SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Budúcnosť poľnohospodárstva: Vertikálne farmy riadené umelou inteligenciou a robotmi

Výskum a vývoj
6

Už o 30 rokov bude takmer 70 % svetového obyvateľstva žiť v mestách. Ako budeme vyrábať potraviny pre túto rastúcu populáciu, ktorá bude čoraz koncentrovanejšia? Riešením by mohlo byť vertikálne poľnohospodárstvo, ktoré by odstránilo masívnu uhlíkovú stopu vznikajúcu dodávkami potravín z ďalekých fariem. Plenty je technologický startup so sídlom v San Franciscu, ktorý sa venuje technológiám na vertikálne poľnohospodárstvo.

Farma spoločnosti prináša toľko plodín, koľko by zaplnilo 720 akrov (asi 290 hektárov) typickej poľnohospodárskej pôdy, ale dosahuje to iba na dvoch akroch (0,8 ha) vertikálneho poľnohospodárstva. Ľudia z farmy tvrdia, že produkujú asi 400-krát viac potravín na aker ako tradičná farma. Navyše produkciu riadia aj pomocou robotov a umelej inteligencie. Plenty využíva túto technológiu na sledovanie spotreby vody, svetla a teploty prostredia, v ktorom rastliny rastú.

Umelá inteligencia sa porovnaním účinkov týchto premenných učí, ako pestovať plodiny rýchlejšie a v lepšej kvalite. Spoločnosť odhaduje, že táto kombinácia technológií jej umožnila využívať o 99 % menej pôdy a o 95 % menej vody. Táto technológia tiež znamená pestovanie rastlín bez použitia pesticídov a bez rizík spojených s výkyvmi počasia. Rastliny sa dajú dopestovať aj mimo sezóny a v blízkosti miesta spotreby, čím sa znižuje uhlíková stopa súvisiaca s dopravou. Možno tak získať kvalitnejšiu potravu a spotrebovať menej zdrojov.

Plenty čoskoro poskytne svoju produkciu pre 430 obchodov v celej Kalifornii a dúfa, že vytvorí viac vertikálnych fariem doma i v zahraničí. Nedávno spoločnosť získala financie vo výške 400 miliónov dolárov od investorov zvučných mien, ako je Jeff Bezos z Amazonu, Eric Schmidt z Googlu či japonská nadnárodná holdingová spoločnosť SoftBank.

Zdroj: mymodernmet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

snažia sa tu zakázať diskusiu týmito zádermi reakcia na: Budúcnosť poľnohospodárstva: Vertikálne farmy riadená umelou inteligenciou a robotmi

7.1.2021 18:01
snažia sa tu pokaziť diskusiu, lebo len zadierajú a snažia sa zablokovať diskusiu
Reagovať

. reakcia na: Budúcnosť poľnohospodárstva: Vertikálne farmy riadená umelou inteligenciou a robotmi

4.1.2021 13:01
To uz ake IQ = 0 z redakcie napise, ze toto je buducnost? To nikdy buducnost nebude. Ziadne ziviny take rastliny nemaju, plus ziadna umela hlupost "inteligencia" neexistuje, ktora je lepsia ako normalne pestovanie.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

5.1.2021 10:01
Prosim nastudujte si vedecke publikacie o hydroponickom pestovani a umelej inteligencii. Vlastne by stacilo len otvorit yotube a pozriet si laikov ako takto pestuju. Uvidite 10 rokov stare videa tymto sposobom posobenia. Skuste prehodnotit svoj nazor.
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

5.1.2021 13:01
Prosim ako si si to nastudoval, nastuduj si zaklady fyziky a biologie, ale hlavne o polnohospodarstve a zacni rozmyslat, namiesto len pocuvania bulvaru a bulvarnych vedeckych publikacii. Vedecka publikacia nic neznamena, ten nazov bol tak pokazeny ako vyznam VS titulu.
Reagovať

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

6.1.2021 11:01
Nespochybnuju ju iba ludia s IQ smeraka.

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

6.1.2021 08:01
Tak vedeckú prácu fak už môže spochybňovať len pablb.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať