SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Ako si vybrať najvhodnejší monitor

0

Monitor kupujete buď do zostavy klasického PC, alebo na pripojenie notebooku či ultrabooku doma, prípadne na pracovisku. Aj napriek tomu, že mnohé monitory majú nejaký prívlastok (kancelársky, herný či profesionálny grafický), táto primárna kategorizácia vám rozhodovanie skôr skomplikuje ako uľahčí. Činnosti, ktoré vykonávate na počítačoch a notebookoch, sa spravidla prelínajú a nie vždy sa dá jednoznačne identifikovať primárna oblasť záujmu. Ako príklad uvedieme študenta, ktorý má herný notebook, ale popri hraní sa venuje aj editovaniu fotografií či grafickej tvorbe.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Problém je v tom, že niektoré vlastnosti dominantné pre jednotlivé kategórie monitorov sú do značnej miery protichodné. Pri herných monitoroch sú prioritné vysoká obnovovacia frekvencia a nízka latencia. Preto tieto monitory často vy­užívajú zobrazovacie panely na báze technológie TN, tie však nevynikajú vernosťou zobrazenia farieb. Naproti tomu panely využívajúce technológiu IPS majú veľmi dobré pokrytie farebných priestorov sRGB či Adobe RGB, laicky povedané, majú vynikajúce podanie farieb, ale spravidla nedosahujú také vysoké obnovovacie frekvencie, aké vyžadujú špičkoví hráči. Pri výbere vhodného typu vám určite pomôže kategorizácia podľa viacerých kritérií. Začneme účelom.

Domáce a kancelárske monitory

Tieto monitory využívame po celý pracovný čas, či už v kancelárii, alebo pri home office, a väčšina z nás aj niekoľko hodín popoludní a večer pri surfovaní internetom v rámci domácej zábavy. Preto by mali byť čo najšetrnejšie k nášmu zraku a takisto by mali byť energeticky úsporné. V praxi to znamená nielen dostatočne vysokú obnovovaciu frekvenciu, reguláciu jasu podsvietenia bez blikania (flicker-free) či potlačenie modrej zložky svetla, ale monitor by mal mať aj možnosť výškového nastavenia panela, prípadne jeho pootočenia o 90 stupňov, ak potrebujete zobrazovať dokumenty na výšku. Takisto uhlopriečka obrazovky by mala byť dostatočne veľká, typicky 24 palcov pre rozlíšenie full HD (1920 × 1080 pixelov) a 27 palcov pre 2K (2560 × 1440 pixelov). Čím väčší monitor, tým lepšie, no limitujúci faktor je zvyčajne miesto na vašom pracovnom stole.

SWAN_TITULKA_0722  

Herné monitory

Aby sa hráčovi zobrazovali čo najplynulejšie aj dynamické herné scény, musí mať herný monitor čo najvyššiu obnovovaciu frekvenciu a čo najkratšiu latenciu. Obnovovacia frekvencia udáva, koľko snímok dokáže monitor zobraziť za sekundu. Za spodnú hranicu v tejto kategórii sa považuje 144 Hz. Kvalitnejšie a, samozrejme, aj drahšie herné monitory majú obnovovaciu frekvenciu 240, prípadne až 360 Hz. Latencia udáva rýchlosť reakcie na zmenu obrazu a pri hernom monitore by mala byť pod 4 ms. Kvalitnejšie herné modely podporujú niektorú z technológií na synchronizáciu obnovovacej frekvencie monitora s frekvenciou obrazu generovaného grafickou kartou, či už proprietárnu NVIDIA G-Sync, alebo open platformu AMD Free Sync. Pri herných monitoroch treba dobre zvažovať aj rozlíšenie. S plynulým zobrazovaním v 4K rozlíšení (3840 × 2160 pixelov) si poradia len nové výkonné grafické karty. K starším herným počítačom alebo herným notebookom je preto lepší monitor s rozlíšením full HD, ktorý má 4-krát menej obrazových bodov než 4K monitor, a preto plynulé zobrazovanie na ňom zvládnu aj menej výkonné grafické karty. Rozlíšenie voľte aj podľa žánru hier. Pri stratégiách je vysoké rozlíšenie dôležitejšie než latencia. Tá je zas kľúčová pri akčných strieľačkách.

Monitory pre grafikov a multimediálnych tvorcov

Amatérski aj profesionálmi tvorcovia grafiky a multimédií potrebujú monitor s veľkou uhlopriečkou, vysokým rozlíšením, a čo je najdôležitejšie, s čo najvernejším podaním farieb. Vernosť zobrazenia farieb sa vyjadruje pokrytím niektorého z farebných priestorov (gamutov) – sRGB, AdobeRGB či kinematického DCI-P3. Farebný priestor sa udáva v percentách a je definovaný ako kompletná skupina farieb, ktoré môžu byť na danom zariadení presne zobrazené. Ďalší dôležitý parameter je farebná hĺbka, ktorá udáva počet bitov potrebných na reprezentovanie danej farby pre jeden pixel. Zjednodušene povedané, udáva, koľko odtieňov môže mať daná farba. Pri 8-bitovej hĺbke je to 16,7 milióna a pri 10-bitovej hĺbke dokáže monitor zobraziť až 1 miliardu odtieňov. Parameter nazývaný gama zas vyjadruje vzťah medzi intenzitou vstupného signálu a výsledným jasom. V ideálnom prípade by táto závislosť mala byť v konečnom dôsledku lineárna, ale v skutočnosti nie je. Citlivosť ľudského oka je logaritmická, teda lepšie vníma zmenu tmavého tónu než zmenu svetlého tónu, aj keď zmeny sú rovnaké. Preto prispôsobením gamy sa dajú zobraziť presnejšie detaily na tmavých plochách. Pri monitoroch z tejto kategórie je dôležitý rozmer uhlopriečky, optimálne 32 palcov, prípadne viac.

Samozrejme, ani bežný používateľ sa kúpou profesionálneho monitora určite žiadnej chyby nedopustí (okrem zaplatenia vysokej ceny), bude s ním veľmi spokojný, no pravdepodobne nikdy neocení jeho hlavné výhody.

Pomer strán a zakrivenie

Väčšina monitorov má pomer strán obrazovky 16:9, čo je dobrý kompromis na prácu s dokumentmi aj sledovanie filmov. Do kancelárie by mohol byť vhodnejší monitor s pomerom strán 4:3, pretože poskytuje viac priestoru na výšku. No ak občas pracujete s dvoma dokumentmi vedľa seba, výhodnejší je pomer 16:9. Na multimediálnu zábavu sú zas najvhodnejšie monitory s kinematickým pomerom strán 21:9.

Modely so zakriveným zobrazovacím panelom sú konštruované tak, aby vás obrazovka doslova obklopila, technicky povedané, aby pri pozorovaní z akéhokoľvek uhla bola obrazovka rovnako vzdialená od vašich očí. Je to výhodné hlavne pri ultraširokouhlých monitoroch. Zakrivené modely sú obľúbené predovšetkým u hráčov, pretože takýto monitor ich viac „vtiahne“ do hry.

Konektivita

Pri výbere monitora nezabudnite na to, aby umožnil pripojiť počítač, ultrabook, prípadne iné zariadenie, napríklad hernú konzolu. Dôležité je to hlavne pri ultrabookoch, ktoré majú len moderný port USB-C. K takémuto ultrabooku je ideálny monitor, ktorý má konektor USB-C, takže ultrabook môžete pripojiť priamo. Väčšina takýchto monitorov má zabudovanú aj dokovaciu stanicu, takže ultrabook je zároveň z monitora napájaný a nabíjaný maximálnym príkonom 65 – 70 W. Do klasických portov USB-A na monitore môžete pripájať externé zariadenia, napr. klávesnicu, myš a podobne, a napájať či nabíjať ich maximálnym prúdom 3 A. K integrovanej dokovacej stanici v monitore môžete pripojiť aj eternetový kábel, takže notebook môže byť takto cez monitor pripojený k internetu alebo podnikovej sieti aj bez Wi-Fi.

Niektoré monitory podporujú technológiu KVM, ktorá umožňuje prepínanie zariadení pripojených cez USB k jednému z dvojice pripojených počítačov. Na vysvetlenie, skratka KVM znamená Keyboard, Video, Mouse. Prepnutím vstupov sa zároveň prepnú aj vstupy USB do vstavaného rozbočovača, takže tie isté periférie, napríklad klávesnicu či myš, možno pripojiť k jednému alebo druhému počítaču. Takto môžete mať napríklad k monitoru pripojený PC aj notebook. PC pripojíte dvoma káblami – obraz cez HDMI alebo DisplayPort a USB hub cez kábel USB-B, notebook jediným káblom USB-C.  Vráťme sa však ku konektorom na prenos obrazu. Nebudeme riešiť historické konektory VGA ani DVI, zameriame sa na moderné rozhrania:

• DisplayPort – podporuje vysoké rozlíšenie aj 10-bitové farby. Nesmie chýbať na monitore pre grafika či tvorcu multimédií.

• HDMI – vo verzii 1.4 a vyššej zvládne aj 4K rozlíšenie. Podporovaná je však len 8-bitová farebná hĺbka.

• USB-C – k tomuto modernému rozhraniu môžete pripojiť zariadenia, ktoré podporujú prenos obrazu cez integrovaný DisplayPort, alebo zariadenia podporujúce technológiu Thunderbolt.

Ďalšie parametre

Pri výbere monitora treba zohľadniť aj technológiu zobrazovacieho panela, jeho povrch, vstavané reproduktory a podobne. Panely na báze technológií IPS a S-IPS majú výborné podanie farieb a veľmi široké pozorovacie uhly. Panely TN majú zas kratšiu latenciu. Displeje OLED ponúkajú vynikajúce podanie farieb a vysoký kontrast, sú však drahšie a majú tendenciu k „vypaľovaniu“ pixelov.  Monitory s matným povrchom panela odrážajú menej svetla, takže sa na nich nezrkadlia okná, svietidlá či iné svetlé plochy a predmety v miestnosti. Na druhej strane lesklé monitory majú subjektívne vyšší kontrast a sýtejšie farby. Dobrý kompromis je lesklý alebo jemne matný antireflexný povrch.

Vstavané reproduktory vás väčšinou ­neohúria ani výkonom, ani kvalitnou ­reprodukciou, ale na občasné počúvanie stačia. Väčšina monitorov má otvory na držiak podľa štandardu VESA, takže ich môžete upevniť na stenu, prípadne polohovateľný držiak. USB hub umožňuje pripojenie príslušenstva cez konektory USB-A. Poteší hlavne majiteľov notebookov, ktoré majú málo portov USB.

Ergonómia

Moderné monitory majú nízku spotrebu energie a technológie na ochranu zraku, predovšetkým filter modrého svetla. Je dokázané, že modrá zložka svetla viac namáha oči a večer tlmí produkciu spánkového hormónu. Monitory s funkciou flicker-free používajú vyššiu obnovovaciu frekvenciu a takisto technológiu na reguláciu jasu podsvietenia, ktorá nespôsobuje blikanie.

Philips 288E2UAE

Monitor obsahuje IPS LED panel s uhlopriečkou 28" a rozlíšením 4K UHD (3840 × 2160). Má elegantný dizajn a špičkové parametre na prácu aj zábavu. Dokáže zobraziť 1,07 miliardy farieb, disponuje technológiami UltraClear, UltraWide, SmartContrast na sýte čierne detaily a MultiView na súčasné pripojenie dvoch zariadení, napríklad PC a notebooku. Monitor je šetrný k zraku, má režim Low Blue na potlačenie modrej zložky svetla a režim EasyRead ponúka zážitok z čítania ako na papieri.

Cena: 329 EUR, viac info: philips.sk/c-m-so/monitory

MSI PRO MP271QP

Rozlíšenie QHD (2560 × 1440 pixelov) je optimálne pre uhlopriečku 28". Monitor má maximálny jas 300 nitov a 8-bitovú farebnú hĺbku. Panel IPS je záruka kvalitného obrazu a širokých pozorovacích uhlov. Latencia 5 ms uspokojí aj hráčov. Pri večernej práci alebo zábave oceníte filter modrého svetla. Samozrejmosť je funkcia Flicker-Free zabraňujúca blikaniu. Počítač alebo konzolu môžete pripojiť cez HDMI alebo DisplayPort 1.4. Typická spotreba je 35 W.

Cena: 276 EUR, viac info: cz.msi.com

Dell S2421HGF

Tento herný monitor s uhlopriečkou 23,8" a rozlíšením full HD je dobrá voľba pre študentov, prípadne ako monitor do domácnosti, pretože je vhodný nielen na hranie, ale aj na bežnú prácu. Má jas 250 nitov, maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a je kompatibilný s technológiou AMD Free Sync. Na komfortné ovládanie slúži minijoystick a štyri tlačidlá. Monitor má aj stereofónne reproduktory a je aj energeticky úsporný, typická spotreba je 18 W.

Cena: 181  EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať