ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Americký úrad FAA schválil lety malých dronov nad ľuďmi a v noci

Bezpečnosť
0

Malé drony už budú môcť v USA lietať nad ľuďmi a v noci. Schválil to Federálny úrad pre letectvo (FAA) a ide o významný krok smerom k používaniu dronov na rozsiahle komerčné doručovanie. FAA uviedla, že jej dlho očakávané pravidlá na prevádzku bezpilotných lietadiel budú riešiť bezpečnostné problémy tým, že vo väčšine prípadov budú vyžadovať technológiu diaľkovej identifikácie, ktorá umožní identifikovať drony zo zeme.

V USA je registrovaných viac ako 1,7 milióna dronov a FAA vydala certifikáty zhruba pre 203 000 diaľkových pilotov. Doteraz mohli malé drony lietať nad ľuďmi, ktorí sa priamo zúčastňovali na operácii, alebo pod zakrytou konštrukciou iba v prípade, ak ich prevádzkovatelia získali od FAA výnimku. Pravidlá nadobudnú účinnosť 60 dní po januárovom zverejnení vo federálnom registri.

Výrobcovia dronov budú mať 18 mesiacov na to, aby začali vyrábať drony s diaľkovou identifikáciou (Remote ID), a operátori budú mať ďalší rok na to, aby poskytli Remote ID. Vzdialená identifikácia sa vyžaduje pri všetkých dronoch s hmotnosťou 0,25 kg alebo vyššou. Na nočnú prevádzku musia byť drony vybavené protikolíznymi svetlami. Pravidlá umožňujú za určitých okolností aj ich let nad pohybujúcimi sa vozidlami.  

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať