S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Čína chce pomocou 600 miliónov kamier vybudovať na Mesiaci vlastný Skynet

Technológie
2

Čína odhalila ambiciózne plány na vytvorenie komplexnej sledovacej siete s názvom Skynet. Táto sieť zložená zo 600 miliónov kamier má za cieľ chrániť lunárny majetok a monitorovať cudzích návštevníkov Mesiaca. Inšpirácia pre tento lunárny sledovací systém pochádza z existujúceho pozemného projektu Číny, ktorý sa takisto nazýva Skynet a je považovaný za najväčšiu svetovú sieť sledovania prostredníctvom videa.

Kamery Skynetu zabezpečujúce komplexné monitorovanie zo strany štátu pokrývajú celú  krajinu, pričom na dvoch dospelých čínskych občanov pripadá jedna kamera. Na základe úspechov pozemného Skynetu sa plánuje vybudovanie a prevádzkovanie optického sledovacieho systému pre nadchádzajúcu čínsku mesačnú výskumnú stanicu. Čína chce vybudovať svoju prvú základňu na mesačnom povrchu do roku 2028.

Denník The South China Morning Post informoval, že plánovaný lunárny Skynet bude pozostávať z bezpečnostných kamier vybavených čipmi poháňanými AI. Tieto maličké kamery, každá s hmotnosťou len 100 gramov, budú schopné samostatne identifikovať, sledovať a zacieliť na podozrivé ciele. Systém okamžite vyšle varovné signály a iniciuje príslušné reakcie, ak sa objaví niečo nezvyčajné. Predpokladaná čínska mesačná výskumná stanica bude zahŕňať základné zariadenia vrátane veliteľského centra, elektrárne, komunikačného uzla a vedeckých laboratórií.

Okrem toho bude obsahovať svoju flotilu robotov a satelitov na diaľkové snímanie, navigáciu a komunikáciu. Robustný monitorovací systém sa považuje za nevyhnutný na zabezpečenie dlhodobej stability a bezpečnosti lunárnej stanice. Okrem toho systém ponúkne živé prenosy z viacerých kamier vo vysokom rozlíšení pri významných udalostiach, ako sú prílety a odlety kozmických lodí. Vynesenie Skynetu na Mesiac však naráža na množstvo výziev.

Lunárne sledovacie kamery musia vydržať extrémne vesmírne podmienky vrátane vysokoenergetického žiarenia častíc a drastických teplotných výkyvov. Okrem toho musia fungovať autonómne v prípade straty komunikácie so Zemou. Čínske úrady spolupracujú s poprednými technologickými spoločnosťami na riešení týchto problémov. Od výrobcov smartfónov a ďalších technologických gigantov sa očakáva, že prispejú odbornými znalosťami v oblasti dizajnu šošoviek, čipovej technológie, ochranných materiálov a algoritmov AI.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ejha reakcia na: Čína chce pomocou 600 miliónov kamier vybudovať na Mesiaci vlastný Skynet

6.3.2024 03:03
Číňan bude prvý človek na mesiaci
Reagovať

RE: Ejha reakcia na: Ejha

10.3.2024 11:03
Presne tak !
Veď doteraz to možné nebolo !
Kto by dnes už uveril tej vymyslenej a v štúdiách nafilmovanej rozprávke o pristátí ľudskej posádky na Mesiaci ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať