PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Bezpečnostné kamery pre smart home

Bezpečnosť
0

Pri projektovaní a realizácii inteligentných domov a bytov je naj­komplexnejšia a zároveň najkontroverznejšia téma kamerový monitorovací systém. Je náročný nielen z technického hľadiska, ale predovšetkým z hľadiska funkcionality, zabezpečenia a ochra­ny súkromia.

Záznamy z kamier počas vašej neprítomnosti poslúžia na zaznamenanie prípadného narušenia a prostredníctvom online prenosov obrazu môžete kedykoľvek skontrolovať aktuálny stav monitorovaných miestností alebo vonkajších priestorov. Či ste napríklad pri odchode zhasli svetlo, nenechali zapnutú žehličku, aj keď v skutočne inteligentnej domácnosti to dokážete skontrolovať cez riadiaci systém osvetlenia a inteligentných zásuviek.

V prípade priestorov na bývanie existuje určitá hranica týkajúca sa miery automatizácie, ktorej prekročenie vedie k obmedzovaniu ľudí, inými slovami, inteligencia v budove prestane prispievať ku kvalite života a začne zasahovať do ich súkromia, čo zákonite vedie k napätiu a stresu. Zábery identifikujúce zlodeja v obývačke sú síce užitočné, rovnako aj možnosť vizuálne skontrolovať svoj byt na diaľku, ale stojí to za pocit, že ste neustále sledovaní? Samozrejme, začnete logicky namietať, že sa dá nájsť jednoduchý kompromis, keď kamery budú zapnuté len v prípade neprítomnosti a v noci, no na druhej strane viete, že kamery tam sú a nemôžete si byť stopercentne istí, či ich niekto z rôznych pohnútok nezapol. Hoci kamerový monitorovací systém sám osebe patrí do systému zabezpečenia vášho obydlia, v prípade, ak nie je dostatočne zabezpečený, môže paradoxne plniť presne opačnú funkciu. Hacknutý kamerový systém poskytne potenciálnemu narušiteľovi neoceniteľné informácie na realizáciu jeho nekalých zámerov.

Pri výbere monitorovacích kamier by ste mali zohľadniť niekoľko dôležitých kritérií, predovšetkým rozlíšenie obrazu, uhol záberu, IR osvetlenie na nočné videnie, spôsob pripojenia a napájania či možnosť integrácie do vašich systémov smart home.

Jednoznačne najdôležitejší parameter monitorovacích kamier je kvalita a rozlíšenie obrazu. Informácia, že sa vo vašom byte pohybovala rozostrená a rozpixelovaná postava, je vám úplne na nič. Na identifikáciu narušiteľa je potrebný jasný a kontrastný obraz, plný detailov. Na druhej strane platí, že čím má kamera vyššie rozlíšenie, tým väčšia kapacita je potrebná na uloženie záznamov či už na pamäťovej karte, v NAS serveri, alebo v cloude. Dobrý kompromis je rozlíšenie full HD, teda 1920 × 1080 pixelov, označované aj 1080p. Pre laikov, ktorým toto označenie a čísla veľa nehovoria, uvádzame, že je to najvyššie rozlíšenie, v akom sa dajú pozerať naše televízne stanice. Na prvý pohľad by sa takéto rozlíšenie mohlo zdať dostatočné na akýkoľvek účel, veď tváre účinkujúcich rozoznávate do najmenšieho detailu. Áno, ale iba v prípade, ak má kamera kvalitný zoomový objektív, je na kamerovom žeriave schopnom obsiahnuť danú miestnosť a ovláda ju skúsený kameraman. Preto ak je kamera nasmerovaná tak, aby zaberala väčší priestor, odporúčame uvažovať o rozlíšení Super HD čiže 2560 × 1920 pixelov, čo je 2,4-krát vyššie rozlíšenie ako 1080p. Takéto rozlíšenie má napríklad kamera Reolink RLC-423  alebo kamera Reolink RLC-511. Najviac detailov v prenášanom či zaznamenanom obraze, samozrejme, poskytnú kamery so 4K rozlíšením 3840 × 2160 pixelov, napríklad Reolink B800.

 Dôležitý je aj zorný uhol kamery, ktorý je daný ohniskovou vzdialenosťou jej objektívu. Zorný uhol sa volí podľa toho, kde bude kamera umiestnená a aký priestor bude snímať. Na úzky priestor sa hodí kamera, ktorá má objektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou a užším uhlom záberu, napríklad 45°. Naproti tomu na snímanie väčšieho priestoru potrebujete kameru so širokouhlým objektívom, ktorý má široký uhol záberu 80° a viac. Pri ultraširokouhlých objektívoch, ktoré majú zorný uhol 120°, prípadne viac, musíte počítať so súdkovitým skreslením obrazu. Ak chcete zorný uhol meniť, potrebujete kameru s možnosťou zoomovania, technicky povedané, kameru s varifokálnym objektívom.

Kamera potrebuje na svoje fungovanie napájanie a dátové pripojenie. Pripojenie môže byť bezdrôtové cez Wi-Fi, dátové pripojenie GSM, prípadne je kamera pripojená eternetovým káblom. Z hľadiska spoľahlivosti je najvýhodnejšie mobilné dátové pripojenie. Na rozdiel od Wi-Fi kamier, ktorých fungovanie je závislé od Wi-Fi routera, kamery s pripojením GSM budú fungovať a prenášať obraz do cloudovej služby aj po vypnutí elektriny v monitorovanom objekte. Samozrejme, iba vtedy, ak je zabezpečené ich napájanie napríklad z batérie dobíjanej solárnym panelom. Na monitorovanie priestorov bez pokrytia sieťou Wi-Fi odporúčame napríklad ­kameru Reolink Go.

V prípade eternetového pripojenia odporúčame kamery podporujúce PoE (Power over Ethernet). Takáto kamera je napájaná napätím 48 V cez eternetový kábel, takže k nej stačí priviesť jediný kábel, čo zjednodušuje inštaláciu a zvyšuje spoľahlivosť. Kameru PoE môžete pripojiť priamo k switchom alebo nahrávacím zariadeniam, ktoré majú porty podporujúce napájanie cez eternetový kábel. Ak váš switch či nahrávacie zariadenie takéto porty nemá, potrebujete ešte injektor PoE. Je to zariadenie, ktoré sa zapojí ako medzikus medzi kameru a zariadenie, ku ktorému sa kamera pripája. Zariadenia PoE majú maximálny výkon 15,4 W na jeden port a zariadenia s novým štandardom PoE+ ponúkajú až 30 W na port, takže tento spôsob napájania poskytne dostatok energie nielen na napájanie elektroniky kamery, ale aj na prípadné osvetlenie pomocou infračervených diód.  PoE podporujú napríklad už spomenuté kamery Reolink RLC-511 alebo Reolink B800.

Klasické kamery s pripojením Wi-Fi alebo GSM potrebujú len kábel na napájanie, čo však v mnohých prípadoch môže skomplikovať inštaláciu. Preto sú čoraz populárnejšie kamery so solárnym napájaním, ktoré sú úplne autonómne. Keďže kamera musí byť nasmerovaná tak, aby zaberala požadovaný priestor, a solárny panel zasa tak, aby naň čo najdlhšie dopadali slnečné lúče, dodávajú sa ako samostatné zariadenia, ktoré sa nainštalujú blízko seba. Súčasťou kamery je aj batéria s dostatočnou kapacitou na to, aby kamera mohla fungovať aj večer a v noci. Na monitorovanie odľahlých priestorov, kde nie je k dispozícii elektrická sieť, napríklad na monitorovanie chát, stavenísk, fariem a podobných objektov odporúčame tandem GSM kamery so solárnym panelom Reolink Go PT.

Ak potrebujete, aby kamera fungovala aj v zlých svetelných podmienkach, teda večer a v noci, keď sú v danom priestore zhasnuté svetlá, musíte si zaobstarať model, ktorý osvetľuje snímaný priestor pomocou diód vyžarujúcich infračervené svetlo neviditeľné ľudským okom. Marketingovo sa takéto prístroje označujú ako kamery s nočným videním. Dôležitý parameter je dosah IR osvetlenia. Výrobcovia udávajú maximálnu hodnotu, pri ktorej na obraze ešte niečo vidieť. Aby ste získali použiteľné zábery, odporúčam vybrať kameru s dvojnásobným dosahom, než potrebujete. Napríklad ak chcete obsiahnuť priestor do vzdialenosti 10 m, kúpte si kameru s dosahom 20 m, prípadne viac. Veľa lacných kamier vybavených snímačmi s malou dynamikou jasu v IR oblasti má problém s preexponovaním blízkych objektov. Inak povedané, ak je osoba v zábere blízko kamery, jej tvár môže byť preexponovaná tak, že budete vidieť len bielu plochu bez detailov, ktoré by vám umožnili osobu identifikovať.

Hlavne pri výbere kamier na monitorovanie vonkajších priestorov treba brať ohľad na robustnosť a odolnosť nielen proti poveternostným vplyvom, ale aj proti vandalom. Aj tu, samozrejme, platí pravidlo, že narušiteľ nepoškodí kameru, ktorú neuvidí a nenájde, prípadne na ktorú nedosiahne. Odolnosť závisí aj od konštrukcie. Najodolnejšie sú kamery umiestnené v puzdre tvaru polgule, konštruované tak, aby sa dali demontovať len pomocou špeciálnych nástrojov. Kamery, ktoré majú telo v tvare valca na kovovej tyčke, sa hodia tam, kde sa na ne nedá dosiahnuť, pretože niektoré kamery tohto typu sa hrubou silou dajú vychýliť tak, aby nezaberali záujmový priestor. Odporúčame modely s robustným kovovým telom s dostatočným krytím proti vlhkosti a vode. Vonkajšie kamery by mali mať minimálne stupeň odolnosti IP65, aby boli odolné proti prachu a kvapkajúcej, prípadne na krátky čas aj proti striekajúcej vode. Takejto kamere neprekáža ani vietor s dažďom alebo nechcené postriekanie záhradnou hadicou.

Na archiváciu kamerových a iných bezpečnostných záznamov odporúčame cloudovú službu. Lokálne uschovávané záznamy, či už na pamäťovej karte, alebo inom zariadení, môžu nevítaní návštevníci nájsť a poškodiť, prípadne odcudziť. Ak sú údaje v reálnom čase prenášané do cloudovej služby, narušiteľom sa ani po vyradení všetkých monitorovacích komponentov v dome nepodarí zahladiť stopy. Hlavný dôvod na využitie cloudových služieb je ten, že jedna z najatraktívnejších funkcií inteligentných domov a bytov je možnosť takmer všetko monitorovať a ovládať cez smartfón, a to aj vtedy, keď nie ste doma. Na to je potrebný server, ku ktorému sa budete zo smartfónov pripájať.

Pri inštalovaní kamerového systému treba rozlišovať, či ide o súkromný, alebo verejný priestor. Monitorovanie verejného priestoru, napríklad parkovacieho miesta pred domom, patrí do pôsobnosti zákona na ochranu osobných údajov. Preto musí byť kamerový systém nainštalovaný tak, aby zaberal len váš pozemok, a nie ulicu, chodník či pozemky susedov. Ak kamera zaberá parkovacie miesto na ulici či neoplotený priestor pred domom, treba viditeľne označiť, že tento verejný priestor je monitorovaný.

Reolink RLC-423

Bezpečnostná IP kamera má telo z hliníkovej zliatiny s krytím IP66, rozlíšenie 2560 × 1920 pixelov a objektív s motorickým ovládaním priblíženia a autofokusom. Umožňuje nočné videnie až do vzdialenosti 60 m. Kameru môžete horizontálne otáčať o celých 360° a ovládať náklon v rozsahu 90°. Funkcia Power over Ethernet (PoE) umožňuje prenášať obraz aj napájanie jediným káblom. Obraz môžete sledovať pomocou bezplatných aplikácií na smart­fóne aj počítači a takisto cez webový prehliadač.

Cena: 270 EUR
Link: www.reolink.sk

Reolink Go PT

Bezpečnostná kamera s mobilným 3G/4G LTE dátovým pripojením a napájaním so solárnym panelom s nabíjateľnou batériou má certifikáciu IP64, takže je vhodná do vonkajšieho prostredia. Disponuje rozlíšením 1080p a vďaka nočnému videniu Starlight funguje pri slabom osvetlení aj v úplnej tme. Objektív má uhol záberu 105°. Kamera má senzor PIR a pri detekcii pohybu spustí výstrahu. Záznam je možné ukladať na pamäťovú kartu a prehrávať v bezplatnej mobilnej aplikácii. Vďaka solárnemu napájaniu a pripojeniu GSM je kamera úplne autonómna, ideálna aj na monitorovanie chaty, či staveniska.

Cena:  299 EUR
Link: www.reolink.sk

Reolink Argus PT

IP kamera s pripojením Wi-Fi, s odolnosťou IP65, rozlíšením 1080p, zorným uhlom 105° a nočným videním do 10 m, určená do vonkajšieho prostredia. Podporuje záznam na kartu microSD a obojsmerný prenos zvuku, takže môžete hovoriť napríklad s poštárom či deťmi. Kameru možno natáčať v rozsahu 355° horizontálne a 140° vertikálne. Senzor PIR zachytí každý pohyb. Batériu v kamere môžete nabíjať aj zo solárneho panela. Je perfektná na sledovanie záhrady či okolia chaty. Obraz môžete sledovať cez mobilnú aplikáciu a takisto nahrávať do služby Reolink Cloud.

Cena: 144 EUR
Link: www.reolink.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať