NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

COVID-19: Pravidlo 2 metrov nie je klúčové. Ak sú dodržané iné kritériá, prevádzky môžu byť plne obsadené

Bezpečnosť
6

Nová štúdia vedcov z Massachusettskej technologickej univerzity odhalila, že riziko vystavenia účinkom COVID-19 je v interiéri rovnako veľké bez ohľadu na vzdialenosť medzi osobami. Výskum tak spochybňuje usmernenia Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zo začiatku minulého roka, ktoré navrhujú, aby ľudia vo vnútorných aj vonkajších priestoroch udržiavali asi dvojmetrový vzájomný odstup.

Štúdia zverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Science of United States of America ukazuje, že aj keď nosíte rúško, nie ste lepšie zabezpečený pred patogénmi prenášanými vzduchom pri 20 metroch ako pri 2 metroch. Štúdia dospela k tomuto záveru pomocou výpočtov zohľadňujúcich niekoľko faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť prenos, vrátane filtrovania vzduchu, imunizácie, variantných kmeňov a množstva času stráveného vnútri. Vedci sa zaoberali aj vplyvom aktivít, ako je dýchanie, jedenie, rozprávanie alebo spev.

SWAN_042021

Tvrdia, že pravidlo dvoch metrov nemá veľkú výhodu, najmä keď ľudia majú rúška. Dodávajú, že dôležitou premennou, ktorú CDC a WHO opomenuli, je množstvo času stráveného v interiéroch. Ich analýza ukazuje, že veľa prevádzok, ktoré boli počas pandémie zatvorené, „nemuseli byť“. Ak je priestor dostatočne veľký a ventilácia dostatočne dobrá, tieto priestory je možné bezpečne prevádzkovať aj pri plnej kapacite, nie je potrebné obmedziť obsadenosť, hovoria vedci.

Štúdia sa okrem toho zamerala aj na kvapôčky s patogénmi, ktoré putujú vzduchom, keď ľudia v interiéri hovoria, jedia alebo dýchajú. Ich grafy ukazujú, že ľudia sediaci v miestnosti môžu byť kvapôčkami zasiahnutí, keď človek spieva, aj keď má infikovaná osoba rúško. Napríklad ak má osoba s COVID-19 rúško a spieva v interiéri, iná osoba sediaca na druhom konci miestnosti nie je chránená viac ako osoba, ktorá sedí dva metre od infikovaného jedinca. Pokiaľ ide o stolovanie vonku, „infikovaný vzduch by bol odviaty a je veľmi nepravdepodobné, že by spôsobil prenos“, domnievajú sa vedci.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

. reakcia na: COVID-19: Pravidlo 2 metrov nie je klúčové. Ak sú dodržané iné kritériá, prevádzky môžu byť plne obsadené

29.4.2021 14:04
To okolie parku na fotke v New York City vyzera ako areal Slovnaftu, same kominy a stavy vyzerajuce ako kominy, otras.
Reagovať

RE: A čo si si myslel, že v Amerike je všetko pekné? :D reakcia na: .

2.5.2021 18:05
Ty si riadne naivný, ak si si myslel, že v Amerike je všetko upravené a pekné. Tiež tam majú cigánske osady ako u nás, len to volajú vznešenejšie - getá, kde ťa zastaví týpek s autorádiom v ruke a musíš ho od neho kúpiť, lebo v druhej má búchačku. To si nevedel? Takto to tam veru chodí kamoš.
Reagovať

RE: RE: A čo si si myslel, že v Amerike je všetko pekné? :D reakcia na: RE: A čo si si myslel, že v Amerike je všetko pekné? :D

2.5.2021 19:05
Naivna si ty. Ak nevidis komentujem, co za nekvalitu architektov plodia skoly, a co vacsina ludi voli do funkcii, ked toto stavia a schvaluje. To iste sa mi stalo aj v cechach, akurat cigani ma nutili kupit kovovy prsten a retiazku, pricom klamali ze je to zlato.
Reagovať

nextech objavili teplu vodu reakcia na: COVID-19: Pravidlo 2 metrov nie je klúčové. Ak sú dodržané iné kritériá, prevádzky môžu byť plne obsadené

29.4.2021 01:04
Je davno zname ze ked niekto nadycha v uzavretom nevetranom priestore je uplne jedno ci ste 2 metre alebo jeden meter odseba lebo vitus sa v danom priestore vznasa desitky minut az hodiny. V tom pripade je dolezita dlzka expozicie a mnozstvo vdychnuteho virusu. Preto vsade prizvukuju vetrat, preto vzduchotechnika je vsade kde je to mozne nasvtavena na kompletnu vymenu vzduchu a ak vetrate tak pravdaze rozostupy vyznam maju lebo sa v tescu znizi hustota ludi na meter stvorcovy. Prestante uz preberat clanky z bulvaru lebo o tyzden pridete s novinkou ze tu mame koronu.
Reagovať

RE: nextech objavili teplu vodu reakcia na: nextech objavili teplu vodu

29.4.2021 14:04
Nextech autori tvoria cistu zumpu internetu. By ma zaujimalo, keby im ponuknem zo svojho 30 eur za kazdy clanok (5 tis. mesacne), ci by tie skopirovane nezmysly opravavovali, aby to bolo vhodne citat pre ludi s IQ > 110.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať