Biosenzory detegujú COVID-19 s presnosťou PCR a rýchlosťou a cenou AG testov

Bezpečnosť
0

Vedci z MIT a Harvardu vyvinuli špičkovú technológiu biosenzorov integrpvanej do tvárovej masky, ktorá dokáže detegovať SARS-CoV-2 v dychu nositeľa už za 90 minút. Technológia môže byť naprogramovaná tak, aby zisťovala akýkoľvek druh vírusu alebo toxínu a je dostatočne malá na to, aby sa dala integrovať do textilu. Biosenzor, ktorý sa vyvíja už niekoľko rokov, je založený na novej technológii nazývanej wFDCF (wearable freeze-dried cell-free).

Technológia wFDCF sa už predtým používala na vytvorenie experimentálnych diagnostických nástrojov pre vírusy ebola a zika. Približne pred rokom, keď vo svete vypukla pandémia COVID-19, vedci sa pokúsili premeniť experimentálnu technológiu na užitočný produkt, ktorý pomôže proti nej bojovať. Maska predstavuje doposiaľ najpokročilejšie použitie technológie wFDCF. Niekoľko biosenzorov v nej sa aktivuje po stlačení tlačidla, čím sa vyprázdni malý zásobník s vodou.

Táto kvapalina hydratuje lyofilizované molekuly v senzore, ktoré dokážu analyzovať kvapky z dychu nositeľa. Do 90 minút vyhodnotí malý prúžok papiera nositeľa ako pozitívneho alebo negatívneho na SARS-CoV-2. Nová technológia kombinuje vysokú presnosť testov PCR s rýchlosťou a nízkymi nákladmi antigénových testov. Predbežné testovanie ukázalo, že diagnostická maska ​​ poskytuje vysoko presné výsledky, porovnateľné so súčasnými testami PCR, ktoré sú zlatým štandardom na detekciu SARS-CoV-2.

Technológia však ponúka okrem diagnostiky COVID-19 aj široké spektrum ďalších použití. Mohla by byť zabudovaná napríklad do laboratórnych plášťov pre vedcov pracujúcich s nebezpečnými materiálmi alebo patogénmi či do uniforiem vojakov, ktorí by mohli byť vystavení nebezpečným patogénom alebo toxínom, ako je nervový plyn. Vedci v súčasnosti hľadajú komerčných výrobcov, ktorí majú záujem o masovú výrobu masky na detekciu COVID-19. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať