Auto na solárny pohon dosiahlo nový rýchlostný rekord elektromobilu na 1000 km

Technológie
0

Tím austrálskych inžinierov, ktorý pracuje na špičkovom dizajne elektrických vozidiel, ohlásil nový svetový rekord. Dosiahlo ho solárne vozidlo Sunswift 7 z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney na testovacom okruhu, kde prešlo 1000 km na jedno nabitie za menej ako 12 hodín. Sunswift 7 je najnovšie solárne auto univerzitného tímu a má hmotnosť len 500 kg, čo je približne štvrtina hmotnosti Tesly.

Aby dosiahli takúto nízku hmotnosť, museli sa konštruktéri vzdať klimatizačných systémov, ABS systému, airbagov, stieračov čelného skla a ďalších prvkov, ktoré sú potrebné na sériovo vyrábaných automobiloch. Namiesto toho sa zamerali na aerodynamickú účinnosť a valivý odpor. Kým Tesla Model S má koeficient odporu vzduchu 0,208, hodnota tohto kooeficientu v prípade Sunswift 7 je len 0,095.

Tím skladal Sunswift 7 dva roky s cieľom zapísať sa do Guinnessovej knihy rekordov predvedením najrýchlejšieho solárneho elektrického auta s dojazdom viac ako 1000 km. Tento pokus o rekord sa uskutočnil nedávno na testovacej dráhe Highway Circuit v Australian Automotive Research Centre, pričom Sunswift 7 absolvoval 240 kôl na jedno nabitie. No nie všetko šlo hladko. Tím musel riešiť problém so správou batérie a prepichnutou pneumatikou, aby dokončil svoj pokus.

Každých niekoľko hodín sa uskutočnila aj výmena vodičov, pričom vozidlo absolvovalo 1000-kilometrovú cestu za 11 hodín, 53 minút a 32 sekúnd, čo je priemerná rýchlosť takmer 85 km/h. Neoficiálne je tak Sunswift 7 najrýchlejšie elektrické vozidlo, ktoré prešlo viac ako 1000 km na jedno nabitie. Teraz tím čaká na oficiálne potvrdenie časových údajov a telemetrických dát auta, aby získal certifikát Guinnessovej knihy rekordov.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať