ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

BLOG: Prečo sme z online komunikácie takí unavení?

4

Ako sa cítite po niekoľkých hodinách online komunikácie? So slúchadlami či bez, v teplákoch či v sukni, s čajom či kávou...Testujem rôzne spôsoby smiley. Home office má svoje výhody a online komunikácia nám pomáha prežiť a pracovať. Faktom je, že technológie nám to umožňujú a vďaka za ne.

No aj napriek tejto vďake sa po celom dni v online svete cítim celkom vyčerpane. A aj veľa mojich priateľov a kolegov, ktorí denne strávia veľa času na online mítingoch.

SAMSUNG 4

Po prvých týždňoch online stretnutí som si myslela, že moja myseľ sa adaptuje na nové intenzívnejšie fungovanie vo virtuálnom svete, a preto som vyčerpanejšia viac ako po rovnakom počte osobných stretnutí.

Po niekoľkých mesiacoch trvania pandémie mi začali prichádzať správy od priateľov, kolegov: „Som asi vyhorený, potrebujem dovolenku, už ma tá karanténa vyčerpáva, neznášam mítingy…. “

Takmer všetci títo moji známi pracujú na pozíciách, kde manažujú, koordinujú a potrebujú byť v intenzívnejšom kontakte s inými ľuďmi. Denne podstupujú niekoľkohodinový maratón online stretnutí. 

A to ma inšpirovalo k premýšľaniu a štúdiu zdrojov, čo môže byť za tým. Prečo tá únava po sérii online mítingov? Pátrala som po nejakom logickom vysvetlení, ktoré vysvetlí moju hypotézu, že som unavenejšia z online stretnutia viac, ako by som bola z osobného stretnutia.

Výskumy o komunikácii tvrdia, že keby sme si komunikačný tok predstavili ako 100 percent vzájomnej výmeny informácií, 93 % tvorí neverbálna komunikácia. Patrí do nej reč tela, postoj, gestá, mimika, pohyb, práca s hlasom (intonácia) a kontext, v ktorom sa komu­nikácia odohráva. Je to obrovský balík toho, ako sa ľudia navzájom ovplyvňujú a ako medzi sebou komunikujú. Verbálne prejavy a naše slová sú, samozrejme, dôležité, ale prisudzuje sa im len 7 percent. Teda reč tela veľmi významne podporuje a pomáha dešifrovať to, čo hovoríme v slovách, a to, ako ich druhá strana dokáže načítať a porozumieť obsahu.

Náš mozog nepretržite, bez toho, aby sme si to uvedomovali, funguje ako skener. Práve prostredníctvom neverbálnych prejavov sa lepšie orientuje v druhých ľuďoch. Oči, uši aj naša myseľ sú nastavené na to, aby neustále sledovali človeka, s ktorým sme v kontakte.

Aktuálne komunikujeme s hovoriacimi tvárami. Vidíme prevažne tvár, prípadne naraz veľa tvári a je to zvýšená záťaž pre mozog, lebo sa potrebuje viac sústrediť a dostáva, ako by povedal môj kolega databázista, málo dát, ktoré potrebuje na vyhodnocovanie ­situácie a zmysluplné dešifrovanie. Jednoducho nás (našu myseľ) stojí viac energie a úsilia rozumieť kontextu.

Ďalší stresujúci faktor pri rozhovoroch cez obrazovky je napríklad aj slabé pripojenie na internet, keď je obraz málo ostrý a pre náš mozog to predstavuje zvýšenú záťaž. Vtedy opäť potrebuje byť aktívnejší a míňa na to viac energie.

Zvukové ruchy, mikrošumy, praskanie či skreslenie ľudského hlasu nútia náš „skener“ k prechodu na vyššiu rýchlosť, a teda opäť aj na zvýšenie nárokov na spotrebu energie.

A teraz si predstavte online skupinovú ­diskusiu 5-6 ľudí, keď chcú viacerí naraz niečo povedať. Aká je to predstava? Vyhovuje vám to viac online alebo za jedným stolom?

Mne jednoznačne v jednej miestnosti a ­ideál­ne za okrúhlym stolom. smiley

Tipy a triky na lepšie zvládanie online mítingov

• Počas prestávok športujte, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, vytraste stres, napríklad tancujte, spievajte, boxujte do vankúša, niekedy stačí pár minút na zbavenie sa nahromadeného hormónu stresusmiley.

• Kvalitné slúchadlá a okuliare s modrým filtrom pomôžu prenosu dát a ochrane našich senzorov.

•  Pri stretnutiach, kde je viac ľudí, si vopred dohodnite pravidlá komunikácie.

• Majte len nevyhnutné množstvo videohovorov za deň.

• Obmedzte hovory na nevyhnutnú dĺžku, aby sa zbytočne nepreťahovali.

   • Rovnomerne si rozložte stretnutia v rámci dňa.

Lucia Komiňáková, DIGMIA

Všetky autorove články

4 komentáre

Je to trochu naopak reakcia na: BLOG: Prečo sme z online komunikácie takí unavení?

2.5.2021 21:05
Ak by 93% informácii tvorila neverbálna komunikácia tak by sme sa nepotrebovali učiť cudzie jazyky a vlastne skúste si na meetingu všetci vypnúť mikrofóny a komunikovať iba neverbálne a uvidíme či dostanete 93% informácií. Verbálna komunikácia tvorí 90-95% informácií, preto často stačia aj telefonáty.....a okuliare s modrým filtrom sú ďalšia blbosť, modré svetlo zvyšuje koncentráciu aj schopnosť sústrediť sa a zapamätať si informácie (preto sa odporúča v kanceláriach a školách biele svetlo ktoré obsahuje viac modrej zložky). V minulosti sme boli väčšinu času vystavený iba svetlu ktoré obsahovalo modrú zložku (slnečné svetlo). Modrá zložka je nevhodná iba pred zaspávaním
Reagovať

RE: Ale veď to sedí - neverbálna zložka, 93%, daj si na mítingu dole nohavice a všetci pochopia :-D aj bez slov reakcia na: Je to trochu naopak

3.5.2021 11:05
Ale veď to sedí - neverbálna zložka, 93%, daj si na mítingu dole nohavice a všetci pochopia :-D aj bez slov
Reagovať

A co deti a studenti reakcia na: BLOG: Prečo sme z online komunikácie takí unavení?

8.4.2021 05:04
A co deti a studenti, oni nemozu mat co najkratsie online hodiny, 45 min a hotovo, a k tomu 7, 8 hodin. Niektory ucitelia, zo strasej generacie idu sposobom vysokoskolskej prednasky. Ked nahodou nie je hned na zaciatku dieta online uz zapisuju chybanie, aj ked moze byt za tym skor technicky problem.
Reagovať

RE: Nikoho to tu nezaujima, im ide o to natlacit do deti co najviac informacii a ci to deti zvladaju alebo nie ich nazaujima... reakcia na: A co deti a studenti

2.5.2021 16:05
Nikoho to tu nezaujima, im ide o to natlacit do deti co najviac informacii a ci to deti zvladaju alebo nie ich nazaujima... Ked sa to nenaucis, dostanes patorku alebo prepadnes, to uz nie je ich problem, ci to ty zvladas alebo nie. Technicky problem oni neriesia, to je skratka vymeskavanie skoly, mas tam byt a hotovo. Ci to ty zvladas alebo nie, nikoho netankuje, dovi dopo. Toto je Slovensko a bohuzial aj svetovy standard, na ktory je nabehnute. SI IBA (dalsie) CISLO a tvoje deti tiez.
Reagovať

Pridať komentár