Automobilky chcú, aby ste za pokročilé funkcie platili mesačné predplatné

3

Tesla dáva na výber zákazníkom, ktorí sa zaujímajú o funkcie autonómnej jazdy. Môžu zaplatiť 10 000 dolárov za to, aby ich auto jazdilo samostatne v meste a na diaľnici (pričom však musia stále venovať pozornosť jazde) alebo platiť v splátkach formou mesačného predplatného za tie isté funkcie automatizovaného riadenia. CEO spoločnosti Tesla Elon Musk koncom minulého roka ohlásil majiteľom vozidiel Tesla pripravovanú možnosť predplatiť si režim Full Self-Driving (FSD), pokročilú funkciu systému Autopilot.

Predplatné otvorí vodičom prístup k FSD bez zaplatenia jednorazového poplatku 10 000 dolárov. Nedávno Musk oznámil na Twitteri, že predplatné bude vlastníkom Tesly k dispozícii v najbližších mesiacoch. V súčasnosti má k FSD prístup iba vybraná skupina používateľov verzie beta. Hoci Musk neuverejnil žiadne podrobnosti o prípadnom predplatnom FSD, predpokladá sa, že bude treba zaplatiť každý mesiac 100 dolárov či viac.

Tesla už má skúsenosti s modelom predplatného. Začiatkom roka 2020 vypla svoje bezplatné služby pripojenia a začala účtovať 9,99 dolára mesačne za Premium Connectivity čiže prístup k dopravným správam, hrám, streamovaniu hudby a ďalším internetovým nástrojom. Štandardný balík konektivity obsahujúci základné mapy a navigačné nástroje je stále zadarmo. Aj iné automobilky ponúkajú zlepšený zážitok z jazdy za mesačný poplatok.

Spočiatku sú tieto funkcie často zadarmo, ale neskôr sa musia vodiči prihlásiť na predplatné, ak chcú mať prémiové funkcie (vrátane autonómnej jazdy a zábavných funkcií) naďalej k dispozícii. General Motors má asistenčný systém hands-free riadenia s názvom Super Cruise, ktorý má byť do roku 2023 dostupný v 22 modeloch GM. Na väčšine hlavných diaľnic bude jeho použitie prvé tri roky bezplatné. Potom si bude automobilka účtovať za Super Cruise mesačný poplatok vo výške 25 dolárov.

Aj ID.4, najnovší elektromobil koncernu Volkswagen, je prepojený s dopravnými informáciami v reálnom čase, hotspotmi Wi-Fi a možnosťami streamovania hudby. Dátový program dodávaný s automobilom je však zadarmo iba prvý mesiac. Potom treba za mobilný dátový program zaplatiť každý mesiac 20 dolárov. Model ID.4 je dodávaný s pokročilými bezpečnostnými prvkami, ako sú varovania pred kolíziou a automatické udržiavanie v jazdnom pruhu, zatiaľ však nemá žiadne možnosti autonómnej jazdy.

Aj Nissan má vlastný pokročilý asistenčný systém pre vodiča s názvom ProPilot Assist. Nemusíte však zaň platiť mesačné poplatky, namiesto toho zaplatíte vopred, aby ste mali asistenciu pri riadení po celú dobu životnosti automobilu. Pre služby NissanConnect, ktoré na cestách poskytujú funkcie spojené s internetom, existujú rôzne úrovne predplatného: Select, Security, Convenience a Premium. Najvyššia možnosť Premium stojí 12,99 dolára mesačne a kombinuje všetky funkcie zo Select, Security a Convenience.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

ale, čo ste sa vy zbláznili? najlacnejšie auto si kúpim! reakcia na: Automobilky chcú, aby ste za pokročilé funkcie platili mesačné predplatné

9.3.2021 17:03
ale, čo ste sa vy zbláznili? najlacnejšie auto si kúpim!
Reagovať

také auto si určite nekúpim reakcia na: Automobilky chcú, aby ste za pokročilé funkcie platili mesačné predplatné

9.3.2021 17:03
Také auto nechcem, ja chcem klasický benzín najlacnejšie aké dostať, nejaká Dácia alebo tak niečo. Kto ide furt dotovať miliardárov. To sa možno ujme v bohatej Amerike, nie na chudobnom Slovensku. Ja sa chcem len odviezť a nič viac a na hudbu mám klasické analógové rádio, čo počúvame denne. Nech si to Elon, Volksvágen aj Nissan strčí do ricinky aj s jeho predplatným. Ja potrebujem auto na odvoz a nič viac.
Reagovať

. reakcia na: Automobilky chcú, aby ste za pokročilé funkcie platili mesačné predplatné

9.3.2021 16:03
Odpad klamarsky v redakcii nextech. 1. Realita automobilky to nechcu, iba klamete, v clanku to sami pisete. 2. Hranie hier, pustat hudbu a pod. nie su pokrocile funkcie, ale primitivne, zakladne alebo zbytocne. Prepiste nadpis na pravdu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať