ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Cenovo dostupné smart home komponenty z Lidla

9

Moderné smart home riešenia poskytujú nielen zvýšenie komfortu, ale aj ďalšie funkcie ako napríklad úsporu energií, či zabezpečenie v prípade neprítomnosti, vrátane simulovania, že byt, či dom je obývaný. Nejednoduchšie dosiahnete upgrade svojho bytu na „smart“ pomocou riešení, ktoré pozostávajú z centrálnej komunikačnej jednotky, ku ktorej je sú bezdrôtovo pripojené rôzne zariadenia. V článku predstavíme cenovo dostupné smart home komponenty, ktoré má v ponuke e-shop obchodného reťazca Lidl. V ponuke sú rôzne typy žiaroviek aj celých svietidiel, LED pásov, zásuviek, senzorov pohybu a senzorov indikujúcich otvorenie dverí a okien.

Video

Základom systému je centrálna jednotka Silvercrest Gateway Zigbee Smart Home.

Ako napovedá názov, táto jednotka vytvára premostenie medzi internetovom a bezdrôtovou zbernicou. Ostatné komponenty komunikujú s touto jednotkou prostredníctvom bezdrôtového komunikačného protokolu  Zigbee 3.0 na báze štandardu IEEE 802.15.4. To umožňuje integráciu do iných systémov rôznych výrobcov. Komunikačná zbernica Zigbee umožňuje realizovať energeticky nenáročné siete, preto sa často využíva na pripojenie zariadení napájaných z batérie. Konfigurácia siete je automatická, využíva sa detekcia zariadení v dosahu siete.

Väčšina záujemcov bude ako prvé riešiť osvetlenie, s cieľom ovplyvňovania svetelnej pohody, čiže prispôsobenie farby a intenzity osvetlenia pre konkrétnu miestnosť a aktuálne vykonávanú činnosť. Preto je v ponuke štartovacia súprava obsahujúca centrálnu jednotku, tri farebné žiarovky a bezdrôtový ovládač osvetlenia. K centrálnej jednotke môžete potom pripojiť ďalšie komponenty. Každá z RGB žiaroviek obsahuje riadiacu elektroniku a dokáže bezdrôtovo komunikovať s centrálnou jednotkou Bridge. Akonáhle z niektorého ovládacieho prvku, mobilnej aplikácie, alebo pomocou hlasového ovládania vydáte povel, či už jednoduchý, alebo komplexný, centrálna jednotka ho odovzdá  príslušným komponentom.

Na konfiguráciu a následne aj na ovládanie potrebujete aplikáciu Lidl Home, ktorá je k dispozícii v aplikačných obchodoch pre Android aj iOS. Aby ste mohli zariadenia vo vašej domácnosti ovládať aj keď ste mimo domu mobilná aplikácia nemôže komunikovať s centrálnou jednotkou priamo, ale cez internet, konkrétne cez cloudovú službu dodávateľa riešenia. Váš povel z mobilnej aplikácie sa spracuje v tejto službe a prenesie sa do centrálnej jednotky. Preto ako prvý krok pri konfigurácii si musíte v tejto službe vytvoriť účet. Následne je potrebné nakonfigurovať centrálnu jednotku. Napája sa pomocou adaptéra, ktorý je súčasťou balenia a je potrebné ju pripojiť ethernetovým káblom k domácemu routru. Pri konfigurácii a pridávaní zariadení postupujte podľa pokynov v aplikácii. Žiarovky je pri párovaní potrebné zaskrutkovať do svietidiel a zapnúť ich. Každú žiarovku, či svietidlo môžete pomenovať a priradiť do miestnosti podľa ich fyzického umiestnenia a pre každú žiarovku, či celú miestnosť môžete definovať niekoľko svetelných scén, v ktorých im priradíte intenzitu jasu, prípadne aj farbu svetla.

Po konfigurovaní miestností a scén sa môžete pustiť do nastavovania takzvaných rutín, ktoré umožňujú realizovať automatizované scenáre osvetlenia podľa dennej doby, plánu príchodu a odchodu členov domácnosti a podobne. Môžete si napríklad nastaviť, aby vás ráno budilo postupné rozsvecovanie svetiel a večer aby svetlá zmenili farebnú teplotu do žlta a postupne za začali stmievať.  Navyše osvetlenie bytu plní aj ďalšie funkcie, napríklad bezpečnostnú, keď riadiaci systém rozsvecovaním a zhasínaním svetiel simuluje vašu prítomnosť v dome, alebo byte.

Logo na balení prezrádza, že smart home produkty, ktoré ponúka Lidl sú kompatibilné so službou inteligentného asistenta Google Assistant. Fyzickou reprezentáciou tejto služby je mobilná aplikácia a/alebo inteligentné reproduktory, ktoré umožňujú ovládanie hlasom. Hlavným prínosom služby Google Assistant je možnosť integrovať komponenty rôznych výrobcov. Každý výrobca má totiž svoju vlastnú mobilnú aplikáciu a cloudovú službu cez ktoré sa ovládajú ním dodávané zariadenia. Väčšina ľudí si svoju domácnosť upgraduje postupne. Na začiatok si napríklad kúpia inteligentné žiarovky do niektorej z miestností. Keď však budú onedlho kupovať žiarovky do ďalších miestností, pravdepodobne zistia, že momentálne sú oveľa lacnejšie komponenty od iného výrobcu a tak kúpia tie. Časom budú mať v smartfónoch niekoľko aplikácií na ovládanie žiaroviek a iných zariadení v rôznych miestnostiach, až napokon zistia, že ovládať svietidlá klasickým vypínačom by v konečnom dôsledku bolo jednoduchšie. Riešením je integrácia komponentov od rôznych výrobcov tak, aby ich bolo možné ovládať jedinou mobilnou aplikáciou a/alebo pomocou hlasových povelov zadávaných cez inteligentný reproduktor. Primárne je komponent pripojený k „vlastnej“ cloudovej službe, takže ho môžete ovládať pomocou propertiárnej mobilnej aplikácie od výrobcu. Sekundárne môže byť cloudová služba od výrobcu spotrebiča prepojená s inou – integračnou službou, ktorej súčasťou je aj hlasový asistent.

Pri testovaní som použil zariadenie Google Home Hub v cene 110 eur, ktoré má nielen reproduktor a mikrofóny na zadávanie povelov, ale aj 7 palcový dotykový displej. Takto môžete využívať synergiu hlasového a dotykového ovládania, ale hlavne displej vám zobrazí komplexnejšie informácie a umožní komfortnejšie ovládanie niektorých funkcií. Hlasovým povelom môžete napríklad zapnúť osvetlenie v obývačke. Následne sa vám na displeji zobrazia ovládacie prvky ktorými môžete nastaviť farbu, či farebnú teplotu svetla. Pomocou aplikácie Google Home a  taktiež tohto zariadenia som ovládal nielen komponenty z Lidla, ale aj ostatné zariadenia v byte, v mojom prípade žiarovky Philips Hue, IKEA Tradfri a TP Link Tapo, robotický vysávač a lištu zásuviek, do ktorých mám pripojené svetlá, používané pri nakrúcaní videí. Tieto zariadenia už boli pripojené k domácej WiFi sieti a napojené na cloudové služby ich výrobcov. V aplikácii Google Home si najskôr vytvoríte konfiguráciu miestností a následne do nich priradíte pripojené zariadenia, ktoré sa v danej miestnosti nachádzajú. Nakoľko služba Google Asistent zatiaľ nepodporuje slovenčinu, odporúčam pomenovať miestnosti v angličtine, prípadne inom podporovanom jazyku, v ktorom budete hovoriť povely. Po integrácii som jediným povelom dokázal vypnúť, prípadne stlmiť všetky svietidlá v byte, alebo aktivovať scenár pre skupinu zariadení. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lidl Home Smart Home

9 komentárov

ešte doplním reakcia na: Cenovo dostupné smart home komponenty z Lidla

18.2.2021 13:02
a veď ten hub za 110€ sa dá kúpiť mini za 45€, nie? minule ste o tom písali, či nie?
Reagovať

RE: ešte doplním reakcia na: ešte doplním

18.2.2021 15:02
Ano, vo vyhotovení ako reproduktor bez displeja stojí 35 - 45 eur
Reagovať

Použitie žiaroviek z Lidla v systéme Philips Hue reakcia na: Cenovo dostupné smart home komponenty z Lidla

18.2.2021 13:02
Postup ako tieto relatívne lacné žiarovky integrovať do smarthome riešenia Philips Hue je vo videu https://www.youtube.com/watch?v=W7xV0MCuAIY
Reagovať

A reakcia na: Cenovo dostupné smart home komponenty z Lidla

18.2.2021 07:02
KIčn lajkt :-)
Reagovať

. reakcia na: Cenovo dostupné smart home komponenty z Lidla

18.2.2021 00:02
Mat farebne vysvieteny dom ako je na fotkach je opak "smart". Mat jednu dve ziarovky pre srandu je ok, ale to co sa reklamuje na fotke je pre mentalne zaostalych bez citu vnimat okolie. Normalny clovek si nezaspati izbu svetlami.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.2.2021 07:02
Figu sa tomu vyznas,cim viac farieb tym viac Smart.Doporucuju 9 z 10tich kolotocarov.
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

18.2.2021 11:02
smart znamena ze zariadenie vie komunikovat pomocou internetu a da sa aj ovladat pomocou internetu
bez ohladu na to ci ma 1 farbu alebo 16000

RE: RE: . reakcia na: RE: .

18.2.2021 10:02
:D

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať