SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Ako si overiť, či je doména, ktorú chcete použiť, voľná?

5

Špeciálny projekt

Či už plánujete založiť svoj vlastný e-shop, magazín, alebo si chcete len vytvoriť blog sám pre seba, jednou z prvých veci, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať si, či je vami zvolená doména voľná. Ako to urobiť? To sa dozviete v tomto článku.

Ak by sme doménu mali v jednoduchosti charakterizovať, tak by sme mohli povedať, že doména je názov vašej stránky a vďaka nej vás budú môcť užívatelia na internete nájsť.

Každá doména začína tromi písmenami www a končí vybranou koncovkou, najčastejšie podľa krajiny, v ktorej sa nachádzate. Len z týchto informácií môžete usúdiť, že vlastniť skutočne lukratívnu a ľahko zapamätateľnú doménu môže byť pre vás výhodou, keďže vás vďaka nej jednoducho nájdu.

Overenie domény

Ak sa vám podarilo vymyslieť si vlastnú doménu, ktorá vás bude dokonale charakterizovať, je ľahko zapamätateľná a zároveň nebude príliš dlhá, ostáva si overiť, či je táto doména voľná.

V praxi to teda znamená, či sa daná doména už nepoužíva a nekúpil ju niekto pred vami. Overenie domény nie je určite nič náročné a môžete tak ľahko urobiť prostredníctvom overovača domén, ktorých dnes nájdete hneď niekoľko.

Moja doména je voľná, čo ďalej?

V prípade, že je vami vybraná doména voľná, môžete prejsť k jej kúpe u jedného z poskytovateľov domén. Odporúčame sa však obrátiť len na známych poskytovateľov, ktorí pôsobia na trhu niekoľko rokov a majú za sebou stovky až tisíce internetových stránok.

Čo ak doména voľná nie je?

V takomto prípade máte dve možnosti. Tou prvou je zistiť vlastníka danej domény, čo môžete urobiť cez niekoľko nástrojov a skúsiť sa s ním dohodnúť na cene, za ktorú vám doménu predá.

Druhým spôsobom je o čosi upraviť doménu, pridať jedno písmeno alebo znak navyše.

Nechajte si čas navyše, no zároveň neotáľajte

Vlastniť kvalitnú doménu je mimoriadne dôležité a častokrát to je prvý krok k tomu, že váš web bude úspešný. Preto si na jej vymyslenie nechajte určitý čas, no zároveň neotáľajte príliš dlho, aby vám ju niekto nevyfúkol spred nosa.

Zdroj obrázka: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

www.seocentrum.sk

Všetky autorove články

5 komentárov

Laocko klamar reakcia na: Ako si overiť, či je doména, ktorú chcete použiť, voľná?

3.7.2021 21:07
Prepiste ten nezmysel o www. A povedzte kamosovi nech si ho opravi na stranke, len nic nepreda. www je subdomena, nie domena! Domena zacina s https!
Reagovať

??? reakcia na: Ako si overiť, či je doména, ktorú chcete použiť, voľná?

3.7.2021 16:07
"Každá doména začína tromi písmenami www"
Je super pisat o niecom o com zjavne neviete zhola nic,ze ?
Reagovať

Skvelý článok, vďaka. reakcia na: Ako si overiť, či je doména, ktorú chcete použiť, voľná?

1.7.2021 17:07
Skvelý článok, vďaka :)
Reagovať

RE: Ja potrebujem jednoduché návody. A hlupák si ty, keď ich kritizuješ ;) reakcia na: Skvelý článok, vďaka.

3.7.2021 20:07
Potrebujeme jednoduché návody. Hlupák si ty. A iba by si hejtoval ty debo ;)
Reagovať

RE: Skvelý článok, vďaka. reakcia na: Skvelý článok, vďaka.

1.7.2021 19:07
Kvoli takym ako si ty je na Slovensku smeracka mafia a mega korupcia. Ked niekto oznaci absolutny fakt, ze je nieco zle, najde sa taky hlupak ako ty, co povie, ze je to skvele. Potom sa nikdy nezbavime zlych veci.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať