SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Malá „očkovacia náplasť“ vyvoláva silnejšiu imunitnú odpoveď ako injekcia

3

Vedci zo Stanfordovej univerzity a Univerzity Severnej Karolíny v Chapel Hill vyvinuli mikroihličkovú „očkovaciu náplasť“, ktorá sľubuje oveľa väčšiu imunitnú odpoveď ako tradičné injekčné očkovanie, navyše bez bolesti a úzkosti z injekčnej striekačky. Hoci sa mikrohličkové náplasti vyvíjajú už roky, ukázalo sa, že je ťažké ich úspešne vyrábať vo veľkom. Navyše môže byť náročné prispôsobiť tú istú náplasť pre rôzne typy vakcín. Nový výskum prekonáva tieto problémy pomocou pokročilej techniky 3D tlače s označením CLIP (continuous liquid interface production).

Tá využíva ultrafialové svetlo a špeciálnu živicu na vytvorenie náplastí, ktoré majú konzistentnú veľkosť, tvar a rozmiestnenie ihiel bez ohľadu na počet vyrobených kusov. Výskumníci tvrdia, že jednoduchosť a rýchlosť, s akou sa dajú tieto náplasti s mikroihlami vyvinúť, by mohla umožniť ich oveľa širšie využívanie. Okrem toho, že sa úplne vyhnete klasickým ihlám, ďalšia výhoda týchto náplastí je v tom, že si ich môžete aplikovať sami, nemusí to robiť lekár alebo zdravotná sestra.

Krátke ihly totiž musia preniknúť len tesne pod povrchovú vrstvu kože, nie cez celú kožu ako pri tradičnom očkovaní (aplikujú sa transdermálne, a nie subkutánne). Lieky sa dostanú priamo do blízkosti kožných imunitných buniek, čo je pre vakcíny ideálne. Vďaka účinnejšiemu systému podávania možno dávky primerane znížiť. Pri laboratórnych testoch na myšiach výskumníci zistili, že ich náplasť vyvolala približne 50-krát väčšiu odpoveď T-buniek ako tradičná podkožná injekcia. 

SWAN_042021

Tím tvrdí, že jeho dizajn sa dá prispôsobiť pre vakcíny proti chrípke, osýpkam, hepatitíde a dokonca aj COVID-19. Pri preprave nie je potrebná špeciálna manipulácia ani chladenie. Dokonca sa môže využívať kombinácia viacerých liečiv na tej istej náplasti. Vedci teraz skúmajú, ako by sa do tohto dizajnu mohli začleniť RNA vakcíny (vrátane vakcín proti COVID-19 od spoločností Pfizer a Moderna). Výskum bol uverejnený v časopise PNAS.

 Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Este lepsi reakcia na: Malá „očkovacia náplasť“ vyvoláva silnejšiu imunitnú odpoveď ako injekcia

1.10.2021 13:10
vysledok je pri aplikacii na varlata.
Reagovať

RE: Petře Kmásal, to jsi zase ty? Já by tě tak vojela. reakcia na: Este lepsi

5.10.2021 17:10
Petře Kmásal, to jsi zase ty? Já by tě tak vojela. Tak co ty varlátka?
Reagovať

Je to väčšia plocha chemickej reakcie táto náplasť, nie? Preto viac účinkuje ako jediná ihla? reakcia na: Malá „očkovacia náplasť“ vyvoláva silnejšiu imunitnú odpoveď ako injekcia

29.9.2021 18:09
Je to väčšia plocha chemickej reakcie táto náplasť, nie? Preto viac účinkuje ako jediná ihla?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať