) verziu nano, ktorá mi vyhovuje asi najviac. Všetko sa inštaluje vrátane super user cez TWRP, akurát pri prechode z nižšej verzie Androidu a OpenGapps bolo potrebné zresetovať zariadenie do výrobných nastavení. Odporúčam zálohovať najmä kontakty (export do vcf) a povoliť synchronizáciu účtu (google), aby sa po preinštalovaní natiahli všetky aplikácie z Google Play - vrátane zaplatených licencií.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať