PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Biologický kvantový obvod v experimente so živým organizmom

0

Medzinárodný tím výskumníkov tvrdí, že vykonal vôbec prvý experiment, v ktorom sa podarilo úspešne „kvantovo prepojiť“ mnohobunkový organizmus. Ich výskum bol nedávno publikovaný v predtlačovom dokumente. Tvrdí sa v ňom, že uviedli tardigradu (pomalku) do stavu kvantového prepojenia s dvojicou supravodivých qubitov. Inými slovami, výskumníkom sa podarilo uviesť tardigradu do stavu, keď bola priamo spojená s qubitmi takým spôsobom, že čokoľvek, čo sa stane živočíchovi alebo qubitom, by súčasne ovplyvnilo všetky tri entity.

To je základná vlastnosť kvantových počítačov. Tento druh kvantovej funkcie sa však zvyčajne vyskytuje len pri objektoch veľkosti častíc. Výskumníci už predtým uviedli do stavu kvantového prepojenia jednobunkové organizmy, ale toto by bolo prvýkrát, čo sa to podarilo dosiahnuť s komplexným biologickým organizmom. Výskumníci uviedli, že pozorovali spojenie medzi živočíchom v kryptobióze a supravodivým kvantovým bitom a pripravili vysoko entanglovaný stav medzi týmto kombinovaným systémom a iným qubitom.

Ďalší vedci sú však k tejto práci kritickí už od počiatku preto, že sa im zdá definícia „prepojenia“ veľmi voľná. Niektoré ich vyjadrenia na sociálnych sieťach sú úplne skeptické. Všetko sa však zrejme vyrieši po odbornom recenzovaní. No teraz sa pozrime na samotný experiment. Tardigrady patria medzi najodolnejšie tvory, aké poznáme. Aby prežili v extrémne nehostinnom prostredí, dokážu sa dostať do stavu pozastavenej animácie, v ktorom nemajú žiadne pozorovateľné biologické funkcie.

Práve z tohto dôvodu sa vedci rozhodli pokúsiť sa ich integrovať s kvantovými bitmi do obvodu. Ak zmrazíte tardigrady do takej miery, že sú takmer na úrovni absolútnej nuly, potom ich môžete uviesť do stavu kvantového prepojenia rovnako ako akékoľvek iné superchladné častice. No pretože tardigrady sú predsa len živé bytosti, je to trochu zložitejšie.

Vedci najprv zozbierali tardigrady v prírode, následne ich vystavili najchladnejším teplotám, aké kedy zažili, a potom ich prinútili k trojstrannému prepojeniu so supravodivými qubitmi. Tímu sa podarilo oživiť jednu z tardigrád, ktoré boli úspešne zapojené do tzv. entanglementu. O tých ostatných vedci napísali, že „na oživenie zvieraťa je veľmi dôležité jemne zmeniť vonkajšiu teplotu a tlak“.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať