SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Čína má revolučný generátor, s ktorým získajú hypersonické zbrane budúcnosti

0

Čínski vedci tvrdia, že jedna impozantná explózia vo vnútri šokového tunela môže premeniť horúci plyn na najvýkonnejší hypersonický generátor, dostatočne silný na nabitie vojenských laserov, koľajových diel, mikrovlnných zbraní a ďalších. Nový recenzovaný dokument v Chinese Journal of Theoretical and Applied Mechanics vysvetľuje, ako hypersonický generátor premení jednu detonáciu vo vnútri šokového tunela na dostatočný elektrický prúd na napájanie hypersonických zbraní budúcnosti.

Čínski vedci dokázali pomocou riadenej detonácie premeniť horúci plyn na plazmu naplnenú prúdiacimi iónmi, ktorá sa premieňa na elektrický prúd. S rázovými vlnami, ktoré urýchľujú stlačený plyn argón na 14-násobok rýchlosti zvuku, potom nabitá plazma naplnená iónmi prešla cez magnetohydrodynamické generátory a vyrobila elektrický prúd s výkonom až 212 kilowattov, pričom sa spotreboval 1 liter plynu. 

„Má to veľkú kapacitu a vysokú účinnosť,“ píšu vedci. „Nie sú potrebné žiadne medzisúčasti na uskladnenie energie. Energia sa môže priamo prenášať na nabíjanie bez vysokovýkonného spínača. A zariadenie sa môže rýchlo uviesť do prevádzky.“ Generátor nemá žiadne rotujúce časti, čo zvyšuje účinnosť a jednoduchosť použitia.

Predplatné NEXTECH 2021

Niektoré zbrane vyvíjané v súčasnosti vyžadujú až gigawatt vstupnej energie. Výskumníci tvrdia, že to dokážu vyrobiť s 5012 litrami hypersonickej plazmy. Čína však ešte nie je pripravená nasadiť nový systém. Je tu veľa logistických prekážok, ktoré treba vyriešiť, napr. ako prepraviť zariadenie, ktoré si vyžaduje kontrolovanú detonáciu, a ako jednoducho narábať s plynom potrebným na druhé nabitie pri preprave. No ak ďalšia iterácia ponúkne automatické nabíjanie, čínske hypersonické zbrane získajú kolosálny prírastok energie.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať