SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Cestovanie lietajúcimi taxíkmi už do troch rokov

Technológie
5

Uber a Boeing vyvíjajú lietajúce taxíky eVTOL (elektrické lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím). Podľa jednej správy bude do roku 2040 na celom svete v prevádzke 430 000 takýchto taxíkov. Popri tom sa vyvíjajú a testujú aj doručovacie drony, podľa jedného odhadu ich globálny trh bude mať do roku 2028 hodnotu 5,6 miliardy dolárov. Ak sa drony a lietajúce taxíky budú deliť o vzdušný priestor nad husto obývanými aglomeráciami, mestá budú musieť vybudovať množstvo miniletísk - skyportov.

Kalifornská spoločnosť Joby Aviation je popredným vývojárom lietajúcich taxíkov a doposiaľ vykonala viac ako 1000 testovacích letov svojho eVTOL. Dúfa, že získa súhlas amerického regulátora FAA (Federal Aviation Administration) na spustenie komerčnej prevádzky v roku 2024. Pilotované lietadlo Joby môže prepravovať štyroch pasažierov, pohybovať sa rýchlosťou až 322 km/h a má dolet viac ako 241 km. Spoločnosť plánuje ponúkať službu zdieľania letov na miesta v blízkosti lokalít, kde ľudia žijú, pracujú alebo sa chcú dostať. Preto úzko spolupracuje s mestami, aby sa jej služba spojila s inými druhmi dopravy.

Skyporty sa budú umiestňovať v blízkosti železničných staníc, letísk a iných dôležitých uzlov. Joby už nadviazal partnerstvo s americkou parkovacou spoločnosťou Reef Techology s cieľom zmeniť strechy niektorých parkovísk na skyporty. Projekt si už získal pozitívnu pozornosť viacerých amerických mestských správ. Houston, Los Angeles a Orlando už oznámili plány na zriadenie infraštruktúry pre lietajúce taxíky a iné podobné vozidlá.

V Spojenom kráľovstve plánujú vybudovať prvý skyport s podporou britskej vlády v Coventry v blízkosti mestského rugbyového a futbalového štadióna. Prvý prevádzkový uzol pre letecké taxíky a nákladné drony na svete navrhuje firma Urban Air Port, podporovaná spoločnosťou Hyundai. Očakáva sa, že bude otvorený začiatkom roku 2022 a bude slúžiť ako „ukážka logistiky“. Dizajnéri projektu veria, že koncept ukáže, ako možno rýchlo vytvoriť sieť centier malej mestskej mobility v mestách rôznych veľkostí.

Odborníci však poukazujú na niekoľko problémov, ktoré stoja v ceste lietajúcim taxíkom a skyportom. Patria medzi ne prijatie verejnosťou, veľkoobjemová výroba, regulačné prekážky, investície do digitálnej, energetickej a fyzickej infraštruktúry a vývoj vysoko automatizovaného systému riadenia letovej prevádzky. Lietajúce taxíky musia dostať povolenie na komerčné lietanie od príslušných orgánov, ako je FAA v USA alebo britský Úrad pre civilné letectvo (Civil Aviation Authority – CAA).

SWAN_042021

Oba úrady skúmajú bezpečnosť takýchto vozidiel a spôsob, ako možno formulovať oprávnenie a potom monitorovať prevádzku. S väčším počtom lietajúcich vozidiel vo vzduchu je štatisticky pravdepodobné, že dôjde k väčšiemu počtu nehôd. Nekontrolovaný pád lietajúceho taxíka by predstavoval veľké nebezpečenstvo nielen pre všetkých na palube, ale aj kohokoľvek alebo čokoľvek v jeho priamej parabolickej blízkosti.

Veľkou obavou je aj to, že investície do skyportov a inej infraštruktúry môžu zaostávať za investíciami do samotných eVTOL. Napriek všetkým problémom však už existuje obrovský dopyt a záujem o skyporty zo strany miest v USA, Európe a Ázii. Zakladateľ a CEO Urban Air Port Ricky Sadhu hovorí, že cieľom spoločnosti je, aby sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov na celom svete sprevádzkovalo 200 mestských vzdušných prístavov. Podľa neho je to však dosť konzervatívny odhad, pretože veľké mestá ich budú potrebovať podstatne viac.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Lietajuci taxik? A cosi ja do toho nesadnem. reakcia na: Cestovanie lietajúcimi taxíkmi už do troch rokov

22.10.2021 18:10
Lietajuci taxik? A cosi ja do toho nesadnem.
Reagovať

okrem toho ze to je totalna sprostost ideme zasadit poslednu ranu nasej planete reakcia na: Cestovanie lietajúcimi taxíkmi už do troch rokov

19.10.2021 08:10
mnozstvo energie potrebne na prepravu vzduchom je N nasobne vyssie ako na presun po zemi. Odkial tu energiu ziskame? napriek fabulaciam o cistej enerfii to budu zas len fosivne paliva
Reagovať

RE: okrem toho ze to je totalna sprostost reakcia na: okrem toho ze to je totalna sprostost ideme zasadit poslednu ranu nasej planete

19.10.2021 20:10
Ziadne lietajuce taxiky neexistuju ani neplanuju existovat ani nebudu. Lacko klame a vymysla si bludy.
Reagovať

Luboslav Lacko je blazon reakcia na: Cestovanie lietajúcimi taxíkmi už do troch rokov

19.10.2021 01:10
Lacko klames
Reagovať

RE: Ty reakcia na: Luboslav Lacko je blazon

21.10.2021 16:10
Ty
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať