SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

CEO GitHubu: Copilot bude už čoskoro generovať až 80 % všetkého kódu

Technológie
1

Za posledných pätnásť rokov sa GitHub stal neodmysliteľnou súčasťou sveta programovania. Platformu, ktorá bola spustená v roku 2007, v súčasnosti používa viac ako 100 miliónov vývojárov na spoluprácu, sledovanie zmien a ukladanie svojho kódu. GitHub v roku 2018 kúpila spoločnosť Microsoft za 7,5 miliardy dolárov a teraz vďaka nástroju s umelou inteligenciou Copilot radikálne mení spôsob programovania. Copilot generuje kód rovnako jednoducho, ako ChatGPT od OpenAI vytvára referáty. (Copilot je založený na veľkom jazykovom modeli Codex od OpenAI, ktorý bol vycvičený na kóde získanom z internetu.)

Vývojár používajúci Copilota môže jednoduchým stlačením klávesu Tab dokončiť riadok, generovať bloky kódu alebo dokonca písať celé programy. Podľa GitHubu sa do podnikovej verzie Copilota zaregistrovalo viac ako 10 000 organizácií, počnúc od Coca-Coly až po Airbnb. Generálny riaditeľ spoločnosti GitHub Thomas Dohmke v nedávnom rozhovore prezradil viac o tom, ako Copilot môže zmeniť podobu programovania ako profesie. Podľa Dohmkeho vývojári v súčasnosti netrávia programovaním väčšinu svojho času, ale len dve až štyri hodiny denne.

Predplatné NEXTECH 2023

Zvyšok dňa sa venujú iným činnostiam, ako sú porady, prezeranie hlásení o zlyhaniach a pod. S Copilotom tieto dve až štyri hodiny denne na skutočné programovanie možno využiť lepšie, pretože sa nemusia neustále prepínať z editora na niečo iné. Keď zákazníci používajú Copilot, GitHub sleduje, ako často stláčajú kláves tabulátora a koľko kódu zapisuje Copilot do týchto súborov. Toto číslo je teraz v priemere 46 %, teda takmer polovicu kódu v priemere napíše Copilot v tých súboroch, kde je to povolené. Podľa Dohmkeho skôr ako neskôr 80 % kódu napíše Copilot.

To však neznamená, že vývojár bude nahradený. Znamená to, že vývojár bude mať viac času sústrediť sa na tých 20 %, čo napíše. V kvalitatívnej štúdii bol 50 vývojárom s úlohou vytvoriť webový server poskytnutý prístup ku Copilotu a ďalších 50 vývojárov (kontrolná skupina) nemali Copilota. Ukázalo sa, že skupina s Copilotom bola o 55 % rýchlejšia. A nielenže boli o 55 % rýchlejší, ale v skutočnosti mali vyššiu úspešnosť: 78 % v porovnaní so 70 %.

Zdroj: freethink.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

dakujem reakcia na: CEO GitHubu: Copilot bude už čoskoro generovať až 80 % všetkého kódu

20.6.2023 18:06
Moje nebude!!!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať