ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Batérie vyrobené zo stromov by mohli zmeniť budúcnosť elektrickej dopravy

Technológie
3

Fínski konštruktéri zo spoločnosti Stora Enso postavili nové výrobné zariadenie za 10 miliónov eur, ktoré bude vyrábať obnoviteľný biouhlík premenou stromov na batérie. Dosiahne sa to použitím materiálu na báze dreva, ktorý sa nazýva lignín. Zariadenie sa nachádza vedľa závodu Sunila Mill v meste Kotka v južnom Fínsku, ktorý zamestnáva viac ako 150 ľudí a špecializuje sa na výrobu buničiny z mäkkého dreva a biopalív, ako je talový olej a terpentín. Spoločnosť vyvíja množstvo riešení na báze dreva a biomateriálov pre každodenné problémy, ktoré si vyžadujú ekologické riešenia.

Ponuka inovatívnych výrobkov siaha od tvarovateľného dreva až po obaly na potraviny z tvarovaných vlákien. Lignín je po celulóze druhou najbežnejšou makromolekulou v prírode. Uložený je v bunkovej stene rastlín, aby ich štruktúra bola pevná a drevnatá a zabránilo sa ich hnitiu. Tvorí asi tretinu celkového zloženia dreva. 

Spoločnosť Stora Enso je dlhodobým investorom do financovania udržateľného výskumu a vývoja a verí, že uhlík obsiahnutý v netoxickom materiáli sa môže použiť na nahradenie fosílnych palív a vyťažených kovov, nachádzajúcich sa v našich lítiovo-iónových batériách, ktoré na svoju funkciu zvyčajne potrebujú grafit. Lignín sa z dreva oddeľuje počas výroby celulózových vlákien z buničiny. Potom sa rafinuje na ľahký uhlíkový prášok, z ktorého sa vyrábajú elektródové plátky, a kombinuje sa s inými súčasťami batérie, aby sa nahradil grafit.

Anóda v tradičných lítiovo-iónových batériách je vyrobená z grafitu, ktorý vzniká chemickou reakciou v neobnoviteľných zlúčeninách uhlíka. Takmer všetka prenosná elektronika je dnes napájaná lítiovo-iónovými batériami. Nemôžu sa však použiť na napájanie väčších strojov, ako sú lietadlá, pretože majú tendenciu prehrievať sa.

SWAN_122021

Batéria funguje pri nižších teplotách a otvára dvere napájaniu väčšieho počtu elektrických automobilov. Lignínový uhlík by sa mohol používať na napájanie všetkého od spotrebnej elektroniky po automobilové systémy. Očakáva sa, že v nasledujúcich piatich rokoch bude veľkým prínosom pre globálny trh s batériami, ktorý sa zvýši desaťnásobne.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

uz bolo na case reakcia na: Batérie vyrobené zo stromov by mohli zmeniť budúcnosť elektrickej dopravy

8.9.2021 12:09
nove baterie ste tu nespominali uz takmer tyzden
Reagovať

Lubomir Lacko klamar reakcia na: Batérie vyrobené zo stromov by mohli zmeniť budúcnosť elektrickej dopravy

8.9.2021 00:09
Lubomir Lacko klamar
Reagovať

RE: Lubomir Lacko klamar reakcia na: Lubomir Lacko klamar

8.9.2021 22:09
Ty si vážne prípad pre psychiatra ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať