ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Inteligentná poštová schránka na zásielky spúšťané z dronov

Technológie
2

Spoločnosť DRONEDEK so sídlom v Indiane vyvinula inteligentnú poštovú schránku s kontrolovanou teplotou, ktorá dokáže automaticky prijímať a chrániť balíky doručené dronom. Bytové poštové schránky sa v podstate nezmenili už celé storočie. Majú tvar škatule a sú buď pripevnené k bránke, domu alebo namontované na stĺp v blízkosti obrubníka. Sú vyhovujúce, ak dostávate iba listy a malé balíčky doručené ručne. No čoraz viac predajcov (napr. Amazon, Walmart) skúma možnosti použitia dronov na doručovanie tovaru.

Dnešné poštové schránky však nie sú vybavené na prijímanie týchto zásielok, a tak drony v súčasnosti jednoducho zhadzujú balíky na padákoch na dvor, kde ich môžu poškodiť poveternostné podmienky alebo zvedavé zvieratá. DRONEDEK preto vyvinul inteligentnú poštovú schránku na doručovanie pomocou dronov. Schránka má veľkosť smetiaka a je navrhnutá na komunikáciu s doručovacími dronmi. Keď dron dorazí, veko schránky sa otvorí, aby sa doň dal spustiť balík na popruhu. Po tom, čo dron uvoľní balíček, veko sa zatvorí.

Vnútro inteligentnej poštovej schránky je temperované a čalúnené, aby sa zabránilo poškodeniu balíkov. Po doručení zásielky poštová schránka pošle majiteľovi upozornenie. Ten potom môže odomknúť schránku, aby si tovar vyzdvihol. Schránka v súčasnosti stojí 3000 dolárov, ale cieľom spoločnosti je znížiť cenu na 1000 dolárov. Majitelia by museli zaplatiť približne 1000 USD za inštaláciu (schránky potrebujú zdroj energie) a potom poplatok 15 USD mesačne za službu. Je to síce dosť drahé, ale pre podniky alebo ľudí, ktorí dostávajú drahé zásielky, by sa to mohlo oplatiť.

SWAN_122021

Zatiaľ sa doručovacie drony využívajú len experimentálne, ale ich širšie uplatnenie môže mať rozsiahle výhody. Nezaťažujú cestnú premávku a mohli by lietať priamo k domovom ľudí, čím by skrátili dodacie lehoty. Navyše sú vo všeobecnosti elektrické, vďaka čomu sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako dodávkové vozidlá poháňané fosílnymi palivami. DRONEDEK plánuje v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov distribuovať 4000 inteligentných poštových schránok, pričom prví používatelia ich dostanú zadarmo.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

O takej krasnej postovej schranke reakcia na: Inteligentná poštová schránka na zásielky spúšťané z dronov

4.1.2022 09:01
Tuzim uz roky. Neskutocne sprostosti.
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko reakcia na: Inteligentná poštová schránka na zásielky spúšťané z dronov

3.1.2022 01:01
Lacko preco je hovoris, ze schranka je mudrejsia od teba?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať