ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Aura: Budúcnosť elektromobilov s dôrazom na udržateľnosť

Technológie
0

Na podujatí zameranom na nízkouhlíkové inovácie a inovatívne palivové články konzorcium štyroch dodávateľov spoločne odhalilo Auru. Ide o čisto elektrický športový automobil, ktorý spája viacero myšlienok naznačujúcich budúcnosť, keď výrobcovia automobilov budú klásť väčší dôraz na zníženie hmotnosti elektromobilov. Zámerom projektu, ktorý financoval britský Úrad pre vozidlá s nulovými emisiami, bolo vytvoriť efektívny a ľahký športový automobil s nízkymi emisiami, ktorého hlavným cieľom je udržateľnosť. Aura má pohon zadných kolies, ale motor je vpredu.

Je vybavená dvoma 44 kWh batériami, pričom jedna sa nachádza v motorovom priestore a druhá v strede zadnej časti vozidla, umiestnená nízko na vyváženie a ideálne rozloženie hmotnosti. Používa pneumatiky Potenza s nízkym valivým odporom a tvorcovia tvrdia, že na jedno nabitie oboch batérií dokáže prejsť až 640 km. Aura má veľmi uhladený, nízko posadený dizajn, ktorý je dielom spoločnosti Astheimer Design.

Auto je spojením klasických britských roadsterov s vplyvom slzovitého aerodynamického tvaru, čo sa odráža vo vysokom dojazde. Jeho sploštené boky a kryty kolies pripomínajú tie, ktoré sa používajú v modeloch Volkswagen XL1 a Honda Insight.  Vzduchové clony a veľký difúzor v zadnej časti pomáhajú znížiť odpor vzduchu. Súčasťou inovácie je rozhranie „na mieru“. Displej vodiča v strede volantu od spoločnosti Conjure beží na operačnom systéme Android Automotive OS a počas otáčania volantu vodičom sa udržiava vo vodorovnej polohe.

Spolupracuje s centrálnym 10-palcovým dotykovým displejom a obsahuje mapy z reálneho sveta. Uvádza sa, že je schopný predpovedať dojazd s presnosťou na 0,5 percenta. Karoséria z kompozitných vlákien od spoločnosti BAMD Composites pomáha znížiť celkovú hmotnosť a interiér je čalúnený udržateľnou vegánskou kožou. Zainteresované spoločnosti však nezverejnili, aká je pohotovostná hmotnosť Aury. Pravdepodobne preto, že by to veľmi záviselo od výrobných detailov. Aura je síce viac ako koncept, ide o pojazdný prototyp, ale jeho výroba sa zatiaľ neplánuje.

Zdroj: greencarreports.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať