Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Americká armáda stavia najsilnejšiu laserovú zbraň na svete

Bezpečnosť
2

Americká armáda chce vyvinúť novú laserovú zbraň, ktorá je takmer o tri rády výkonnejšia ako súčasné verzie. Oznámenie o nej priniesla webová stránka Small Business Investment Research patriaca Pentagonu, ktorá ju nazýva Taktický ultrakrátky impulzný laser pre armádne platformy (Tactical Ultrashort Pulsed Laser for Army Platforms). Laser možno zamerať na dron, aby ho poškodil a spálil elektroniku v ňom.

Väčšina vojenských laserov vysiela na cieľ nepretržitý lúč energie. Fungujú ako horáky, ohrievajú povrch cieľového objektu, napr. letiaceho dronu, až kým sa časť neroztopí, čo spôsobí aerodynamické zlyhanie a haváriu, prípadne kým v ňom exploduje palivo. Problém je v tom, že nepretržité vlnové lasery, často kilowattovej triedy, sa musia zamerať na jediný bod na cieľovom objekte na niekoľko sekúnd. Ultrakrátke impulzné lasery (Ultrashort Pulse Lasers – USPL) by však vypálili 1-terawattový laserový impulz, trvajúci iba 200 femtosekúnd.

Armáda tvrdí, že systémy USPL môžu neutralizovať hrozby tromi odlišnými mechanizmami: odparením materiálu z cieľa, oslepením senzorov a generovaním elektronického rušenia používaného na skratovanie elektroniky cieľa. Obzvlášť zaujímavá je posledná metóda neutralizácie hrozby. Elektromagnetický impulz (EMP) sa zvyčajne považuje za vedľajší účinok jadrovej detonácie, čo je proces, pri ktorom explodujúca jadrová bomba uvoľňuje elektromagnetickú energiu.

Energia sa hromadí v elektronických zariadeniach v blízkosti výbuchu, skratuje ich a robí nefunkčnými. Ak teda laser nespáli na drone dostatok materiálu na to, aby sa zrútil, alebo ak sa dron spolieha na senzory, ktoré laserový lúč nedokáže oslepiť (napr. GPS), EMP by mohol dron úplne vyradiť.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

pozor reakcia na: Americká armáda stavia najsilnejšiu laserovú zbraň na svete

9.3.2021 17:03
Pozerat do zdroja sa moze len so slnecnymi okuliarmi s UV filtrom !!
Reagovať

úbožiaci, zelené mozgy, iba by bojovali, milujme sa reakcia na: Americká armáda stavia najsilnejšiu laserovú zbraň na svete

2.3.2021 16:03
úbožiaci, zelené mozgy, iba by bojovali, milujme sa
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať