
Budúcnosť poľnohospodárstva: Vertikálne farmy riadené umelou inteligenciou a robotmi
Už o 30 rokov bude takmer 70 % svetového obyvateľstva žiť v mestách. Ako budeme vyrábať potraviny pre túto rastúcu populáciu, ktorá bude čoraz koncentrovanejšia? Riešením by mohlo byť vertikálne poľnohospodárstvo, ktoré by odstránilo masívnu uhlíkovú stopu vznikajúcu dodávkami potravín z ďalekých fariem. Plenty je technologický startup so sídlom v San Franciscu, ktorý sa venuje technológiám na vertikálne poľnohospodárstvo.
Farma spoločnosti prináša toľko plodín, koľko by zaplnilo 720 akrov (asi 290 hektárov) typickej poľnohospodárskej pôdy, ale dosahuje to iba na dvoch akroch (0,8 ha) vertikálneho poľnohospodárstva. Ľudia z farmy tvrdia, že produkujú asi 400-krát viac potravín na aker ako tradičná farma. Navyše produkciu riadia aj pomocou robotov a umelej inteligencie. Plenty využíva túto technológiu na sledovanie spotreby vody, svetla a teploty prostredia, v ktorom rastliny rastú.
Umelá inteligencia sa porovnaním účinkov týchto premenných učí, ako pestovať plodiny rýchlejšie a v lepšej kvalite. Spoločnosť odhaduje, že táto kombinácia technológií jej umožnila využívať o 99 % menej pôdy a o 95 % menej vody. Táto technológia tiež znamená pestovanie rastlín bez použitia pesticídov a bez rizík spojených s výkyvmi počasia. Rastliny sa dajú dopestovať aj mimo sezóny a v blízkosti miesta spotreby, čím sa znižuje uhlíková stopa súvisiaca s dopravou. Možno tak získať kvalitnejšiu potravu a spotrebovať menej zdrojov.
Plenty čoskoro poskytne svoju produkciu pre 430 obchodov v celej Kalifornii a dúfa, že vytvorí viac vertikálnych fariem doma i v zahraničí. Nedávno spoločnosť získala financie vo výške 400 miliónov dolárov od investorov zvučných mien, ako je Jeff Bezos z Amazonu, Eric Schmidt z Googlu či japonská nadnárodná holdingová spoločnosť SoftBank.
Zdroj: mymodernmet.com.
Zobrazit Galériu