CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Christopher Nolan, Laurie Anderson, Sylvia Earle a David Attenborough získali medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu

Tlačové správy
0

Festival STARMUS s hrdosťou oznamuje, že počas prestížneho ceremoniálu na štadióne Típos Aréna boli vyhlásení laureáti Medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu. Toto uznávané ocenenie je oslavou výnimočného prínosu v oblasti komunikácie vedy a vyzdvihuje osobnosti, ktoré významne ovplyvnili sprístupňovanie vedeckých poznatkov verejnosti.

Slávnostný ceremoniál bude moderovať známy komik a obhajca vedy Robin Ince a medaily odovzdajú spoluzakladatelia združenia STARMUS doktor Garik Israelian a doktor Brian May.

O slávnostnom odovzdávaní medaily Stephena Hawkinga

Pod menom najväčšieho vedca 20. a začiatku 21. storočia Stephena Hawkinga a pod záštitou Starmusu, najambicióznejšieho vedeckého festivalu všetkých čias, je Medaila Stephena Hawkinga za vedu prestížnym ocenením, ktoré na medzinárodnej úrovni oceňuje zásluhy v oblasti populárnej vedy.

V návrhu medaily bol použitý portrét profesora Hawkinga od kozmonauta Alexeja Leonova, prvého človeka, ktorý uskutočnil výstup do vesmíru, a člena poradného výboru programu Starmus od jeho prvého vydania. Druhá strana kombinuje podobizeň Alexeja Leonova z prvého výstupu do vesmíru a ikonickú gitaru - "červený špeciál" - na demonštráciu hudby, ďalšej hlavnej zložky festivalu Starmus.

Koncert Sonic Universe

Koncert Sonic Universe je vrcholom festivalu STARMUS, kde sa hudba a veda spájajú vo veľkolepej harmónii. Hlavným hosťom tohtoročného koncertu bola kultová skupina The Offspring a nezabudnuteľné vystúpenia Laurie Anderson, Tonyho Hadleyho a ďalších špeciálnych hostí vytvorili elektrizujúcu atmosféru, ktorá oslavovala ducha vedeckých objavov a umeleckého vyjadrenia.

Víťazi medailí za rok 2024

Spoločnosť Starmus je hrdá na to, že môže oceniť nasledujúce osoby za ich výnimočný prínos v oblasti vedeckej komunikácie:

Christopher Nolan

Christopher Nolan, uznávaný filmár, zaujal divákov svojimi filmami, ktoré podnecujú k zamysleniu a často sa zaoberajú hlbokými vedeckými témami. Filmy ako "Interstellar" a "Tenet" nielen pobavili, ale aj vzbudili zvedavosť a záujem o vedecké koncepty. "Ďakujem STARMUS. Myslím si, že vzťah medzi umením a vedou je nesmierne dôležitý, a určite ma v mojej práci veľmi baví snažiť sa sprostredkovať to, čo som sa o vede naučil od vedcov, a to, že pravda môže byť zvláštnejšia ako fikcia." Nolan poznamenal.

Laurie Andersonová

Laurie Anderson je priekopníčka v oblasti umenia a skladateľka, ktorá svojou inovatívnou prácou preklenula priepasť medzi umením a technológiou. Andersonová, známa svojimi experimentálnymi vystúpeniami a multimediálnymi projektmi, využíva svoj jedinečný štýl na sprístupnenie zložitých vedeckých konceptov a ich pútavé spracovanie. "Dostať medailu Stephena Hawkinga je pocta, ktorej dúfam, že raz budem hodná. Veľká vďaka patrí spoločnosti Starmus za vytvorenie tejto medaily, ktorá oslavuje umenie aj vedu - teda - ktorá oslavuje samotné vedomie. Som ohromený vďačnosťou všetkým svojim učiteľom, ktorí ma učili o umení, hudbe, prírode a láske." hovorí Anderson.

Sylvia Earle

Sylvia Earle, známa oceánografka a bádateľka, zasvätila svoj život poznávaniu a ochrane oceánov. Jej práca výrazne zvýšila povedomie verejnosti o ochrane morí. "Som hlboko poctený, že môžem prevziať toto ocenenie v mene oceánu a sprostredkovať jej posolstvo: Žiadna modrá, žiadna zelená. Žiadny oceán, žiadny život. Musíme chrániť oceán, akoby od neho závisel náš život, pretože závisí." Earleová uviedla.

David Attenborough, Zvláštne ocenenie za celoživotné dielo

Sir David Attenborough, legendárny moderátor a prírodovedec, už desaťročia približuje krásu a zložitosť sveta prírody v našich domovoch. Jeho prelomové dokumentárne filmy vzdelávali a inšpirovali celé generácie, aby sa zaujímali o našu planétu. Attenborough sa vyjadril: "Veľmi si vážim, že mi bola udelená medaila Stephena Hawkinga, ktorá sa bude odovzdávať v Bratislave.

Účinná komunikácia o vede je v našom boji za zachovanie prírody kľúčová. Som vďačný za toto uznanie. Som nesmierne vďačný spoločnosti STARMUS." A tak sa na nezabudnuteľnej slávnosti Starmus zišli tisíce účastníkov v slovenskom hlavnom meste, aby oslávili tieto pozoruhodné osobnosti, ktoré významne posunuli chápanie vedy verejnosťou. Ich práca naďalej inšpiruje a vzdeláva a podporuje väčšie uznanie pre zázraky nášho vesmíru.

Viac informácií nájdete na Starmus.com

O spoločnosti STARMUS

Už od čias, keď sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme boli ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred obrovským priestorom, najmä keď sme si vďaka pokroku vo fyzike a astronómii uvedomili, aké obrovské vzdialenosti nás delia od najbližších susedných hviezd.

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili doktor Garik Israelian, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a doktor Sir Brian May, astrofyzik a gitarista kultovej rockovej skupiny Queen, a na ktorom vystúpili astronauti, kozmonauti, nositelia Nobelovej ceny a významné osobnosti z rôznych vedných odborov a hudobného prostredia. Starmus spája laureátov Nobelovej ceny, významných výskumníkov, astronautov, mysliteľov a umelcov, aby sa podelili o svoje vedomosti a skúsenosti pri hľadaní odpovedí na veľké otázky.

Medaila Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianom Mayom a Garikom Israelianom vytvorili v roku 2015 medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje jednotlivcom a tímom, ktorí významne prispeli k vedeckej komunikácii. Medzi predchádzajúcich držiteľov medaily Stephena Hawkinga patria Dr. Jane Goodall DBE, Elon Musk, Jean-Michel Jarre, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer a dokumentárny film Apollo 11.

www.starmus.com

Zobrazit Galériu

STARMUS

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať