SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM: Povinná výbava na portréty

0

» Canon potešil svojich fanúšikov dlho očakávanou novinkou, vysoko svetelným objektívom EF 85 mm f/1.4L IS USM. V doterajšej ponuke s týmto ohniskom ponúkal dva modely EF 85mm f/1.8 USM s horšou svetelnosťou, ale výhodnou cenou a extrémne svetelný EF 85mm f/1.2 L II USM, ktorý však nepoteší cenovkou. Oba sú na trhu už dlhší čas, a tak sa čakalo, s čím príde novinka.

Ako napovedá označenie, objektív po­užíva bajonet EF, teda je primárne určený pre plnoformátové zrkadlovky, je však použiteľný aj na prístroje so snímačmi APS-C s bajonetom EF-S. V tomto formáte vďaka crop faktoru ponúkne ohniskovú vzdialenosť 136 mm. Hlavná novinka oproti konkurencii, ale aj oproti doterajším modelom je prítomnosť optického stabilizátora obrazu s účinnosťou 4 clonové čísla, ktorý umožní fotenie na dlhších časoch aj v prostredí s horšími svetelnými podmienkami. Optická zostava sa skladá zo 14 prvkov v 10 skupinách s vysoko presnými prvkami, ktoré potláčajú chromatickú aberáciu a umožňujú dosiahnuť optický výkon vyhovujúci aj snímačom s najvyšším rozlíšením. Predná aj zadná šošovka sú vybavené fluoridovou vrstvou odpudzujúcou prach a vlhkosť. Filtrový závit má priemer 77 mm, čo určite poteší veľa používateľov. Tento rozmer používa pomerne veľa objektívov, takže môžete využiť nakúpené filtre. Z ovládacích prvkov na tele nájdete dvojicu prepínačov (automatické/ručné zaostrenie a stabilizátor) a veľký pogumovaný prstenec ručného zaostrovania. Telo je asi o 1/3 dlhšie ako EF 85mm f/1.2 L II USM a prístup k prepínačom je tak oveľa praktickejší. Objektív je vcelku mohutný a hmotnosťou takmer 1 kg dáva jasne najavo, že ide o profesionálny nástroj. Patrí do profesionálneho radu L a jeho primárne určenie je fotenie portrétov a iných motívov, kde potrebujete oddeliť pozadie. Oproti predchodcovi je aj vďaka novému USM motoru zaostrovania so skráteným chodom rapídne zvýšená rýchlosť zaostrovania. Vynikajúci bokeh zabezpečuje plynule riaditeľná 9-lamelová clona. Tieto vlastnosti z neho robia výbornú voľbu aj na natáčanie videa. Elektronika je úplne kompatibilná s novými prístrojmi s technológiou dual pixel. Objektív sa dodáva so slnečnou clonou ET-83E, ktorá má poistné tlačidlo proti samovoľnému uvoľneniu.

Používateľov však najviac zaujíma kvalita obrazu. Testoval som na prístrojoch Canon EOS 5D MkIII a 6D MkII a novinka prekonala moje očakávania. Objektív sa vyznačuje vynikajúcou ostrosťou v celom obrazovom poli, ktorá len veľmi slabo klesá smerom k okrajom. Najlepšie výsledky dosahuje v rozsahu f5,6-8, ale aj na plne otvorenej clone je ostrosť vyššia ako u predchodcu. V rozsahu f1,4-2 je pozorovateľné vinetovanie v rohoch, ktoré však nie je rušivé a prispieva skôr k zaujímavejšej atmosfére záberov. Veľmi dobre je potlačená chromatická aberácia a určite oceníte aj minimálne, voľným okom nepozorovateľné geometrické skreslenie. Objektív vďaka rýchlemu a nehlučnému zaostrovaniu, stabilizácii obrazu a plynule riaditeľnej clone vyhovie aj najnáročnejším požiadavkám pri filmovaní. Poskytuje nádherný hladký bokeh a vysokú svetelnosť oceníte aj v zhoršených svetelných podmienkach. Telo je, samozrejme, utesnené proti vlhkosti a prachu. Jediná chybička na kráse je vyššia cena. Pre portrétnych a svadobných fotografov sa však tento model radí k povinnej výbave.

Parametre:

• Model: Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM, bajonet: Canon EF, EF-S, ohnisková vzdialenosť: pevná 85 mm, svetelnosť: f/1,4, stabilizácia: optický IS (4 clonové čísla), priemer filtra: 77 mm
• Cena:  1559 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, vysoká svetelnosť, špičkové spracovanie, stabilizácia obrazu
- Žiadne

Celkovo: 98 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať