ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Budeme využívať na medzihviezdne lety „gravitačné praky“?

1

Napriek veľkým úspechom, ktoré dosiahlo ľudstvo pri objavovaní vesmíru, cesta k vzdialeným hviezdam zostáva len snom. Navrhnutých bolo už viacero teoretických konceptov, no náklady, trvanie cesty a pohon predstavujú stále problémy. Veľké nádeje sa v súčasnosti vkladajú do využívania riadenej energie a svetelných plachiet, aby malé kozmické lode dosiahli relativisitické rýchlosti. No čo ak existuje spôsob, ako urobiť väčšie kozmické lode dostatočne rýchlymi na medzihviezdne cesty? 

Podľa profesora Davida Kippinga, ktorý vedie laboratórium Cool Worlds pri newyorskej Columbia University, by sa budúca kozmická loď mohla spoľahnúť na „halo pohon“ (Halo Drive), ktorý využíva gravitačnú silu čiernej diery na dosiahnutie neuveriteľných rýchlostí. Profesor Kipping tento koncept opísal v nedávnej štúdii, ktorá sa objavila na serveri arXiv. V nej sa Kipping zaoberá najväčšími výzvami, ktoré predstavuje pre vesmírny prieskum veľké množstvo času a energie, potrebných na vyslanie kozmickej lode na preskúmanie vesmíru za hranicou našej Slnečnej sústavy. 

Ako hovorí Kipping, relativistický pohon (zrýchlenie na zlomok rýchlosti svetla) je z hľadiska energie veľmi drahý. Nedávno bola prezentovaná iniciatíva Breakthrough Starshot, ktorej cieľom je poslať kozmickú loď veľkosti smartfónu k Alpha Centauri. Pomocou výkonného laserového poľa by sa svetelná plachta zrýchlila až na 20 % rýchlosti svetla, vďaka čomu by cesta trvala 20 rokov.

„Ale aj tu hovoríme o niekoľkých terajouloch energie pre minimalistickú kozmickú loď (s hmotnosťou na úrovni gramov),“ povedal Kipping. „To je energetický výkon niekoľkých jadrových elektrární, ktoré sú v prevádzke celé týždne. Mimochodom, nemáme ani spôsob, ako uskladniť toľko energie. Preto je to ťažko uskutočniteľné.“

Kipping preto navrhuje nový typ pohonu, ktorý prakticky nijaké palivo nepotrebuje. Inšpiráciu našiel u teoretického fyzika Freemana Dysona, ktorý vo svojej knihe Interstellar Communications z roku 1963 v kapitole Gravitačné stroje opísal, ako by mohla byť kozmická sonda doslova vymrštená pomocou kompaktných binárnych hviezd (dve neutrónové hviezdy, ktoré sa navzájom obiehajú), aby získala výrazné zvýšenie rýchlosti. Samozrejme, v Dysonových časoch bolo využitie tohto druhu energie na pohon len číta teória.

Kipping do svojich úvah zahrnul čierne diery najmä tie, ktoré existujú v dvojiciach, a zvažuje, ako by mohli vytvoriť ešte silnejšie „gravitačné praky“. Takéto systémy obsahujú obrovské množstvo energie, ktorá je výsledkom ich rotácie a spôsobu, ako sa navzájom rýchlo obiehajú.

Okrem toho by čierne diery mohli fungovať ako gravitačné zrkadlo odrážajúce dopadajúce fotóny späť k zdroju. Na to by sa mohol použiť napr. vysokovýkonný megalaser. Odrazené fotóny ukradnú z binárnej čiernej diery časť energie, ktorá by sa dala zbierať na halo pohon. Kozmická loď by sa potom vo vhodnej chvíli odpálila do vesmíru.

Tento spôsob pohonu ponúka niekoľko zrejmých výhod. Poskytuje používateľom možnosť cestovať relativistickými rýchlosťami bez potreby paliva, ktoré v súčasnosti predstavuje väčšinu hmotnosti nosných rakiet. Navyše v Mliečnej ceste existuje mnoho čiernych dier, ktoré by mohli pôsobiť ako sieť na relativistické cestovanie vesmírom.

Samozrejme, koncepcia naráža na veľa problémov a má aj niekoľko nevýhod. Jeden z problémov je v tom, že kozmická loď by sa musela pohybovať v blízkosti čiernej diery, čo je riskantné. Obrovská nevýhoda je aj v tom, že sa kozmická loď musí najprv dostať k jednej z týchto čiernych dier. Kipping, ktorý o koncepte uvažuje ako o medzihviezdnom diaľničnom systéme, hovorí: „Musíte zaplatiť jednorazovú daň, aby ste sa dostali na diaľnicu, no len čo ste tam, môžete jazdiť po celej galaxii tak, ako chcete, bez toho, aby ste potrebovali ďalšie palivo.“

Zdroj: universetoday.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir lietadlo doprava NASA buducnost

1 komentár

Nebudeme reakcia na: Budeme využívať na medzihviezdne lety „gravitačné praky“?

18.3.2019 17:03
Obrovska akceleracia by zabila nielen posadku ale atomizovala celu lod.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať