SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Tím Dopraváci z Trnavy nás bude reprezentovať na prestížnej súťaži vo Francúzsku

0

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave, známi pod názvom tím Dopraváci, sa opäť zúčastnia na prestížnych pretekoch v úspornej jazde Shell Eco-marathon. Tento rok postavia na štart rovno dve vozidlá: overený prototyp na batériový pohon a úplne nové vozidlo v kategórii Urban Concept. Preteky sa uskutočnia od 19. do 24. mája vo francúzskom meste Nogare.

Shell Eco-marathon je jedna z najnáročnejších študentských súťaží na svete, ktorej začiatky siahajú do roku 1939. Oficiálne preteky sa konali prvýkrát v roku 1985 vo Francúzsku. Súťaž sa odvtedy rozrástla a každoročne sa koná v Európe, Severnej Amerike a Ázii, pričom ponúka kategórie pre prototypy, vozidlá Urban Concept a autonómne autá. Študentské tímy navrhujú a zostrojujú vozidlá s cieľom prejsť čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie. Súťaž ponúka študentom príležitosť ukázať svoje technické schopnosti a inovatívne myslenie v oblasti udržateľnej dopravy.

Generálna riaditeľka spoločnosti SHELL Slovakia Jarmila Gurská vyzdvihuje dôležitosť týchto pretekov: „Veľmi ma teší každý rok stretnúť študentov zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave a vidieť, ako za rok svoje vozidlo inovovali. Preteky sú dôkazom toho, že školy a univerzity sú miestom pre inovatívny výskum a sú dôležitým článkom v debate o budúcnosti energií či dopravy.“

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sú pripravení ukázať svoje inovácie a technické zručnosti na medzinárodnom poli, čím prispievajú k diskusii o budúcnosti udržateľnej dopravy.

Nové vozidlo v kategórii Urban Concept

Dopraváci z Trnavy tento rok predstavujú nový prírastok v podobe vozidla kategórie Urban Concept, ktoré stavajú už dva roky. Vozidlo je určené na mestskú prevádzku a je vybavené technickými systémami, ako sú svetlá, brzdy a smerovky. Je postavené zo železných profilov a plášť je vyrobený zo sklolaminátu. Váži približne 150 kg, má spaľovací benzínový motor s objemom 90 cm³ a dosahuje rýchlosť až 50 km/h.

Kapitán tímu Urban Concept a jeden z jeho vodičov Peter Klas, ktorý sa v súťaži zúčastňuje už po tretí raz, zdôrazňuje význam tohto projektu: „Sme hrdí na to, že tento rok sme sa na preteky kvalifikovali s dvoma vozidlami. Bola to výzva, pri ktorej sme sa mnoho naučili. Veríme, že sa nám podarí prekonať náš rekord.“

Overený prototyp na batériový pohon

Trnavský tím sa zároveň zapojí do súťaže s overeným prototypom na batériový pohon. Toto vozidlo, vyrobené z karbónu a vážiace iba 29 kg, bolo pre tento ročník odľahčené a inovované novým kefovým motorom a pohonným systémom, ktorý využíva gumové remene a ozubené kolesá vytlačené na 3D tlačiarni. Rekord školy s týmto typom vozidla je 222 km/1 kWh.

Súťaž a ďalší účastníci

V pretekoch Shell Eco-marathon sa zúčastní takmer 120 tímov z 25 krajín Európy a Afriky, súťažiacich v troch kategóriách: prototypy, Urban Concept a autonómne vozidlá. Trnavskí študenti budú súťažiť v kategórii prototypov s elektrickým pohonom a v kategórii Urban Concept s benzínovým pohonom.

Riaditeľ školy Ing. Peter Papík zdôrazňuje význam pretekov: „Naša škola neustále hľadá projekty, ktoré študentov čo najlepšie pripravia na budúce požiadavky. Shell Eco-marathon ponúka skvelú príležitosť, aby študenti rozmýšľali nad tým, ako bude vyzerať doprava budúcnosti.“

Okrem trnavských študentov sa na preteky chystajú aj študenti zo Strojárskej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorí oslavujú 30. výročie svojich prvých pretekov v roku 1994. Tento rok súťažia s vozidlom v kategórii prototypy na benzínový pohon.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať