Autonómne pretekárske drony prekonali ľudských pilotov

Technológie
1

Jeden z mnohých spôsobov, ako vedci pracujú na zlepšení výkonu autonómnych dronov, je ich nasadenie v súťažiach s ľudskými pilotmi. Pilotovať malú kvadrokoptéru lietajúcu vysokou rýchlosťou v uzavretých priestoroch vyžaduje určitú zručnosť a vývojom algoritmov, ktoré ľudských pilotov prekonajú, smerujeme k novej generácii dronov s ešte lepšími schopnosťami. Vedci z Zürišskej univerzity urobili veľký krok týmto smerom vďaka algoritmu, ktorý dokáže zmapovať dráhu letu s vysokou účinnosťou.

Vypočíta „časovo optimálne trajektórie“ a správne rýchlosti, ako má dron zrýchliť či spomaliť v rôznych segmentoch dráhy. Tím preukázal schopnosti svojho nového algoritmu tým, že ho použil na navigáciu kvadrokoptéry cez pretekársky okruh. Na zachytenie pohybu dronu a poskytnutie informácií o jeho polohe v reálnom čase sa použili externé kamery. Z týchto údajov potom čerpal algoritmus pri výpočtoch.

Potom riadenie kvadrokoptéry prevzali dvaja profesionálni piloti pretekárskych dronov, ktorí mali predtým čas na nacvičenie dráhy. Všetky kolá absolvované algoritmom boli rýchlejšie ako pri pilotovaní ľuďmi a výkon bol konzistentnejší, pretože keď algoritmus určil optimálnu dráhu, bol schopný ju spoľahlivo zopakovať. Vedci tvrdia, že je to vôbec prvý prípad, keď autonómna kvadrokoptéra dokázala zvíťaziť proti ľudským pilotom v pretekoch dronov.

Predplatné NEXTECH 2021

Napriek tomu ešte nejaký čas potrvá, kým počítače prekonajú ľudí v Drone Racing League. Algoritmus sa totiž spolieha na informácie z externých kamier a výpočet optimálnej trajektórie trvá asi hodinu. Sú tu teda dva faktory, ktoré musia výskumníci vyriešiť skôr, ako sa algoritmus dostane do komerčného použitia: zníženie výpočtových nárokov algoritmu a umožnenie jeho spoliehania sa na integrované kamery. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Lacko bulvar reakcia na: Autonómne pretekárske drony prekonali ľudských pilotov

29.7.2021 14:07
Drony neprekonali nikoho. Kopu kamier, superpocitac, hodina extra generovania drahy a dalsie instalacne pripravy kamier nie je dron ale skupina vela zariadeni, ktora to dokazala.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať