
BLOG: Prečo sme z online komunikácie takí unavení?
Ako sa cítite po niekoľkých hodinách online komunikácie? So slúchadlami či bez, v teplákoch či v sukni, s čajom či kávou...Testujem rôzne spôsoby . Home office má svoje výhody a online komunikácia nám pomáha prežiť a pracovať. Faktom je, že technológie nám to umožňujú a vďaka za ne.
No aj napriek tejto vďake sa po celom dni v online svete cítim celkom vyčerpane. A aj veľa mojich priateľov a kolegov, ktorí denne strávia veľa času na online mítingoch.
Po prvých týždňoch online stretnutí som si myslela, že moja myseľ sa adaptuje na nové intenzívnejšie fungovanie vo virtuálnom svete, a preto som vyčerpanejšia viac ako po rovnakom počte osobných stretnutí.
Po niekoľkých mesiacoch trvania pandémie mi začali prichádzať správy od priateľov, kolegov: „Som asi vyhorený, potrebujem dovolenku, už ma tá karanténa vyčerpáva, neznášam mítingy…. “
Takmer všetci títo moji známi pracujú na pozíciách, kde manažujú, koordinujú a potrebujú byť v intenzívnejšom kontakte s inými ľuďmi. Denne podstupujú niekoľkohodinový maratón online stretnutí.
A to ma inšpirovalo k premýšľaniu a štúdiu zdrojov, čo môže byť za tým. Prečo tá únava po sérii online mítingov? Pátrala som po nejakom logickom vysvetlení, ktoré vysvetlí moju hypotézu, že som unavenejšia z online stretnutia viac, ako by som bola z osobného stretnutia.
Výskumy o komunikácii tvrdia, že keby sme si komunikačný tok predstavili ako 100 percent vzájomnej výmeny informácií, 93 % tvorí neverbálna komunikácia. Patrí do nej reč tela, postoj, gestá, mimika, pohyb, práca s hlasom (intonácia) a kontext, v ktorom sa komunikácia odohráva. Je to obrovský balík toho, ako sa ľudia navzájom ovplyvňujú a ako medzi sebou komunikujú. Verbálne prejavy a naše slová sú, samozrejme, dôležité, ale prisudzuje sa im len 7 percent. Teda reč tela veľmi významne podporuje a pomáha dešifrovať to, čo hovoríme v slovách, a to, ako ich druhá strana dokáže načítať a porozumieť obsahu.
Náš mozog nepretržite, bez toho, aby sme si to uvedomovali, funguje ako skener. Práve prostredníctvom neverbálnych prejavov sa lepšie orientuje v druhých ľuďoch. Oči, uši aj naša myseľ sú nastavené na to, aby neustále sledovali človeka, s ktorým sme v kontakte.
Aktuálne komunikujeme s hovoriacimi tvárami. Vidíme prevažne tvár, prípadne naraz veľa tvári a je to zvýšená záťaž pre mozog, lebo sa potrebuje viac sústrediť a dostáva, ako by povedal môj kolega databázista, málo dát, ktoré potrebuje na vyhodnocovanie situácie a zmysluplné dešifrovanie. Jednoducho nás (našu myseľ) stojí viac energie a úsilia rozumieť kontextu.
Ďalší stresujúci faktor pri rozhovoroch cez obrazovky je napríklad aj slabé pripojenie na internet, keď je obraz málo ostrý a pre náš mozog to predstavuje zvýšenú záťaž. Vtedy opäť potrebuje byť aktívnejší a míňa na to viac energie.
Zvukové ruchy, mikrošumy, praskanie či skreslenie ľudského hlasu nútia náš „skener“ k prechodu na vyššiu rýchlosť, a teda opäť aj na zvýšenie nárokov na spotrebu energie.
A teraz si predstavte online skupinovú diskusiu 5-6 ľudí, keď chcú viacerí naraz niečo povedať. Aká je to predstava? Vyhovuje vám to viac online alebo za jedným stolom?
Mne jednoznačne v jednej miestnosti a ideálne za okrúhlym stolom.
Tipy a triky na lepšie zvládanie online mítingov
• Počas prestávok športujte, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, vytraste stres, napríklad tancujte, spievajte, boxujte do vankúša, niekedy stačí pár minút na zbavenie sa nahromadeného hormónu stresu.
• Kvalitné slúchadlá a okuliare s modrým filtrom pomôžu prenosu dát a ochrane našich senzorov.
• Pri stretnutiach, kde je viac ľudí, si vopred dohodnite pravidlá komunikácie.
• Majte len nevyhnutné množstvo videohovorov za deň.
• Obmedzte hovory na nevyhnutnú dĺžku, aby sa zbytočne nepreťahovali.
• Rovnomerne si rozložte stretnutia v rámci dňa.