SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Ako nabiť svoj elektromobil zadarmo?

Elektromobilita
4

Špeciálny projekt

S nárastom popularity elektromobilov stojí pred majiteľmi otázka, kde a ako nabiť svoje vozidlo. Jednou z možností je „natankovať“ bezplatne napríklad v nákupnom centre . Aj keď jazdenie zadarmo znie lákavo, mali by ste vedieť všetky výhody a nevýhody, ktoré s ním prichádzajú. Vtedy si budete môcť zvážiť, či sa vám to oplatí.

SAMSUNG 022024 Advertisement

Nabíjanie zadarmo: Kde a ako?

Všimli ste si klesajúcu batériu na svojom elektromobile? Jednoducho si spravte medzizastávku v nákupnom centre a nechajte ju dobiť na niektorej z dostupných nabíjacích staníc. Výhodou bezplatného nabíjania na miestach, ako sú obchodné centrá, je pohodlie a dostupnosť. Strategické umiestnenie týchto nabíjačiek umožňuje majiteľom elektromobilov nabíjať vozidlá počas nakupovania, čo im dokáže výrazne ušetriť čas.

Možnosť nabíjania zadarmo ponúkajú dokonca aj niektorí zamestnávatelia. Svoje auto si tak pohodlne nabijete, pokým budete v práci. Niektoré kancelárske komplexy a spoločnosti poskytujú nabíjanie zadarmo aj pre návštevníkov.

V rámci snahy o environmentálnu udržateľnosť a podporu elektromobility majú verejné nabíjacie stanice zadarmo aj niektoré mestá a obce. Nájdete ich na verejných parkoviskách, na námestiach alebo v blízkosti obytných oblastí. V rámci obytných oblastí by ste mali hľadať aj priamo na svojom sídlisku. Možno v ňom máte nabíjanie bez dodatočných poplatkov a ani o tom ani neviete.


Zdroj: freepik.com/

Prečo by ste vôbec mali platiť za nabíjanie?

Zdá sa, že bezplatné nabíjanie je najlepšou cestou. Aj cena plateného nabíjania však vie byť veľmi nízka. Ceny sa líšia v závislosti od poskytovateľa a lokality. Ak porovnáte aktuálne ceny s nevýhodami bezplatného nabíjania, zistíte, že v niektorých prípadoch je platené nabíjanie ekonomicky výhodnejšie. Ak zohľadníte rýchlejšie nabíjanie, presnosť a dostupnosť vždy, keď potrebujete, zistíte, že výhody bezplatného nabíjania nie sú až také prelomové. Problémové sú najmä pre:

  • časové limitácie. Bezplatné nabíjanie často podlieha časovým obmedzeniam. Limitovaný maximálny čas nabíjania alebo dostupnosť len počas otváracích hodín prevádzky sú pre väčšinu majiteľov nevýhodou.

  • presnosť. Platené nabíjacie stanice poskytujú vyššiu úroveň presnosti a rýchlosti nabíjania. Pri obmedzenom nabíjaní na neplatených miestach sa môže stať, že vaše vozidlo nebude nabité vôbec alebo len čiastočne. Tento bod je dôležitý najmä pre zachovanie životnosti batérie.

Ktorá možnosť je pre vás najlepšia?

Výber medzi nabíjaním zadarmo a plateným nabíjaním závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií. Ak ste schopní prispôsobiť sa časovým obmedzeniam a máte čas hľadať miesta, kde váš elektromobil môžete nabiť zadarmo, bezplatné nabíjanie je pre vás ideálnou voľbou. Na druhej strane, ak preferujete flexibilitu, presnosť a neobmedzený prístup, platené nabíjanie je lepšou voľbou.

Úvodný obr zdroj: pexels.com / Kindel Media

Zobrazit Galériu

4 komentáre

Hlupost reakcia na: Ako nabiť svoj elektromobil zadarmo?

31.1.2024 14:01
Odkedy nenabitie, alebo ciastocne nabitie vadi bateriam?
Reagovať

Nabijacka reakcia na: Ako nabiť svoj elektromobil zadarmo?

30.1.2024 18:01
V Bratislave som nenasiel ani jednu nabijaciu stanicu zadarmo. Ak niekto o dakej vie nech sa podeli.
Predpokladam ze clanok ste prelozili s ineho statu.
Dakujem
Reagovať

RE: Nabijacka reakcia na: Nabijacka

31.1.2024 16:01
Toto je článok z pred vyše 5 rokov. Vtedy sa v rámci kampane na podporu elektrických áut riešili sotácie na elektromobily a aj sa sprístupňovali elektrické nabíjačky na autá na ktorých sa dalo zdarma dobiť. Mali to elektrárne, obchodné domy a dokonca (i keď veľmi výnimočne) aj mestské časti.

Ale elektrika nie je zdarma, takže sa postupom času tie zadarmové nabíjačky spoplatnili. Pochybujem že v tejto dobe existuje jediná elektrická nabíjačka pre autá ktorá slúži verejnosti a poskytuje predraženú elektrinu zdarma.

Ale ako clickbait je to humorné. Hlavne ak človek dlhodobo sleduje tento typ virálu. Teraz sú celkové náklady na elektromobilitu vyššie ako ri spaľovacom pohone. To je vidno aj napríklad na nákupoch trolejbusov ktoré majú v sebe diesej agregát.
Reagovať

RE: Nabijacka reakcia na: Nabijacka

30.1.2024 22:01
Kaufland?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať