SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Boeing vyvíja autonómnu stíhačku bez pilota schopnú pristávať aj na lietadlových lodiach

0

Na leteckej show v austrálskom Melbourne spoločnosť Boeing ukázala maketu autonómnej stíhačky v reálnej veľkosti, ktorá by počas bojových misií mala podporovať lietadlá s posádkou.Očakáva sa, že bude zhromažďovať informácie, vykonávať dohľad a prieskum a bude slúžiť ako systém včasného varovania, informuje agentúra Reuters.

Boeing nazýva prototyp Loyal Wingman, no projekt sa oficiálne volá Boeing Airpower Teaming System a bude sa vyvíjať v Austrálii, pričom austrálske ministerstvo obrany investuje doň až 40 miliónov austrálskych dolárov. Zároveň pôjde o najväčšiu investíciu Boeingu do bezpilotných technológií mimo územia Spojených štátov.

Nové bezpilotné lietadlo využívajúce umelú inteligenciu nemá kokpit pre pilota, bude dlhé 11,7 metra a jeho dolet bude 2000 námorných míľ, čo je asi 3700 km. Malo by ísť o veľmi flexibilné riešenie, ktoré bude možné vybaviť rôznym nákladom, dalo by sa rýchlo prekonfigurovať a doplniť rôznymi snímačmi na rozličné druhy misií v tandeme s inými lietadlami. Boeing dodáva, že umelá inteligencia bude umožňovať aj nezávislý let.

Pohon bude odvodený od komerčne dostupného motora, na vzlet a pristátie sa bude používať bežné letisko, ale stíhačka sa dá upraviť aj na verziu pre lietadlové lode, vyjadrila sa Kristin Robertsonová, viceprezidentka divízie Boeing Autonomous Systems. Odmietla však špecifikovať, či by autonómna stíhačka mohla dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť, bežnú pri moderných stíhacích lietadlách.

Zdroj: interestingengineering.comreuters.com.

Redakcia

Všetky autorove články
lietadlo stroj autonom doprava bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať