Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Ako nastaviť domácu sieť Wi-Fi

24

Pri konfigurácii domácej siete Wi-Fi treba mať na pamäti, že riešite zabezpečenie komunikácie všetkých členov domácnosti, predovšetkým detí, ale v súčasnej situácii aj členov domácnosti, ktorí pracujú z domu. Tu už nastáva prelínanie osobného a pracovného života, najmä čo sa týka komunikácie a jej zabezpečenia. Vo firmách si význam rýchleho, stabilného a bezpečného pripojenia uvedomujú a konfiguráciu siete vrátane pripojenia počítačov a ostatných zariadení k internetu, prípadne k vlastným serverom a zariadeniam na ukladanie údajov riešia ako projekt.

Konfigurujeme router

Mnohí z vás budú namietať, že vytvorenie domácej siete Wi-Fi je triviálna záležitosť. Stačí kúpiť vhodný Wi-Fi router, pripojiť k jeho vstupu LAN kábel od zariadenia na internetové pripojenie, či už je to modem ADSL, alebo koncové zariadenie na optický či rádiový prenos, a sieť Wi-Fi máte zriadenú. Stačí predsa z nálepky zistiť SSID, teda názov siete a implicitné heslo nastavené výrobcom routera. V princípe máte pravdu, no dovolíme si parafrázovať známe príslovie: Za menej námahy menej prenosovej rýchlosti, menej bezpečnosti a vo väčších bytoch či rodinných domov aj menej pokrytia. Treba si uvedomiť, že toto implicitné nastavenie je určené pre ľudí, ktorí nie sú technicky zameraní, napríklad seniorov, aby mohli sieť Wi-Fi používať ihneď po zapnutí routera. Následne si niektorý člen domácnosti môže v pokoji preštudovať stručný a väčšinou aj názorne ilustrovaný návod, pripojiť sa na používateľské rozhranie ­routera cez webový prehliadač, prípadne si nainštalovať mobilnú aplikáciu. Okrem papierového stručného návodu nájdete ku každému routeru na stránkach produktu aj detailný návod, ktorý má typicky 50 až 100 strán, kde sa dozviete zaujímavé podrobnosti, napríklad o možnostiach ochrany detí, prípadne nastavovaní komunikačných priorít.

Odporúčame zmeniť implicitné heslo, prípadne aj názov siete a nastaviť aj ďalšie parametre. Predovšetkým nastavte dostatočne silné heslo v aplikácii na správu routera. Presvedčíme vás jednoduchým experimentom. Príde k vám návšteva a vy jej poskytnete heslo do domácej siete, aby sa mohla pripojiť. No a teraz si na chvíľu predstavte, že ste tá návšteva. Skúste do webového prehliadača zadať adresu http://192.168.0.1. Je to univerzálna adresa na prístup k väčšine routerov. Zobrazí sa vám webová stránka na správu príslušného zariadenia, ktorá od vás pýta heslo. Zatiaľ je všetko v poriadku. A teraz zadajte ako heslo „admin“, čo je implicitné heslo na úvodnú konfiguráciu takmer všetkých routerov. Heslo bude akceptované a vy sa dostanete do aplikácie na správu routera a môžete si ako návšteva s vašou domácou sieťou robiť, čo sa vám zachce. No a to už určite v poriadku nie je, takže ako prvý konfiguračný krok zmeňte heslo do aplikácie na správu zariadenia.

Po nastavení prístupových parametrov si môžete skontrolovať, aké zariadenia sú k routeru pripojené bezdrôtovo a aj pomocou kábla. Aplikácia na konfiguráciu má spravidla dve záložky: na základné a pokročilejšie nastavenie. Pre laika úplne postačia možnosti konfigurácie dostupné v základnom nastavení. Tu môžete nastaviť napríklad rodičovskú kontrolu. Takisto odporúčame nastaviť sieť pre hostí, aby po pripojení k vašej domácej sieti získali len internetovú konektivitu a nedostali sa napríklad k zdieľaným diskom či priečinkom.

Dva scenáre pre kábel

Napriek tomu, že moderné routery, hlavne tie s podporou nového štandardu 801.11ax, nazývaného aj Wi-Fi 6, majú vysokú prenosovú kapacitu, odporúčame odľahčiť sieť Wi-Fi tým, že pokiaľ sa dá, pripojte zariadenia s vysokým nárokom na prenosovú rýchlosť a kapacitu cez eternetové káble. Máme na mysli predovšetkým televízory so 4K a čoraz častejšie aj 8K rozlíšením, na ktorých pozeráte filmy zo streamovacích služieb alebo z domáceho NAS servera, herné počítače a herné konzoly či sieťové prehrávače hudby vo vysokom rozlíšení napriek tomu, že všetky tieto zariadenia podporujú aj pripojenie cez Wi-Fi. Vysoká prenosová rýchlosť je nevyhnutná nielen pre náruživých hráčov náročných online hier, ale aj pre ľudí využívajúcich multimediálne cloudové služby na editovanie fotografií či videí a podobne.

 Výhodné je, že spomínané prístroje, napríklad televízor, herná konzola, prípadne aj streamer čiže sieťový prehrávač hudby, sú spravidla umiestnené blízko seba a navyše sú tak či tak navzájom poprepájané audio a videokáblami. Po príklad netreba chodiť ďaleko. Okrem Wi-Fi routera pokrývajúceho celý dom a Wi-Fi extendera, ktorý pokrýva signálom časť záhrady s altánom, využívam aj dva switche na gigabitový eternet, každý s ôsmimi portmi. Cena takéhoto zariadenia je okolo 25 eur. Jeden switch mám v obývačke pri audiozostave s televízorom a druhý v pracovni, kde mám dva NAS servery a kde testujem rôzne zariadenia. Výhoda takýchto lokálnych prepínačov je v tom, že pre viac pripojených zariadení mi stačí priviesť jeden kábel.

Keď už spomíname NAS servery, teda zariadenia na bezpečné a spoľahlivé ukladanie údajov, tie sa okrem niekoľkých výnimiek pripájajú k routeru cez eternetový kábel. Takéto rozdelenie má aj praktický význam. Napriek tomu, že NAS server, na ktorom mám uložené multimediálne súbory vrátane hudby vo vysokom rozlíšení, je pomerne tichý, jeho disky a ventilátor občas nejaké zvuky vydávajú. Keby som mal NAS server v blízkosti audiozostavy, márne by som sa snažil, aby jej komponenty mali čo najväčší odstup šumu, keby tam bol takýto zdroj hluku.

Druhý scenár je pripojenie zariadenia, napríklad staršieho televízora, ktorý nepodporuje Wi-Fi a má len eternetový konektor, ku ktorému však z rôznych dôvodov nemôžete alebo ­nechce­te ťahať sieťové pripojenie káblom. V takom prípade vám pomôže extender, ktorý okrem toho, že rozširuje oblasť pokrytia signálom, má aj eternetový konektor, takže dokáže fungovať v režime, v ktorom transformuje Wi-Fi na káblové pripojenie. Takto môžete pripojiť napríklad televízor v spálni či inej miestnosti.

Wi-Fi pre smart dom alebo veľký byt

Inteligentné domy a byty s rôznymi subsystémami a inteligentnými spotrebičmi potrebujú kvalitný signál Wi-Fi, a to nielen na obytnej ploche, ale v rodinných domoch aj v technologických miestnostiach. Možno máte – a ak nie, určite budete mať – inteligentnú práčku, takže budete potrebovať internetové pripojenie v práčovni, takisto v technologickej miestnosti rodinného domu, kde sa nachádza kotol, bojler na ohrev vody, prípadne ďalšie zariadenia. Azda najmarkantnejší príklad spotrebiča, ktorý takéto pokrytie na komfortnú prácu potrebuje, je robotický vysávač, ktorý sa pohybuje po celom byte.

Na pokrytie veľkej a členitej obytnej plochy, prípadne dvoch či dokonca troch podlaží v rodinnom dome vám určite nebude stačiť jeden Wi-Fi router. Preto výrobcovia týchto zariadení dodávajú aj takzvané mesh routery, ktoré na pokrytie požadovaných priestorov využívajú viac jednotiek, pričom jedna z nich je základná a ostatné sú satelitné. V balení sú dve, prípadne tri jednotky a ďalšie sa v prípade potreby dajú dokúpiť. Kvalitnejšie mesh zostavy nepoužívajú na vzájomnú komunikáciu medzi jednotkami klasické pásma Wi-Fi 2,4 GHz a 5 GHz, ktorými sa pokrýva priestor, ale tretie nezávislé dedikované pásmo. Samozrejme, ak máte tú možnosť, ideálne riešenie je prepojiť jednotky eternetovým káblom. Základná aj satelitné jednotky majú spravidla aj jeden či niekoľko eternetových konektorov na káblové pripojenie zariadení.

Konfigurácia takýchto mesh zostáv je tiež veľmi jednoduchá. Najskôr sa podľa pokynov v aplikácii od výrobcu jednotky prepoja navzájom, pričom sú blízko seba, následne ich začnete rozmiestňovať tak, aby čo najlepšie pokryli daný priestor. Samozrejme, musia byť v dosahu zásuviek elektrickej siete. Pri umiestňovaní satelitných jednotiek vám väčšinou pomáha zmena farby LED diód, ktoré signalizujú silu signálu. Moderné routery podporujú inteligentné zameriavanie antén na zariadenia čiže MU-MIMO (Multi User Multiple-Inut and Multiple-Output), ako aj formovanie „výbežkov“ signálu, teda ­beamforming. Úlohu pokrytia členitejších priestorov dokážete splniť aj pomocou extenderov, ale výhodou mesh riešení je už spomínané dedikované bezdrôtové vzájomné prepojenie jednotiek satelitom a v neposlednom rade aj dizajn, ktorý umožňuje zakomponovať satelitné jednotky do moderných interiérov.

Wi-Fi 6 router / D-Link DIR-X1560

Cenovo dostupný router D-Link DIR-X1560 podporujúci štandard Wi-Fi 6 bol navrhnutý špeciálne pre modernú smart domácnosť.  Router ponúka dvojpásmové Wi-Fi so štyrmi simultánnymi tokmi, ktoré umožňujú streamovanie videa aj v 4K, hranie hier a plynulé videohovory. Pomocou technológií na moduláciu dátových tokov 1024QAM možno zvýšiť priepustnosť všetkých pripojených zariadení až o 25 %. Výkonové zosilňovače a technológia ­beamforming formujú a zameriavajú signál, čím sa zvyšuje dosah siete Wi-Fi a minimalizujú sa nepokryté miesta v domácnosti. Všetko spolu zabezpečuje až štvornásobnú kapacitu a zrýchľuje ­pripojenie o 38 %.

• Cena: 59,99 EUR s DPH
• Link: www.dlink.cz

Synology Mesh Router MR2200ac

Bezdrôtový smerovač s vysokým výkonom a modulárnym dizajnom sa dá rozšíriť o ďalšie jednotky a vytvoriť sieť mesh na pokrytie rodinných domov, veľkých bytov či rozľahlejších priestorov malej firmy rýchlym internetovým pripojením. Samozrejmosti sú podpora najnovších bezpečnostných technológií, rodičovská kontrola a jednoduchá konfigurácia v intuitívnom používateľskom rozhraní. Router sa dá nastaviť tak, aby ste obmedzili tínedžerov v používaní sociálnych sietí na konkrétne hodiny. MR2200ac dynamicky vyberá najlepší spôsob (2,4 GHz, 5 GHz alebo eternet) komunikácie s klientskymi zariadeniami a medzi jednotkami siete mesh. K dispozícii sú takisto rozšírené možnosti hosťovanej siete Wi-Fi.

• Cena: 135 eur
• Link: www.synology.cz

Honor Router 3

Kompaktné rozmery a elegantný minimalistický dizajn bielej skrinky so štyrmi plochými výklopnými anténami umožňuje zakomponovať tento moderný router s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 do každého interiéru. Router disponuje technológiou OFDMA, ktorá umožňuje kanály dynamicky zoskupovať do blokov a tieto bloky prideľovať zariadeniam podľa aktuálnej potreby. Môžete ho spárovať až s piatimi ďalšími zariadeniami Honor Router 3. Výrazne si tak rozšírite dosah pokrytej oblasti s minimom mŕtvych zón bez signálu. Pomocou aplikácie Al Life si ľahko nastavíte rodičovskú kontrolu, limity rýchlosti, nastavenie a plánovanie času pripojenia na internet.

• Cena: 69.90  EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

24 komentárov

american botanical pharmacy dgsbvfdAstEplemwnpr reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

23.4.2021 07:04
online doctor cialis http://asciled.com/ - cialis, generic cialis lilly brand
Reagovať

umi dissertation express fbfbvacldclilkBtjgydayf reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

27.3.2021 15:03
https://dissertationahelp.com/ - dissertation writing assistance dissertation proposal example <a href="http://dissertationahelp.com/">dissertation introduction</a> dissertation writing service reviews
Reagovať

help writing a dissertation fvdspobfbldclilkBtjgydayr reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

27.3.2021 08:03
http://essaywriteris.com/ - buy an essay cheap write my essay affordable <a href="http://essaywriteris.com/">essay writer online</a> custom essays cheap
Reagovať

essay on customer service hvstsgeahdclilkBtjgydayz reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

23.3.2021 17:03
https://papersonlinebox.com/ - help with college papers help on writing a paper <a href="http://papersonlinebox.com/">custom college paper</a> writing paper help
Reagovať

brand viagra dggxdAstEpleyyxjc reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

2.3.2021 05:03
cialis canada org doc <a href="https://buycialisxz.com/">http://buycialisxz.com/ </a> generic cialis next day delivery
Reagovať

hi vw qj reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

27.2.2021 06:02
https://genericviagragog.com cheap viagra online
Reagovať

cialis cheap generic afsbfbcHainugszxjlm reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

18.2.2021 18:02
buy brand cialis online <a href="http://llecialisjaw.com/">http://llecialisjaw.com/ </a> cialis and dapoxetime tabs in usa
Reagovať

cialis bier fbfbcldelewsBtjBlerir reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

17.2.2021 06:02
por quanto tempo devo tomar cialis <a href="http://ljcialishe.com/">comprar generico cialis espaГ±a</a> what is the average dose of cialis
Reagovať

maximpeptide reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

17.2.2021 00:02
tadalafil effects <a href="https://tadalisxs.com/#">tadalafil 40 mg from india</a> tadalafil drug class
Reagovať

payday loans lesson fcgazvofbldelewsBtjBleria reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

16.2.2021 23:02
payday loans online bad credit direct lenders <a href="http://daymoneygo.com/">h capital cash advance</a> getapaydayloanfast review
Reagovať

cialis bueno o malo fvdobfbldelewsBtjBleriy reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

16.2.2021 19:02
cialis apotheek prijs <a href="https://jecialisbn.com/">acquisto cialis pagamento contrassegno</a> generic cialis 5 mg
Reagovať

buy erectile dysfunction pills reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

15.2.2021 14:02
erectile function cocaine abuse <a href="https://plaquenilx.com/#">plaquenil indications</a> erectile herbs
Reagovať

cialis online dgbbjkxdHainugssiwqg reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

15.2.2021 13:02
where to get sildenafil online <a href="http://vigedon.com/">http://vigedon.com/ </a> sildenafil citrate australia
Reagovať

canadapharmacy fhsabolthdelewsBtjBleriu reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

10.2.2021 02:02
gastro health <a href="http://happyrxpharmacy21.com/">hormones</a> canadian drugstore online
Reagovať

canadian pharmacy no prescription needed ffbcldelewsBtjBleriz reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

9.2.2021 07:02
canadian cialis <a href="http://canadianpharmnorx.com/">canadian drugstore online</a> pharmacy online no prescription
Reagovať

meds online fvxofbldelewsBtjBlerie reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

8.2.2021 23:02
online pharmacies of canada <a href="https://ssviagriia.com/">viagra online who takes mastercard</a> price prescription drugs
Reagovať

buy online prescription drugs fcgavofbldelewsBtjBleriw reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

8.2.2021 17:02
online pharmacy without a prescription <a href="http://storerxpharmcanada.com/">canadian rx</a> sildenafil citrate
Reagovať

bfsgfhfgSpeessNuhgfy reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

8.2.2021 02:02
the most powerful viagra in the world <a href="http://viagerkr.com/">100 mg pfizer viagra no prescription</a> herbal substitute for viagra paypal
Reagovať

fvsrffhnhfgSpeessNuhruq reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

8.2.2021 00:02
cialis purchase online canada <a href="http://cialisvja.com/">cialis 20 mg tadalafil</a> cocaine cialis
Reagovať

best canadian prescription prices olfbnoegfdelewsBtjBleriy reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

6.2.2021 20:02
costco online pharmacy <a href="http://online21rxon.com/">costco pharmacy pricing</a> online pharmacies of canada
Reagovať

discount pharmaceuticals htgehdelewsBtjBleriv reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

3.2.2021 20:02
drug stores near me <a href="http://xuypharmacyonline.com/">best online pharmacies canada</a> mexican pharmacies online
Reagovať

viagra in singapore ffsvofbcldelewsBtjBleriq reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

26.1.2021 07:01
how much is viagra without insurance <a href="http://llviabest.com/#">cheap viagra 100mg</a> viagra from your doctor http://llviabest.com/ - viagra online over nigth shiping ’
Reagovať

viagra canada by paypal fvtvvofbldelewsBtjBleric reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

24.1.2021 22:01
viagra professional online pharmacy <a href="http://genqpviag.com/#">online mexico pharmacy, viagra</a> overnight pharmacy 4 u viagra http://genqpviag.com/ - on line viagra questionarre ’
Reagovať

už je to inak, nový router pri prvom prihlásení žiada zmeniť štandardné heslo reakcia na: Ako nastaviť domácu sieť /

2.1.2021 18:01
a veď nové routre už pri prvom prihláísení do admin konzoly žiadajú zemniť štandardné heslo, ponúkajú nastavenie nového hesla, inak neprejdeš admin konzolou
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať