CES 2023: Nové herné notebooky Republic of Gamers (ROG)

0

Nové modely produktovej rodiny ROG (Republic of Gamers) pre rok 2023 využívajú procesory a grafické čipy najnovšej generácie, konkrétne Intel Core 13-tej generácie, NVIDIA RTX 4000, procesory AMD Ryzen Zen 4 a GPU AMD Radeon a aby dokázali naplno využiť výkon hardvéru, majú vylepšený systém chladenia ROG Intelligent Cooling na báze tekutého kovu, či parných komôr. Hráči aj ľudia pracujúci s grafikou, fotkami, či videom ocenia aj novú generáciu displejov ROG Nebula.

Segmentácia zostáva v podstate zachovaná, ak zoradíme modelové rady od najexkluzívnejších najvýkonnejších a samozrejme aj najdrahších po cenovo dostupné modely, dostaneme poradie ROG Flow, Rog Zephyrus, Rog Strix a TUF Gaming. Produktový rad notebookov Strix na rok 2023 pozostáva z nových modelov s výrazne zlepšeným chladením a väčšími 16- a 18-palcovými obrazovkami. Nový Zephyrus M16 prichádza s AniMe Matrix displejom, Flow X13 disponuje novým dizajnom a spoločne s externou grafickou kartou XG Mobile využíva potenciál najnovšieho hardvéru.

 ASUS udáva, že systém Thermal Grizzly umožňuje dosiahnuť o 10 a Conductonaut Extreme až o 15 stupňov nižšie teploty čipov v porovnaní s bežným chladením. Najvýkonnejšie herné notebooky majú až tri ventilátory. Tretí ventilátor zabezpečuje kriticky dôležité prúdenie vzduchu k vnútorným komponentom a pomáha grafickej karte efektívnejšie odvádzať teplo. Táto technológia s marketingovým označením Tri-Fan spolu s chladičom na celú šírku zadnej steny mali premiéru vo Flow X16.  Takýto chladič je vo výbave tohtoročného modelu Zephyrus M16. 16- a 18-palcové notebooky Strix využívajú extra hrubú verziu tohto chladiča, aby získali z hardvéru ešte viac výkonu. Nové systémy chladenia sú nielen účinné, ale pri nižšej záťaži úplne nehlučné. Ak teplota čipov klesne pod 50 stupňov, chladenie prejde do tichého režimu s vypnutými ventilátormi.

Displeje ROG Nebula majú vysokú obnovovaciu frekvenciu, maximálny jas 1100 nitov a 1024 stmievateľných zón, takže nemajú problém splniť náročné požiadavky VESA HDR 1000.

Strix SCAR

Notebooky radu Strix SCAR patria dlhodobo medzi vlajkové lode, čo sa týka výkonu, a modely na rok 2023 nie sú výnimkou. Strix SCAR 16 a 18 majú nové názvy, ktoré odzrkadľujú nový dizajn šasi s väčšími 16- a 18-palcovými displejmi s pomerom strán 16 : 10. Tieto displeje umožňujú hráčom vidieť nepriateľa ešte lepšie ako doteraz a 16-palcový model je k dispozícii aj s novým QHD, 240 Hz Nebula HDR displejom s technológiou Mini LED. Technológia Tri-Fan v kombinácii s tekutým kovom Thermal Grizzly Conductonaut Extreme, ktorý je aplikovaný na procesore aj na grafickom čipe dokáže posunúť výkon notebookov SCAR 16 a SCAR 18 ešte vyššie. Strix SCAR 16 a 18 využívajú špičkový procesor 13. generácie Intel Core i9 13980HX s 8 výkonnými jadrami a 16 energeticky efektívnymi jadrami na dosiahnutie nevídaného herného výkonu. Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090 s TGP až 175 W dokáže pracovať s vyššími frekvenciami, než RTX 30xx. Nové notebooky Strix G16 a Strix G18 poháňa rovnaký procesor 13. generácie Intel Core i9 13980HX. K dispozícii sú v konfigurácii s grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4090. Strix G17 a Strix SCAR 17 využívajú procesor AMD Ryzen Zen 4 s až 16 výkonnými jadrami, ktorý je ideálny na hranie aj na tvorbu obsahu. Dopĺňa ho grafická karta až do NVIDIA GeForce RTX 4090.

ROG Zephyrus

Produktový rad Zephyrus je zameraný na kombináciu výnimočného výkonu v tenkom a ľahkom šasi, ktoré si môžete so sebou zobrať kamkoľvek. Ultratenký Zephyrus M16 je navrhnutý pre hráčov a tvorcov obsahu. Notebook má kompletne prepracovaný tenký a ľahký dizajn so zlepšeným chladením s technológiou Tri-Fan Technology a chladičom na celú šírku. Zephyrus M16 na rok 2023 vďaka tomu dokáže pracovať s TPD až o 25 W vyšším v porovnaní s minuloročným modelom – čo prináša ešte viac výkonu pre procesor Intel Core i9 13900H a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 4090 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. Zephyrus M16 model 2023 je prvé 16-palcové zariadenie s AniMe Matrix LED svetelnými efektmi, ktoré umožňujú hráčom prezentovať svoju unikátnosť a kreativitu. M16 je vybavený 16-palcovým QHD Nebula HDR displejom s technológiou Mini LED. Obrazovka disponuje 1 024 zónami stmievania, čo je dvojnásobok v porovnaní s minuloročným panelom. Prejavuje sa to zobrazením dokonalej čiernej, maximálnym jasom 1 100 nitov pre HDR obsah a kontrastom a detailmi, ktoré boli doteraz v hernom notebooku nevídané. Obnovovacia frekvencia až 240 Hz a 100 % pokrytie priestoru DCI-P3 zabezpečujú, že všetok obsah bude vyzerať úžasne.

Nový Zephyrus G16 je vybavený procesorom Intel Core i9 13900H a grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4070 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. G16 takisto ponúka Nebula displej so 16-palcovou uhlopriečkou, QHD rozlíšením a 240 Hz obnovovacou frekvenciou. Zephyrus G14 dostal do výbavy úplne nové komponenty, ako je AMD Ryzen Zen 4 a grafická karta až do NVIDIA GeForce RTX 4090 s MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. G14 je prvý 14-palcový ROG notebook s Nebula HDR displejom s 504 zónami stmievania, maximálnym jasom 600 nitov a 100 % pokrytím priestoru DCI-P3. Pokiaľ HDR nie je prioritou, hráči si môžu zvoliť konfigurácie s AniMe Matrix panelom.

Zephyrus Duo 16 ponúka kombináciu 16-palcového Mini LED panela s druhým dotykovým displejom s rozlíšením 4K, ktorý sa automaticky nadvihne pri otvorení notebooku. Duo 16 je ideálny notebook pre hráčov a tvorcov obsahu, ktorí chcú byť mobilní. Duo 16 na rok 2023 dostal do výbavy ešte viac výkonu vďaka procesoru AMD Ryzen Zen 4 so 16 jadrami a grafickej karte NVIDIA GeForce RTX 4090 s technológiou MUX Switch.

ROG Flow

Flow X13 na rok 2023 je vybavený procesorom AMD Ryzen Zen 4 a grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4070 – ide o veľké zlepšenie v porovnaní s predchodcom. Dedikovaný MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus umožňujú notebooku inteligentne smerovať signál do displeja pre najvyšší výkon pri hraní a najlepšiu výdrž batérie mimo hrania. Tekutý kov na procesore znižuje teplotu až o 13 °C v porovnaní s tradičnou teplovodivou pastou, čím poskytuje vyšší výkon pri hraní aj tvorbe obsahu. Flow X13 má vo výbave až 32 GB ultrarýchlej operačnej pamäte typu LPDDR5, ktorá má o 50 % rýchlejší dátový prenos a o 18 % nižšiu spotrebu v porovnaní s LPDDR4, vďaka čomu dokáže X13 fungovať celý deň. Flow X13 na rok 2023 má šasi s úplne novým dizajnom, ktorý je o 10 mm menší pri zachovaní 15-palcovej klávesnice a zvýšení kapacity batérie zo 62 na 75 Wh. Zmenil sa aj dizajn 360° pántu, ktorý teraz umožňuje lepší prístup k čerstvému vzduchu. Hliníkové veko s novou textúrou, ktorá je inšpirovaná gravitačnými vlnami, zabezpečuje lepšiu priľnavosť pre pohodlnejšie prenášanie. Vo výbave je tiež FHD IR kamera s prihlasovaním cez Windows Hello, väčší touchpad a nový dotykový Nebula displej s rozlíšením QHD a 165 Hz obnovovacou frekvenciou.

Flow Z13 je rovnako výnimočný. Model na rok 2023 ponúka grafickú kartu až do NVIDIA GeForce RTX 4060 s TGP až 65 W – ide o 62 % nárast v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Z13 takisto disponuje dedikovaným MUX Switchom s podporou pre NVIDIA Advanced Optimus, chladením pomocou tekutého kovu a odparovacej komory a 13-palcovým QHD Nebula displejom so 165 Hz obnovovacou frekvenciou.

Nové komponenty dostal aj ROG Flow X16. Poháňa ho procesor až do Intel Core i9 13900H s grafickou kartou až NVIDIA GeForce RTX 4070 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. Zlepšený Nebula HDR Mini LED dotykový displej ponúka maximálny jas 1 100 nitov a 240 Hz obnovovaciu frekvenciu, čím zabezpečuje najlepší možný HDR zážitok v ultraprenosnom notebooku. Všetky modely radu Flow na rok 2023 sú vybavené ochranným sklom Corning Gorilla Glass DXC, ktoré zvyšuje odolnosť o 40 % a zároveň výrazne znižuje odlesky. Vďaka tomu sa so zariadeniami radu Flow pracuje vo vonkajších a svetlých prostrediach ešte pohodlnejšie, pričom disponujú špičkovou odolnosťou voči poškriabaniu.

Modely radu Flow na rok 2023 dopĺňa úplne nová externá grafická karta XG Mobile s čipom až do NVIDIA GeForce RTX 4090 s maximálnym TGP 175 W. Na rozdiel od ostatných externých grafických kariet, ktoré sú veľké a masívne, predstavuje XG Mobile kompaktné riešenie, ktoré zvyšuje grafický výkon, je ľahko prenosné a ponúka výbavu extra portov. Kombináciou zariadenia radu Flow s externou grafickou kartou XG Mobile môžete získať zážitok na úrovni stolného počítača, a to kdekoľvek.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus ROG

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať