SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Takto by mohla vyzerať MHD v budúcnosti

Technológie
0

Dubaj pracuje na zavedení novej verejnej dopravy bez vodiča. Takzvané Railpods vyzerajú ako malé jednokoľajové vozne, ktoré sa preháňajú po koľajniciach nad zemou. Mestský Úrad pre cesty a dopravu pripravuje dve rôzne verzie projektu: systém Floc Duo Rail, ktorý využíva dve koľaje ako tradičný vlak, a verziu poháňanú solárnou energiou, ktorá využíva most zachytávajúci solárnu energiu pre kabíny.

Podľa generálneho riaditeľa úradu systémy budú stáť len 20 % toho, čo bežne stojí tradičný systém metra, čiastočne vďaka úspore energie, ktorú možno získať zo slnka. Navyše koľajnicové autobusy majú byť bez vodiča. Odhaduje sa, že systém môže každý deň obslúžiť 1000 až 16 000 cestujúcich. Tento druh systému by mohli ľahko prijať aj iné mestá, je vhodný najmä pre metropolitné oblasti s počtom obyvateľov od 200 000 do 10 miliónov.

Nový systém verejnej dopravy v Dubaji je len jeden z mnohých futuristických projektov s čistou energiou, ktoré chcú zmeniť svet dopravy. Napríklad kalifornská spoločnosť Zoox vyvinula plne elektrické taxíky bez vodiča, ktoré plánuje spustiť na západnom pobreží Spojených štátov. Okrem toho mnohé spoločnosti, ako napríklad Beta Technologies a Joby Aviation, vyvíjajú „elektrické vozidlá s vertikálnym vzletom a pristátím“ (eVTOL), ktoré sa môžu používať ako taxíky a doručovacie vozidlá.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať