Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Česká republika pozastaví ratifikáciu dohody ACTA

0

Česká republika pozastaví ratifikáciu medzinárodnej dohody ACTA a vyžiada si jej odborné analýzy. V pondelok to uviedol český premiér Petr Nečas (ODS). "Ratifikačný proces bude pozastavený a znovu budeme celú vec analyzovať," vyhlásil. Česko v podstate zaujalo k dohode, ktorá má podľa kritikov obmedziť slobodu užívateľov internetu, rovnaký postoj ako susedné Poľsko. "Chcem zdôrazniť, že nikdy, ani omylom, nehrozili v Českej republike nejaké kontroly laptopov na hraniciach, monitorovanie užívateľov internetu, nejaká filtrácia, to myslím nehrozilo ani na chvíľu," povedal premiér a dodal: "Na druhej strane, my nechceme v žiadnom prípade pripustiť situáciu, kedy by nejakým spôsobom boli ohrozené občianske slobody a slobodný prístup k informáciám, takže ratifikačný proces tejto zmluvy bude pozastavený a znovu to podrobíme analýzam."

Legislatívny proces týkajúci sa medzinárodnej dohody ACTA zastavil aj slovenský minister hospodárstva Juraj Miškov. "Dohoda ACTA a jej aplikácie obsahuje množstvo nepresností a skrýva tak potenciálne riziká neželaného stavu. Nepodporím dohodu, ktorá by mohla akokoľvek okliešťovať základné práva a slobody," zdôvodnil svoje kroky minister. Miškov sa preto rozhodol iniciovať otvorený verejný dialóg k tejto téme. "Našou prioritou je teda najskôr komunikovať, počúvať a potom zvážiť ďalší postup. Chceme zabrániť tomu, aby sa prijímali dohody, ktoré by mohli obmedzovať základné ľudské práva a slobody," konštatoval.

Obchodná dohoda ACTA si podobne ako podobná americká zmluva SOPA kladie za cieľ bojovať proti šíreniu nelegálnych kópií a falzifikátov, či už ide o záznamy hudobných, alebo filmových diel, falšované lieky, napodobeniny značkových odevov a podobne. Zavádza zodpovednosť pre poskytovateľov pripojenia odtajniť medzinárodným orgánom informácie o jednotlivých užívateľoch či weboch, ktoré by autorské práva porušovali. Hriešnikov by tak bolo možné stíhať oveľa jednoduchšie než v súčasnosti. Obsahuje však viaceré sporné body, ktoré by podľa odporcov viedli k obmedzeniu slobody, cenzúre internetu či šikane na hraniciach. Príkladom môže byť zavedenie nového práva pre colníkov, ktorí by tak mohli skontrolovať počítače či hudobné prehrávače, či je všetok obsah v nich legálny.

V japonskom Tokiu dohodu ACTA 26. januára podpísali zástupcovia 22 krajín EÚ. Pridali sa tak k signatárom, ktorí ACTA podpísali už v októbri minulého roka. Konkrétne išlo o USA, Kanadu, Mexiko, Austráliu, Nový Zéland, Japonsko, Južnú Kóreu, Singapur a Maroko. Opatrenia obsiahnuté v zmluve zatiaľ nenadobúdajú právnu platnosť, musí ich schváliť Európsky parlament.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať