PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Efektívne aj na diaľku - ako z home office vyťažiť maximum

0

Situácia, ktorú nikto z nás ešte nezažil, je tu. Zo dňa na deň sa všetko zmenilo a naše úvahy a plány zažívajú otras. Otras, s ktorým nikto nepočítal. Ako všetko na svete aj táto nová éra pracovného života má viacero rovín.  Práca na diaľku, v IT segmente veľmi obľúbená a spomedzi iných oblastí najjednoduchšie uskutočniteľná, je razom jediná voľba pre obe zúčastnené strany – zamestnávateľa aj zamestnanca.

Home office – benefit, ktorý je inokedy veľmi žiadaný, po ktorom túžime počas bežného roka, ten, ktorý si predstavujeme ako príjemné posedávanie za stolíkom v pyžame, sa stáva súčasťou každého dňa bez možnosti ukončenia z vlastnej vôle a my spoznávame aj jeho odvrátenú stránku. Pracovný kolektív je zrazu iba na monitore počítača. Nastáva separácia od ľudí, našich priateľov a rovesníkov. Aby sme mohli splniť dôležité úlohy, musíme pracovať na svojej sebadisciplíne, zamýšľame sa, kde si na dlhší čas zriadiť svoj kútik v domácnosti.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Odporúčania sa hrnú z každej strany, ale byť efektívny, vytrvalý a nepoľaviť nie je vždy jednoduché. Naša lojalita voči zamestnávateľovi sa prejavuje v plnej miere. Pracovnú atmosféru si každý manažuje po svojom. Ako na to?

1. Staň sa organizačným organizovaným typom

Nastavenie domáceho pultu je rozhodujúce, pretože toto je vaše centrum produktivity. Aj keď nemáte špecializovanú kanceláriu, môžete ju optimalizovať podľa svojich potrieb. Bez ohľadu na to, kde alebo koľko miesta máte, môžete svoj pracovný priestor zefektívniť.

Len sa uistite, že máte dostatok prirodzeného svetla. Čím viac môžete svoje telo vystaviť prírodnému slnečnému žiareniu, tým lepšie sa budete cítiť.

Efektívny pracovný priestor je viac než len presúvanie niektorých dokumentov a udržiavanie čistoty pracovného stola. Papiere majú svoje miesto, na stole nesmú byť kúdele prachu, hrnčeky od rannej kávy a včerajšieho čaju. Keď si tu sadnete, ste v „pracovnom“ režime.

Tip: Zostaň preto organizovaným, aj keď si práve doma a budeš efektívnejší, produktívnejší a stále si užívaj výhodu číslo jeden práce z domu: flexibilitu.

2. Pracuj vo vyhradenom čase

Ja viem, slnko svieti, láka ťa to von, si predsa doma už niekoľký týždeň a udržať sa pri výkone je niekedy naozaj veľká výzva. Preto si vopred urči, či tento deň je práve ten, ktorý by si aj v kancelárii potiahol dlhšie, alebo práve naopak – patril by k tým kratším. Tento fakt naozaj prispieva k spokojnosti.

3. Začni a ukonči deň so zoznamom

Nemôžem sa sústrediť na prácu, ak mám v hlave rôznorodé myšlienky. Aby som skrotila myšlienky a prinútila mozog spolupracovať, robím ranný zoznam priorít. Sadnem si a predtým, ako sa prihlásim do online sveta, vezmem papier a píšem.

Byť pripravený na prácu je podstatné. So všetkou optimalizáciou domácej kancelárie na svete, keď je váš mozog niekde inde, nie ste produktívni.

Mne sa osvedčilo každý deň začať zoznamom úloh, ktoré som si určila včera. Každé ráno si iba zoradím, ktoré z nich urobím doobeda a ktoré poobede. Iba tak sa docieli ten super efekt dokončeného.

Tip: A prečo stále a vždy budem používať poznámkový blok, aj keď sme vo svete elektronizácie? Ver mi, len čo prečiarkneš hotovú prácu, tieto viditeľné úspechy zvýšia tvoju produktivitu.

4. Striktne dodržiavaj prestávky...

... ale ty rozhodni, kedy ich potrebuješ.

V tomto bode by som sa chcela vyhnúť odporúčaniam typu „pracuj 30 minút a dopraj si pauzu“. Mne osobne tento štýl práce nevyhovuje. Ja potrebujem ucelené tematické okruhy, ktorým sa práve venujem naplno a sú v súlade s mojím zoznamom úloh. Medzi jednotlivými úlohami prichádza čas na doplnenie tekutín, organizáciu detí, prípravu jedla alebo jednoducho iba odchod do inej miestnosti, aby som nesedela dve hodiny v jednej pozícii.

V prípade, že na danej úlohe pracujem dlhšie ako 1 hodinu, dám si pauzu aj pred jej dokončením, aby som mohla sústredene pracovať ďalej.

Tip: Keď sedíš pri stole pridlho a zameriavaš sa na jeden projekt, budeš si myslieť, že si produktívny, ale v skutočnosti strácaš viac času, ako je potrebné. Mozog nie je navrhnutý tak, aby sa sústredil celé hodiny.

5. Na konci pracovného času si uprac stôl a uvidíš, ako sa ti to ráno bude páčiť

Nehovoriac o tom, ak na prácu z domu vy­užívaš stôl v obývačke. Nie je príjemné vidieť pracovné miesto pri večernom pozeraní filmu a som si istá, že sa vždy nájde myšlienka, ktorá by ti nedovolila navodiť potrebný pocit relaxácie.

Tip: Keď ukončíš prácu, prezleč si jednu časť odevu a považuj to za domáce oblečenie, tak ako by si to urobil, keď prídeš z kancelárie.

6. Sociálne siete, domáce práce a najnovšie správy počkajú na popoludnie

Ak chceš mať naozaj pocit spokojnosti, oddeľ pracovný čas od voľného. V pracovnom čase – aj počas prestávok – dopraj svojim očiam odpočinok. Všetko, čo sa deje na druhej strane našej republiky, sa pohodlne môžeš dozvedieť aj v čase, ktorý je určený na relaxáciu. Vyhneš sa tak prokrastinácii, skôr ukončíš svoje ­pracovné úlohy a nebudeš musieť odolávať rozptýleniu.

 

SCR technologies s.r.o.

Všetky autorove články

Pridať komentár