PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Ako zastaviť roj útočiacich dronov? Riešenie na báze HPM ich zostrelí s energiou za menej ako 1 dolár

Technológie
0

Najnovšia hrozba, z ktorej majú obavy aj v Pentagone, sú roje útočných dronov, ovládané algoritmami stádovej inteligencie, ktoré by mohli zničiť bojové stroje a ďalšie významné ciele. Používajú ich napríklad bojovníci ISIS a ďalšie ozbrojené skupiny. Pritom ozbrojené sily majú málo nástrojov na zneškodnenie takýchto bezpilotných lietadiel (unmanned aerial vehicles – UAV).

Zbrane vystreľujúce siete, ktoré zachytia vrtule dronov, fungujú iba na malé vzdialenosti. Rakety ako 38 000-dolárový Stinger nie sú nákladovo efektívne na zostrelenie 900-dolárových dronov. Vysokovýkonné lasery a rušičky signálu sú síce účinné, ale musia byť zamerané na cieľ dlhé sekundy predtým, než zneškodnia UAV.

Na jar však spoločnosť Raytheon predstavila nový typ protidronovej ochrany pomocou vysokoenergetických mikrovĺn (high-power microwaves – HPM). Zväzok HPM pôsobí na úrovni atómov, prenikne dovnútra dronu a zničí polovodiče, ktoré sa starajú o jeho udržanie vo vzduchu. Na vyradenie UAV je potrebná energia za menej ako 1 dolár.

Systém je z veľkej časti nezávislý, deteguje, identifikuje a monitoruje ciele radarom AESA (active electronically scanned array). Rovnakým radarom sú vybavené moderné stíhačky. AESA využíva pole z tisícov modulov, ktoré menia smer takmer okamžite, zisťujú ciele rýchlejšie a presnejšie než staršie systémy s otáčajúcimi sa diskami alebo infračervené systémy, ktoré nemusia zachytiť minimálnu tepelnú stopu kvadoptéry.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dron ochrana bezpečnosť lietadlo doprava autonom AI umelá inteligencia energia radar

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať