SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Ako ochrániť dieťa pred nebezpečenstvami číhajúcimi na internete

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.

Najúčinnejší prostriedok ochrany detí je dôvera a dialóg s dieťaťom. Ak budete deťom len neustále niečo zakazovať, výsledkom bude pravý opak. Ani nemusíme pripomínať úslovie, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Dôležité je deťom vysvetliť, aké potenciálne nástrahy na nich vo virtuálnom svete číhajú, a hlavne rodič musí byť dieťaťu vzorom. Aj v prípade, ak si myslíte, že máte so svojím dieťaťom dobrý vzťah a ste mu dobrým vzorom (napokon ktorý rodič si to o sebe nemyslí?), platí osvedčené „dôveruj, ale preveruj“ a pre istotu aj zabezpeč.

Rodičovská kontrola

Výborný a účinný pomocník sú nástroje rodičovskej kontroly, ktoré pomáhajú chrániť vaše deti pri používaní internetu. Aj tu platí, že striktné zákazy nie sú optimálne riešenie, preto moderné nástroje rodičovskej ochrany dávajú priestor na dialóg o tom, aký webový obsah je vhodný a čo je už za hranicou. Prostredníctvom takejto aplikácie môžu deti vyjadriť svoje názory a kedykoľvek požiadať o povolenie na prístup k webovým stránkam, ktoré im boli predtým zablokované, či vyžiadať viac času na hranie hier alebo surfovanie po internete.

Rodičovskú kontrolu nájdete napríklad v riešení ESET Internet Security alebo v rodinnom balíku ESET Family Security Pack. Pre zariadenia s Androidom je dostupná samostatná aplikácia ESET Parental Control pre Android, ktorá chráni deti pri používaní smartfónov a tabletov a v duchu moderných trendov sa to snaží robiť priateľským spôsobom. Aplikácia automaticky blokuje preddefinované kategórie webových stránok na základe veku, napríklad násilie alebo obsah pre dospelých. Môžete si vytvoriť aj vlastné kategórie alebo blokovať špecifické URL adresy. Dieťa však môže rodičovi poslať prosbu o sprístupnenie jednotlivých aplikácií a stránok priamo z blokovanej obrazovky. Rodič si takisto môže pozrieť zoznam stránok, ktoré jeho dieťa najčastejšie navštevovalo za posledných 7 dní. Aplikácia umožňuje nastaviť časové limity používania či zakázať prístup k zábave a hrám počas špecifických hodín, napríklad počas vyučovania. V prípade potreby môže rodič zistiť, kde sa dieťa nachádza, na základe polohy jeho zariadení, ktoré sú pripojené na internet. Rodič môže nastaviť takzvané geozóny a dostávať upozornenie, keď ich dieťa prekročí. Znovu zdôrazňujeme význam dôvery medzi rodičom a dieťaťom. Nástroje na rodičovskú kontrolu nemajú slúžiť na špehovanie alebo radikálne obmedzovanie detí. Cieľom správnych pravidiel je dialóg o rizikách a nebezpečenstvách, ktoré ich na internete môžu ohrozovať, a účele nástrojov, ktoré my rodičia v záujme ich bezpečnosti používame.

Účty na sociálnych sieťach

V prvom rade by rodič mal dohliadnuť na to, aby si deti nevytvárali účty na sociálnych sieťach, ak ešte nedosiahli vek, ktorý uvádzajú podmienky používania týchto sietí. Pre väčšinu sociálnych sietí je to 13 rokov. Výsledky prieskumov však ukazujú, že až 50 % detí na Slovensku vo veku od 9 do 12 rokov aspoň raz týždenne navštívi stránky sociálnych sietí. Pri zakladaní účtu na sociálnej sieti by mal rodič dieťaťu vysvetliť, ako svoj účet dobre zabezpečiť, a hlavne ho poučiť, aké informácie by v profile ani v príspevkoch nemalo o sebe a svojej rodine prezrádzať, pretože tieto údaje môžu využiť nielen kriminálnici v kybernetickom priestore, ale aj takzvaní predátori. Tí sa snažia o maloletých, ktorých si vyhliadli ako potenciálnu obeť, získať čo najviac osobných informácií, napríklad o záľubách, škole či rodine. Podľa štatistík až v 82 % prípadov online se­xuálnych trestných činov voči maloletým použil páchateľ sociálnu sieť obete, aby získal informácie o tom, čo má a čo nemá rada. Dieťaťu treba vysvetliť, že všetko, čo raz na internete uverejní, tam aj zostane. Aj keď príspevok či fotografiu neskôr vymaže, kamaráti si už mohli urobiť snímku obrazovky s príspevkom a ďalej ju zdieľať.

Na zabezpečenie účtu treba, aby dieťa malo pre každú službu iné heslo, na zariadení, ktoré používa, malo aktualizovaný operačný systém a malo nainštalovaný kvalitný bezpečnostný softvér. Na sociálnej sieti treba skontrolovať nastavenia súkromia – odporúčame zvoliť viditeľnosť všetkého obsahu len pre priateľov. No a, samozrejme, nemalo by zverejňovať dôverné informácie o sebe, svojej rodine a priateľoch. Aj na sociálnych sieťach platí osvedčené pravidlo „nerozprávaj sa s cudzími ľuďmi“, pretože riziká komunikácie s cudzími ľuďmi na internete sú rovnaké ako v skutočnom svete a v niektorých prípadoch sa dokonca môžu ukázať ako nebezpečnejšie. Väčšina sociálnych sietí má dobré nástroje zabezpečenia, lenže používatelia ich nevyužívajú. Napríklad Facebook umožňuje, aby ste sa na svoj profil pozreli očami rôznych typov návštevníkov – od priateľov až po cudzích ľudí.

Prelínanie reálneho a online sveta

Deti dnes žijú v dvoch vzájomne prepojených svetoch. Všetky zásady a pravidlá bezpečnosti z reálneho života, ktoré sa deti učia od vás alebo zo školy, treba premietnuť do digitálneho prostredia. Príklady z reálneho sveta sa dajú použiť ako výstraha pre online svet. Rozdávalo by napríklad dieťa svoje fotografie, na ktorých je vyzývavo „neoblečené“, náhodným okoloidúcim na ulici, a to aj vo veku nad 50 rokov? Dieťaťu treba vysvetliť, že najbezpečnejšie je socializovať sa v online prostredí iba s kamarátmi, ktorých dobre pozná aj v reálnom živote, a treba sa na internete vyhýbať osobným rozhovorom s neznámymi ľuďmi, hlavne ak ide o konverzácie zamerané na sex, násilie a nelegálne aktivity či sebapoškodenie.  Prieskumy ukazujú, že 26 % detí vo veku 11 až 17 rokov sa stretlo s propagáciou anorexie a bulímie, 21 % detí videlo obsah týkajúci sa fyzického sebapoškodenia a 10 % detí uviedlo, že videlo obsah spojený so samovraždou.

Naučte vaše deti, aby nezverejňovali osobné informácie, ako sú adresa, telefónne čísla alebo názov školy, ktorú ­navštevujú. Prihlasovacie údaje, informácie o platobnej karte či PIN kód telefónu by vaše deti nemali prezrádzať ani dobrým kamarátom. V záujme ochrany bezpečia by ste mali svoje deti vystríhať aj pred komunikáciou s ľuďmi, ktorých nepoznajú.

Online predátori

Pre tých, ktorí nevideli český film V sieti, online predátori sú osoby so zlými až vyslovene chorými zámermi, ktoré časť svojich aktivít realizujú cez internet a touto cestou si vyberajú svoje obete. Pri nadväzovaní kontaktov sa snažia vzbudiť u dieťaťa pocit dôvery a citového prepojenia, aby ho následne mohli sexuálne zneužiť. Tento manipulatívny proces sa odborne nazýva grooming. V minulosti predátori hľadali svoje obete v okolí škôl či detských ihrísk. Dnes prostredníctvom internetu a moderných technológií môžu maloletú osobu kontaktovať takmer kedykoľvek a kdekoľvek. Predátori nadväzujú prvý kontakt so svojimi obeťami najčastejšie prostredníctvom četovacích miestností, diskusných fór či sociálnych sietí. Podľa štatistík až v 82 % prípadov online se­xuálnych trestných činov spáchaných voči maloletým použil páchateľ sociálnu sieť obete, aby získal o nej viac informácií, napríklad čo obeť má a čo nemá rada.

Predátori často na komunikáciu využívajú falošné profily, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi autenticky. Po nadviazaní kontaktu sa snažia získať dôveru maloletého, dávajú mu napríklad pocítiť, že prejavujú oňho väčší záujem ako rodičia alebo priatelia, a zvádzajú ho väčšou pozornosťou. Na to využívajú techniku tzv. zrkadlenia. Predátori napodobňujú emocionálny jazyk dieťaťa a pretvarujú emócie, ktoré vidia. Napríklad ak dieťa tvrdí, že nemá priateľov, predátor zrkadlí túto emóciu a snaží sa vyplniť prázdne miesto tým, že dieťaťu povie, že ho chápe a že by chcel byť jeho priateľom. Okrem toho využívajú ďalšie manipulatívne techniky, pomocou ktorých deti donútia robiť veci, ktoré by za normálnych okolností neurobili, napríklad odoslať intímne fotografie. Potom sa môžu vyhrážať ich zverejnením, ak sa dieťa s predátorom nechce fyzicky stretnúť.

Chyby v tomto ohľade robia často aj sami rodičia. Znovu použijeme analógiu. Je, samozrejme, v poriadku, ak máte v rodinnom albume papierové fotografie s nahými deťmi, ale takéto fotografie určite nepatria na vašu sociálnu sieť. Príkladom sú fotky trojročného dievčatka pri bazéne bez vrchného dielu plaviek. Jej fotografie videlo viac ako 30 000 ľudí. Predpokladáte správne, že nejde o príbuzných.

Resumé

Zabrániť maloletým v používaní digitálnych technológií je nemožné. A to hlavne v dobe, keď vieme, akú veľkú úlohu zohrávajú v ich životoch. Preto sa namiesto zákazov zamerajte na pravidlá a vzdelávanie týkajúce sa bezpečného používania internetu.

Úvodné foto: master1305 - www.freepik.com

Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.

Zdroj: www.bezpecnenanete.sk

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať