PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Ako vybrať vhodný projektor

0

Najskôr si musíte ujasniť, na aký účel budete projektor najčastejšie používať. Či bude súčasťou domáceho kina, prípadne ho budete používať aj na občasné premietanie športových prenosov v záhradnom altáne, alebo potrebujete projektor do zasadačky či na prednášky alebo prezentácie pre zákazníkov.

Podľa toho si stanovíte veľkosť premietaného obrazu a vzdialenosť, v akej bude projektor umiestnený od premietacieho plátna, a takisto svetelný výkon.

Veľkosť a rozlíšenie obrazu

Kľúčové kritérium, hlavne pri projektoroch pre domáce kino, je rozlíšenie. Optimálny pomer cena/kvalita predstavuje rozlíšenie full HD čiže 1920 × 1080 pixelov. Pokiaľ si chcete naplno vychutnať premietanie vo vysokom rozlíšení, potrebujete projektor s rozlíšením UHD (Ultra-High Definition), označovaným aj 4K, ktorý má 3840 × 2160 pixelov, prípadne 4096 × 2160 pixelov. Pri takomto rozlíšení musí projektor zobraziť 8,3 milióna pixelov. Kompromisom sú projektory, ktoré využívajú technológiu DLP XPR, teda mikroskopické posuny čipu v obidvoch smeroch s frekvenciou 240 Hz, ktorú by ľudské oko nemalo postrehnúť. Takýto projektor má čip s rozlíšením full HD čiže 1920 × 1080 pixelov. Aby bolo možné natívne zobraziť 4K rozlíšenie, obraz s rozlíšením 1080p sa zobrazuje 4-krát, zakaždým posunutý o rozmer pixelu. Funguje to veľmi dobre a obraz v 4K má pri subjektívnom posudzovaní skutočne lepšie rozlíšenie než downgradovaný a zobrazený v 1080p. Technológia 4K-Enhancement napriek označeniu dokáže vytvoriť len 4,1 milióna pixelov zdvojnásobením natívneho rozlíšenia 1920 × 1080 pixelov, čo je menej ako polovica 8,3 milióna pixelov na skutočné rozlíšenie 4K.

Na prezentácie a iné firemné využitie je ­ideál­ny projektor s rozlíšením WUXGA (Widescreen Ultra Extended Graphics Array) 1920 × 1200 pixelov alebo WXGA 1280 × 800 pixelov, prípadne aj rozlíšením HD čiže 1024 × 768 pixelov. HD rozlíšenie bude pre vás aj riešením dilemy medzi rozlíšením a cenou v prípade, ak máte limitovaný rozpočet. Na väčšinu scenárov sa hodí pomer strán 16:9, aký má aj väčšina televízorov. Pokiaľ budete často pozerať filmy, možno uprednostníte kinematografický pomer strán 21:9.

Uhlopriečka obrazu závisí od projekčnej vzdialenosti a od vlastností jeho objektívu, konkrétne od ohniskovej vzdialenosti. Projektory so zoomom umožňujú prispôsobiť veľkosť obrazu bez toho, aby bolo treba meniť vzdialenosť projektora od plátna. Výkonné projektory umožňujú dosiahnuť uhlopriečku premietaného obrazu aj 4 metre, prípadne viac. Projekčná vzdialenosť závisí od možností a usporiadania priestoru, v ktorom sa premieta, typicky je to 1,5 až 3 m. Nie je potrebné, aby os objektívu bola kolmá na premietacie plátno a smerovala do jeho stredu, pretože väčšina projektorov umožňuje korigovať lichobežníkové skreslenie opticky – vertikálnym posunom objektívu oproti snímaču. Lacnejšie projektory robia korekciu softvérovo, takáto korekcia však znižuje ostrosť obrazu. Kvalitnejšie projektory majú elektronický náklonomer a umožňujú podľa náklonu projektora od vodorovnej roviny skorigovať lichobežníkové skreslenie automaticky. Projektory so špeciálne konštruovaným objektívom môžu byť umiestnené aj úplne asymetricky, napríklad na tyči spojenej s hornou hranou rámu premietacieho plátna. Do zatemnených miestností stačí projektor so svetelným tokom do 1000 lúmenov. Pokiaľ miestnosť, v ktorej sa premieta, nechcete alebo nemôžete zatemniť, potrebujete projektor so svietivosťou minimálne 3000 lúmenov. Na ilustráciu, malý prenosný projektor s jasom 100 lúmenov umožňuje v čiastočne zatemnenej miestnosti dosiahnuť akceptovateľný obraz s uhlopriečkou 60 palcov čiže 152 cm.

Technologické minimum

Projektory používajú najčastejšie technológie zobrazovania DLP a LCD. Technológia DLP vy­užíva odraz svetla od veľkého množstva mikrozrkadiel na čipe DMD prostredníctvom rotujúcich farebných koliesok. Projektory využívajúce túto technológiu sú imúnne proti zhoršovaniu obrazu vplyvom starnutia. Ich mechanizmus je hermeticky uzavretý, čím odpadá nutnosť použitia a následných výmen či čistenia prachových filtrov. Čo sa týka kvality obrazu, projektory DLP majú vynikajúci kontrast. V prípade dynamických scén však za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi niektorí ľudia vnímajú dúhové artefakty. 

Projektory LCD fungujú tak, že svetelný lúč z projekčnej lampy sa na sústave dichroických a polopriepustných zrkadiel rozdelí na tri lúče a tie predchádzajú tromi LCD panelmi, pričom každý z týchto panelov zobrazuje monochromatický obraz pre príslušnú farebnú zložku RGB. Následne sa farebné lúče v optickom hranole spoja do jedného a ten prechádza objektívom. Tieto projektory majú vynikajúce podanie farieb a bezproblémové zobrazenie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Oproti projektorom DLP však majú menšiu ostrosť obrazu a nedokážu tak dobre zobraziť sýtu čiernu farbu. A pretože optická sústava nie je hermeticky uzavretá, občas v nich treba vyčistiť prachový filter. Modifikáciou je technológia LCoS (Liquid Crystal on Silicon) využívajúca špeciálne zrkadlá, takže projektor zobrazuje sýtejšie farby vrátane čiernej. Nevýhodná je cena, navyše tieto projektory sú „pomalšie“, takže sa nehodia na hry.

Ako zdroj svetla sa využíva buď halogénová lampa, ktorá má vyššiu svietivosť, alebo LED svetlá, ktoré majú nižšiu svietivosť, ale zato oveľa dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu, takže sa používajú v prenosných projektoroch, ktoré dokážu fungovať aj na batériu. Na ilustráciu, životnosť halogénovej lampy je 3000 – 10 000 hodín a životnosť LED svetelného zdroja je typicky 20 000 hodín v bežnom režime a 30 000 hodín v ekologickom. Niektoré drahšie projektory využívajú 3LCD laserovú technológiu.

Zabudovaný reproduktor, pri väčších projektoroch aj stereo reproduktory, vo väčšine prípadov možno považovať za núdzové riešenie. Na ozvučenie väčších priestorov treba použiť externé reproduktory, pripojené buď káblom, alebo bezdrôtovo.

Konektivita

Moderné projektory majú spravidla niekoľko druhov konektorov, typicky HDMI, niektoré aj DisplayPort a na kompatibilitu so staršími zariadeniami väčšinou aj konektor VGA a konektory RCA, nazývané aj cinch. Ak máte projektor s rozlíšením 4K, dôležitý je aj výber kábla, pretože nie všetky káble HDMI podporujú rozlíšenie 4K UHD a HDR. Treba si všímať na obale verziu štandardu. Rozlíšenie 4K podporuje až štandard 1.4, prípadne vyšší. Aby sme boli presní, štandard 1.4 podporuje 4K pri maximálnej snímkovej frekvencii 30 Hz. Frekvenciu 60 Hz podporuje štandard 2.0 a najlepšia voľba sú káble štandardu 2.0a/B, ktoré okrem 60 Hz podporujú aj HDR. 

Väčšinou je k dispozícii aj bezdrôtové mobilné multimediálne rozhranie MHL (Mobile High-Definition Link) na priame pripojenie smartfónu, tabletu alebo počítača, prípadne môžete strea­movať obraz cez Wi-Fi prostredníctvom technológie Miracast. Aby ste v priestoroch, kde je veľa ľudí, nemuseli riešiť umiestnenie káblov a ich ochranu pred neúmyselným rozpojením či poškodením, k niektorým projektorom sa ako voliteľné príslušenstvo dodáva aj rozširujúci modul na bezdrôtový prenos nekomprimovaného full HD zvukového a obrazového signálu do vzdialenosti až 30 metrov.

Ovládanie

Väčšina projektorov má diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje nielen obsluhu projektora, ale má aj laserové ukazovadlo. Niektoré parametre sa dajú nastaviť pomocou diaľkového ovládania, iné, ako napríklad zoom či zaostrenie, sa s výnimkou drahších modelov nastavujú ručne pomocou ovládacích prvkov na projektore.

Projektor na domáce použitie

Hlavná požiadavka na projektor pre domáce kino je vysoké rozlíšenie, ideálne 4K, prípadne full HD. Dôležité je verné podanie farieb a vysoký kontrast. Preto pri výbere uprednostnite projektory podporujúce HDR čiže vysokú dynamiku obrazu. Hlavná výhoda projektora oproti televízoru je vo veľkosti obrazu a v neposlednom rade aj v atmosfére podobnej skutočnému kinu. Filmy si väčšinou vychutnávate večer, prípadne v aspoň čiastočne zatemnenej miestnosti, takže svietivosť 3000 lúmenov by mala stačiť. Domáce kino je nielen o obraze, ale aj o zvuku. Preto ventilátory kvalitných projektorov majú hlučnosť 30 dB, prípadne nižšiu a v ekologickom režime okolo 24 dB, čo je len veľmi málo nad zvukovým pozadím bežnej tichej miestnosti. Premietať môžete síce aj na bielu stenu, ale lepší obraz dostanete na premietacom plátne alebo na stene natretej špeciálnou farbou. Ak má váš projektor nastaviteľnú korekciu pre svetlé odtiene farieb, neznamená to, že by ste pri domácej projekcii dosiahli rovnakú kvalitu ako na bielej stene alebo plátne. Táto funkcia je určená na príležitostné premietanie, ak nie je k dispozícii biela plocha.

Veľkosť projekčnej plochy závisí od vzdialenosti, z akej budete obraz sledovať. Odporúča sa uhlopriečka, ktorá je 0,8-násobkom čiže 4/5 vzdialenosti. Ak teda budete sedieť 3 metre od plátna, mal by obraz mať uhlopriečku minimálne 2,4 m čiže 95 – 100 palcov. Na takéto premietanie potrebujete projektor so širokouhlým objektívom, teda objektívom s kratšou ohniskovou vzdialenosťou.

Mnohí z vás budú projektor využívať aj na sledovanie športových prenosov, prípadne filmov v záhradnej besiedke či na terase. Ak nemáte špeciálny projektor určený na inštaláciu vo vonkajšom prostredí, bežné projektory určené na vnútorné použitie treba po skončení vonkajšieho premietania preniesť dovnútra, pretože vzdušná vlhkosť v noci by ich mohla poškodiť.

Prenosný projektor

Malý prenosný projektor je praktický, čo sa týka prenášania, zmestí sa pohodlne do kufríka, ale miniaturizácia si väčšinou vyžaduje kompromisy, takže prenosné projektory majú nižšiu svietivosť. Môžete nimi tak premietať len v zatemnenej miestnosti a svietivosťou je limitovaná aj maximálna dosiahnuteľná uhlopriečka obrazu. Ak je prenosný projektor napájaný z batérie, doba premietania je limitovaná jasom a kapacitou batérie. Typicky v takýchto projektoroch vydrží batéria 1 – 3 hodiny premietania.

Tip na záver

Ak máte možnosť, pred kúpou vyskúšajte pri projektore, o ktorý máte záujem, kvalitu obrazu. Dá sa posúdiť napríklad zobrazením stránky s textom s malým fontom. Skontrolujte rohy obrazu, či je text dobre čitateľný a bez geometrického aj farebného skreslenia. Potom zobrazte obdĺžnik, napríklad v kresliacom programe, PowerPointe či Keynote, a skontrolujte, či sa premieta presne bez vinetácie a súdkového skreslenia.

Profesionálne kino aj vo vašich domácnostiach

Chceli by ste si na Vianoce vytvoriť atmosféru ako v kine alebo takýto zážitok dopriať svojim blízkym? Ideálne riešenie je projektor Epson EH-TW740 Full HD s technológiou 3LCD, ktorý má rozlíšenie až 1080p a neuveriteľný obraz s uhlopriečkou 386 palcov. Jeho svetelný výkon je vysoký až 3300 lúmenov, a preto kontrastný priemer jasne definuje detaily tieňov a hlboké odtiene čiernej. Zdroj svetla projekčnej lampy tohto modelu sa navyše postará o dlhú životnosť, a to až na 18 (!) rokov. Zariadenie je kompaktné, čiže si ho pokojne môžete pribaliť aj na cesty. Projektor je navyše vybavený pripojením Wi-Fi, dvoma vstupmi HDMI a rovnako aj možnosťou pripojenia prehrávača DVD či hernej konzoly. Vďaka aplikácii iProjection môžete takisto pohodlne zdieľať akýkoľvek obsah z vášho smart zariadenia. Ak teda hľadáte dlhodobé, kvalitné a cenovo dostupné riešenie, ktoré vám zaručí prémiový zážitok zo sledovania a postará sa aj o zábavu pre celú rodinu, projektor Epson EH-TW740 je pre vás to pravé.

Cena: 799,00 EUR

Úvodné foto: shutterstock

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať