ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Nová náborová stratégia v Silicon Valley: Štvordňový pracovný týždeň

3

V softvérovej spoločnosti Wildbit väčšina zamestnancov v piatok nepracuje. Spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Natalie Nagele tvrdí, že päť dní práce nemusí znamenať, že spoločnosť zvládne viac vecí. Vychádza pri tom z knihy profesora informatiky Cala Newporta Deep Work, kde sa hovorí, že schopnosť človeka vykonávať zmysluplnú prácu sa znižuje už približne po štyroch hodinách. Táto kniha inšpirovala spoločnosť k prechodu na štvordňový pracovný týždeň už v roku 2017.

Povedali si: „Štyri hodiny denne krát päť dní v týždni je 20 hodín týždenne. Tak čo všetci robíme 40 hodín týždenne?“ A to ich podnietilo na experiment. Po nástupe pandémie začali spoločnosti skúmať spôsoby, ako zvýšiť flexibilitu práce – od implementácie asynchrónnej práce až po rozšírenie práce na diaľku. Niekoľko firiem však išlo ešte ďalej a zaviedlo štvordňové pracovné týždne, ktoré podľa nich zvyšujú produktivitu. Navyše to z nich robí atraktívnejších budúcich zamestnávateľov.

Táto stratégia funguje pre Wildbit roky, ale nie je to univerzálna metóda. Aj ďalšie firmy zaviedli podobné modely, no zvolili si rôzne prístupy. Skrátený pracovný týždeň vyzerá v každej spoločnosti inak, ale všetky majú rovnaký cieľ – urobiť viac práce za kratší čas. Vo Wildbite tím na styk so zákazníkmi musí byť k dispozícii päť dní v týždni. Na to, aby aj tak mali všetci štvordňový pracovný týždeň, niektorí členovia divízie pracujú v piatok a berú si pondelok voľno, zatiaľ čo druhá časť zamestnancov pracuje v pondelok a berie si voľno v piatok. Ich platy sa však neznížili.

SWAN_122021

Spoločnosť Shopify, zameraná na elektronický obchod, zaviedla 32-hodinové týždne v priebehu júla a augusta. Počas týchto mesiacov sú piatky určené na „odpočinok a doplnenie paliva“. Firma sa ešte nerozhodla, či bude v tejto praxi pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Tento model sa neuplatňuje len v jednom odvetví.

Firmy podnikajúce v oblastiach od strojárstva po marketing začali prehodnocovať svoje pracovné týždne. Samozrejme, v prípade spoločností, ktoré musia byť neustále k dispozícii, ako je napríklad hotelierstvo a reštauračný biznis, je implementácia o niečo ťažšia, ale aj tam sa zavádzajú rôzne varianty kratšieho pracovného týždňa. Kto nechce štvordňový pracovný týždeň? V podstate takmer nikto nie je proti, niektoré spoločnosti to však nedokázali finančne zabezpečiť. Firmy, ktoré túto prax zaviedli, sú relatívne malé, nejde o rýchlo rastúce startupy tlačené finančnými cieľmi.

Takisto pre zamestnancov veľkých koncernov je štvordňový pracovný týždeň nedosiahnuteľný. V roku 2017 pracovníci vo Švédsku testovali kratšie pracovné dni, čo zvýšilo ich spokojnosť, ale stálo to priveľa peňazí. Skúsila to aj jedna pobočka Amazonu, ale zamestnanci, ktorí pracovali menej hodín, dostali nižší plat. Aj japonská pobočka Microsoftu spustila v lete 2019 pilotný projekt a zaznamenala veľký nárast produktivity, v tejto politike sa však nepokračovalo. Aký zmysel má pracovať menej hodín?

Kratší pracovný týždeň robí firmu konkurencieschopnejšou a pracovníkov šťastnejšími. Ak napríklad existuje silná konkurencia v oblasti technologických talentov, spoločnosť ľahšie získa nových zamestnancov. Navyše je to jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť, aby si zamestnanci riadne oddýchli. Podľa Natalie Nageleovej je štvordňový pracovný týždeň krokom k úplnej zmene definície pracovného času. Možno je to teraz len nesplniteľný sen, ale zamestnanci by mali zistiť, kedy povedať „dosť“ a vypnúť sa na celý deň alebo víkend bez ohľadu na to, koľko času strávili prácou počas jedného dňa.

Zdroj: protocol.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Natalie Nageleova, máš dobré nápady, len tak ďalej. reakcia na: Nová náborová stratégia v Silicon Valley: Štvordňový pracovný týždeň

13.9.2021 20:09
Natalie Nageleova, máš dobré nápady, len tak ďalej. Ľúbime ťa.
Reagovať

Lubomir Lacko klamar reakcia na: Nová náborová stratégia v Silicon Valley: Štvordňový pracovný týždeň

8.9.2021 01:09
Lubomir Lacko klamar
Reagovať

RE: Lubomir Lacko klamar reakcia na: Lubomir Lacko klamar

8.9.2021 09:09
Chorý komentár - niekto by už mal začať papať lieky čo má predpísané ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať