Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Aqua Aerem extrahuje vodu z púštneho vzduchu a premieňa ju na vodík

1

Nový projekt v austrálskom vnútrozemí testuje inovatívnu technológiu na premenu slnečnej energie na vodík zachytávaním vlhkosti zo vzduchu a jej rozkladaním pomocou hydrolýzy. To umožní, aby sa horúce suché oblasti stali vývozcami energie. Startup Aqua Aerem podpísal s vládou austrálskeho Severného teritória dohodu o 12-týždňovom testovaní svojho systému solárna energia + vzduch na vodík. Energia sa bude zachytávať prostredníctvom koncentrátorového fotovoltického systému s dvojosovým sledovaním, ktorý podľa spoločnosti zachytí energiu dvakrát efektívnejšie ako bežný kremíkový panel.

Ďalší krok je premena tejto energie na prepravovateľný vodík elektrolýzou, ktorá ako vstup vyžaduje iba elektrinu a vodu. A tu prichádza na rad systém Aqua Aerem na zachytávanie atmosférickej vody, ktorý nasáva vlhkosť zo vzduchu. Ako tvrdí spoločnosť, efektívnejšie funguje v teplejšom podnebí, vyžaduje len málo údržby a neprodukuje žiadny odpad okrem vzduchu. Táto skúška je prvou fázou pilotného projektu na výrobu obnoviteľného vodíka.

Navrhovaný systém Aqua Aerem má v budúcnosti zahŕňať inštaláciu 15-megawattového elektrolyzéra, ktorý podľa odhadov vyprodukuje okolo 912 ton zeleného vodíka ročne. Spoločnosť však hovorí, že jej technológiu možno rozšíriť na oveľa väčšie inštalácie, aby sa vytváral vodík v objeme vhodnom na hromadný vývoz na ázijské trhy.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

na pusti reakcia na: Aqua Aerem extrahuje vodu z púštneho vzduchu a premieňa ju na vodík

5.3.2021 09:03
Na pusti bude este suchsie. Ale bude dost vodika v Azii zase. Toho zeleneho.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať